movies of 1989 by skater4159

movies of 1989

# Movie Title Rating Overall Add
1. 84C MoPic ( 84 Charlie Mopic ) 2.0/4 2.0/4
2. 976-Evil 3.0/4 1.9/4
3. The Abyss 3.0/4 2.9/4
4. The Adventures of Baron Munchausen (1989) 3.0/4 2.7/4
5. Adventures of Milo and Otis, The ( Koneko monogatari ) 3.0/4 2.5/4
6. All Dogs Go to Heaven 3.0/4 2.6/4
7. Always (1989) 3.0/4 2.4/4
8. American Ninja 3: Blood Hunt 3.0/4 1.7/4
9. Babar: The Movie 3.0/4 2.2/4
10. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
11. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
12. Best of the Best (1989) 3.0/4 2.6/4
13. The Big Picture (1989) 3.0/4 2.5/4
14. Bill & Ted's Excellent Adventure 3.0/4 2.7/4
15. Black Rain (1989) 3.0/4 2.4/4
16. Blaze (1989) 3.0/4 2.6/4
17. Bloodhounds of Broadway (1989) 3.0/4 2.2/4
18. Born on the Fourth of July 3.0/4 2.8/4
19. Breaking In (1989) 3.0/4 2.5/4
20. The Burbs 3.0/4 2.6/4
21. Cage (1989) 3.0/4 2.6/4
22. Camille Claudel 3.0/4 3.0/4
23. Casualties of War 3.0/4 2.7/4
24. Chances Are 3.0/4 2.6/4
25. Checking Out 3.0/4 3.0/4
26. Cheetah 3.0/4 2.7/4
27. A Chorus of Disapproval 2.0/4 1.8/4
28. Cold Feet 3.0/4 2.3/4
29. Communion (1989) 3.0/4 2.4/4
30. Cookie 3.0/4 2.4/4
31. Cousins (1989) 3.0/4 2.5/4
32. Crimes and Misdemeanors 3.0/4 3.0/4
33. Criminal Law 3.0/4 2.3/4
34. Crusoe 3.0/4 2.8/4
35. Cyborg 3.0/4 2.3/4
36. Dad 3.0/4 2.4/4
37. Dead Bang 3.0/4 2.1/4
38. Dead Calm 3.0/4 2.6/4
39. Dead Poets' Society 3.0/4 3.1/4
40. Deepstar Six 3.0/4 2.4/4
41. Disorganized Crime 3.0/4 1.9/4
42. Do the Right Thing 3.0/4 3.1/4
43. Dream a Little Dream 3.0/4 2.4/4
44. The Dream Team (1989) 3.0/4 2.5/4
45. Driving Miss Daisy 3.0/4 2.9/4
46. Drugstore Cowboy 2.0/4 2.8/4
47. Earth Girls are Easy 3.0/4 2.1/4
48. Edge of Sanity 3.0/4 2.3/4
49. Enemies: A Love Story 3.0/4 2.7/4
50. Erik the Viking 3.0/4 2.0/4
51. The Experts (1989) 3.0/4 2.1/4
52. Fabulous Baker Boys 3.0/4 2.5/4
53. Family Business (1989) 3.0/4 2.2/4
54. Far from Home 3.0/4 2.1/4
55. Far from Home: The Adventures of Yellow Dog 3.0/4 2.4/4
56. Farewell to the King 3.0/4 2.4/4
57. Farewell, My Lovely 3.0/4 2.7/4
58. Fast Food 3.0/4 2.2/4
59. Fat Man and Little Boy 3.0/4 2.5/4
60. Field of Dreams 3.0/4 2.9/4
61. Fist Fighter 2.0/4 2.0/4
62. Fletch Lives 3.0/4 2.3/4
63. Flicka 3.0/4 2.4/4
64. The Fly II 3.0/4 2.1/4
65. For Queen and Country 3.0/4 2.5/4
66. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan 3.0/4 1.9/4
67. Fright Night II (1989) 3.0/4 1.9/4
68. Ghostbusters 2 3.0/4 2.5/4
69. The Girl in a Swing 3.0/4 2.0/4
70. Gleaming the Cube 3.0/4 2.5/4
71. Glory (1989) 3.0/4 3.1/4
72. Great Balls of Fire! 3.0/4 2.4/4
73. Gross Anatomy 3.0/4 2.4/4
74. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 3.0/4 2.1/4
75. Happy Together (1989) 2.0/4 2.2/4
76. Harlem Nights 3.0/4 2.2/4
77. Haunted Summer 3.0/4 2.0/4
78. He Knows You're Alone 3.0/4 2.1/4
79. Heart of Dixie 3.0/4 2.4/4
80. Heart of Midnight 3.0/4 1.8/4
81. Heathers 3.0/4 2.9/4
82. Henry V (1989) 3.0/4 2.9/4
83. Her Alibi 3.0/4 2.2/4
84. Honey, I Shrunk the Kids 3.0/4 2.6/4
85. The Horror Show 3.0/4 2.4/4
86. How I Got into College 3.0/4 2.2/4
87. Immediate Family 3.0/4 2.6/4
88. In Country (1989) 3.0/4 2.4/4
89. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
90. Jacknife 3.0/4 2.6/4
91. The January Man 3.0/4 2.1/4
92. Johnny Handsome 3.0/4 2.2/4
93. K-9 3.0/4 2.2/4
94. Karate Kid III 3.0/4 1.8/4
95. Kickboxer 3.0/4 2.5/4
96. Kill Me Again 3.0/4 1.8/4
97. Kinjite: Forbidden Subjects 2.0/4 1.2/4
98. Lean on Me 3.0/4 2.9/4
99. Lethal Weapon 2 3.0/4 2.8/4
100. Leviathan (1989) 3.0/4 2.3/4
101. License to Kill 3.0/4 2.6/4
102. Listen to Me 3.0/4 3.0/4
103. The Little Mermaid (1989) 3.0/4 3.0/4
104. Little Monsters (1989) 3.0/4 2.4/4
105. Lock Up 3.0/4 2.4/4
106. Look Who's Talking 3.0/4 2.3/4
107. Loverboy (1989) 3.0/4 2.2/4
108. Major League 3.0/4 2.8/4
109. The Mighty Quinn 3.0/4 2.5/4
110. Millenium 3.0/4 2.0/4
111. Miracle Mile 3.0/4 2.6/4
112. Miss Firecracker 3.0/4 2.7/4
113. Music Box (1989) 3.0/4 2.7/4
114. My Left Foot 3.0/4 3.0/4
115. Mystery Train (1989) 3.0/4 2.7/4
116. National Lampoon's Christmas Vacation 3.0/4 2.9/4
117. New York Stories 3.0/4 2.2/4
118. Next of Kin (1989) 3.0/4 2.1/4
119. Red Nose aka Take Me Home ( Nez rouge ) 2.0/4 2.0/4
120. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child 3.0/4 2.2/4
121. No Holds Barred (1989) 3.0/4 1.9/4
122. No Retreat, No Surrender 2 3.0/4 2.7/4
123. Old Gringo 3.0/4 2.4/4
124. The Package (1989) 3.0/4 2.5/4
125. Parenthood 3.0/4 2.8/4
126. Parents 3.0/4 2.2/4
127. Pet Sematary (1989) 3.0/4 2.6/4
128. The Phantom of the Opera (1989) 3.0/4 2.0/4
129. Physical Evidence 3.0/4 1.8/4
130. Pink Cadillac 3.0/4 1.8/4
131. Police Academy 6: City Under Siege 3.0/4 1.6/4
132. Prancer 3.0/4 2.2/4
133. Queen of Hearts (1989) 3.0/4 2.5/4
134. Race for Glory 2.0/4 1.3/4
135. Red Scorpion 3.0/4 2.0/4
136. Relentless (1989) 3.0/4 2.6/4
137. Renegades (1989) 3.0/4 2.2/4
138. The Return of the Swamp Thing 3.0/4 1.9/4
139. Roger & Me 3.0/4 2.8/4
140. Rooftops (1989) 2.0/4 2.5/4
141. Rude Awakening 3.0/4 1.7/4
142. Say Anything... 3.0/4 2.9/4
143. Scandal (1989) 3.0/4 2.5/4
144. Scenes from the Class Struggle in Beverly Hills 3.0/4 2.6/4
145. Sea of Love 3.0/4 2.7/4
146. Second Sight 3.0/4 2.0/4
147. See No Evil, Hear No Evil 3.0/4 2.5/4
148. See You in the Morning 3.0/4 2.5/4
149. Sex, Lies, and Videotape 3.0/4 2.8/4
150. She-Devil (1989) 3.0/4 1.9/4
151. She's Out of Control 3.0/4 2.2/4
152. Shocker 3.0/4 2.2/4
153. Signs of Life (1989) 2.0/4 2.0/4
154. Skin Deep (1989) 3.0/4 2.5/4
155. Slaves of New York 3.0/4 2.2/4
156. Speed Zone 2.0/4 1.9/4
157. Star Trek V: The Final Frontier 3.0/4 2.3/4
158. Staying Together 3.0/4 2.4/4
159. Steel Magnolias 3.0/4 2.9/4
160. The Stepfather 2 3.0/4 2.3/4
161. Tango & Cash 3.0/4 2.5/4
162. Tap (1989) 2.0/4 2.3/4
163. Three Fugitives 3.0/4 2.1/4
164. The Time Guardian 3.0/4 3.2/4
165. To the Limit (1989) 3.0/4 2.8/4
166. Troop Beverly Hills 3.0/4 2.0/4
167. True Believer 3.0/4 2.6/4
168. UHF 3.0/4 2.4/4
169. Valmont 3.0/4 2.6/4
170. Vampire's Kiss 3.0/4 2.1/4
171. The War of the Roses 3.0/4 2.8/4
172. Weekend at Bernie's 3.0/4 2.3/4
173. Welcome Home (1989) 2.0/4 2.0/4
174. When Harry Met Sally... 3.0/4 2.9/4
175. Who's Harry Crumb? 3.0/4 2.3/4
176. Winter People 3.0/4 2.3/4
177. Wired 3.0/4 1.5/4
178. The Wizard (1989) 3.0/4 2.3/4
179. Worth Winning 3.0/4 1.8/4
180. Young Einstein 3.0/4 2.1/4
181. Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland 2.0/4 1.6/4
182. All's Fair 2.0/4 1.3/4
183. American Stories, Food, Family and Philosophy ( Histoires d'Amérique ) 2.0/4 2.0/4
184. And Then There Was Light ( Et la lumière fut ) 2.0/4 2.0/4
185. Arrivederci Millwall 2.0/4 2.0/4
186. Ashik Kerib ( Ashug-Karibi ) 3.0/4 2.6/4
187. Asterix and the Big Fight ( Astérix et le coup du menhir ) 2.0/4 2.1/4
188. Australia (1989) 3.0/4 2.8/4
189. Bad Taste 3.0/4 2.6/4
190. Berlin-Jerusalem ( Berlin-Yerushalaim ) 2.0/4 1.3/4
191. Bernadette 3.0/4 3.0/4
192. Bert Rigby, You're a Fool 3.0/4 2.8/4
193. Beverly Hills Brats 3.0/4 1.8/4
194. Beyond the Stars 3.0/4 2.6/4
195. Black Snow 2.0/4 1.5/4
196. Bunker Palace Hôtel 3.0/4 3.0/4
197. Bye Bye Blues 2.0/4 1.8/4
198. Cameron's Closet 3.0/4 1.8/4
199. Cannibal Women in the Avocado Jungle of Death 3.0/4 2.4/4
200. Cat Chaser 3.0/4 2.0/4
201. The Cellar (1989) 3.0/4 2.1/4
202. Chocolat (1989) 3.0/4 2.8/4
203. Circus Boys ( Nijisseiki shônen dokuhon ) 2.0/4 2.0/4
204. Citadel, The ( kalaa, El ) 2.0/4 1.3/4
205. City of Sadness, A ( Bei qing cheng shi ) 3.0/4 3.0/4
206. The Clandestine Nation 2.0/4 2.0/4
207. Cohen and Tate 3.0/4 2.5/4
208. Cold Comfort 2.0/4 2.0/4
209. Cold Light of Day (1989) 3.0/4 3.0/4
210. Come, Come, Come Upward ( Aje aje bara aje ) 2.0/4 2.0/4
211. Comic Book Confidential 3.0/4 2.4/4
212. Comrades 2.0/4 2.0/4
213. Common Threads: Stories from the Quilt 3.0/4 3.0/4
214. Conquest of the South Pole 2.0/4 2.0/4
215. White Hot ( Crack in the Mirror ) 3.0/4 2.3/4
216. Damnation ( Kárhozat ) 3.0/4 3.1/4
217. Dancin' Thru the Dark 2.0/4 1.2/4
218. Danny the Champion of the World 3.0/4 2.0/4
219. bruit et de fureur, De 3.0/4 3.0/4
220. The Deadman 2.0/4 2.0/4
221. Decalogue, The ( Dekalog ) 3.0/4 3.1/4
222. The Delinquents 2.0/4 2.0/4
223. Directed by Andrei Tarkovsky ( Regi Andrej Tarkovskij ) 3.0/4 2.3/4
224. A Dry White Season 3.0/4 2.9/4
225. An Act of God ( Restrisiko oder Die Arroganz der Macht ) 2.0/4 2.0/4
226. Eight Taels of Gold ( Ba liang jin ) 2.0/4 2.0/4
227. Fancy Dance ( Fanshî dansu ) 3.0/4 3.3/4
228. Farewell to False Paradise ( Abschied vom falschen Paradies ) 2.0/4 2.0/4
229. Fellow Traveller 2.0/4 2.0/4
230. For All Mankind 3.0/4 2.9/4
231. Fountain, The ( Fontan ) 2.0/4 1.5/4
232. Four Days of Snow and Blood 2.0/4 2.0/4
233. Fragments of Isabella 2.0/4 2.0/4
234. Fun Down There 2.0/4 2.3/4
235. Georgette Meunier 2.0/4 2.0/4
236. Getting It Right 2.0/4 2.0/4
237. Ghosts... of the Civil Dead 3.0/4 2.5/4
238. Grass is Greener Everywhere Else, The ( Überall ist es besser, wo wir nicht sind ) 3.0/4 2.5/4
239. Hanussen 2.0/4 2.8/4
240. Hawks (1989) 2.0/4 2.5/4
241. Headhunter (1989) 3.0/4 3.3/4
242. Heavy Petting 3.0/4 2.5/4
243. Heritage Africa 2.0/4 1.5/4
244. Hider in the House 2.0/4 2.0/4
245. High Hopes 3.0/4 2.1/4
246. Hit List (1989) 2.0/4 1.7/4
247. Homework ( Mashgh-e Shab ) 3.0/4 2.8/4
248. How to Get Ahead in Advertising 3.0/4 2.5/4
249. I Want to Go Home 3.0/4 2.0/4
250. Iceman Cometh, The ( Ji dong ji xia ) 3.0/4 2.8/4
251. Icicle Thief 2.0/4 2.0/4
252. maestro, Il (1989) 2.0/4 2.0/4
253. In Fading Light 2.0/4 2.0/4
254. In the Belly of the Dragon ( Dans le ventre du dragon ) 2.0/4 2.0/4
255. The Iron Triangle 3.0/4 3.0/4
256. Joyriders (1989) 2.0/4 1.5/4
257. Kurutta Butokai ( Kitami ) 2.0/4 2.0/4
258. La Bohème (1989) 2.0/4 2.0/4
259. lectrice, La 2.0/4 1.9/4
260. Little Thief, The ( petite voleuse, La ) 2.0/4 1.5/4
261. Lenny Live and Unleashed 3.0/4 3.0/4
262. Let's Get Lost 2.0/4 2.0/4
263. Letters from a Dead Man ( Pisma myortvogo cheloveka ) 2.0/4 2.0/4
264. Life and Nothing But ( vie et rien d'autre, La ) 3.0/4 2.3/4
265. Limit Up 2.0/4 2.0/4
266. Little Vera ( Malenkaya Vera ) 3.0/4 3.2/4
267. Lodz Ghetto 3.0/4 2.0/4
268. Looking for Langston 3.0/4 3.0/4
269. Malpractice 2.0/4 2.0/4
270. Mapantsula 2.0/4 2.2/4
271. Técnicas de duelo: Una cuestión de honor 2.0/4 2.0/4
272. Meet the Feebles 3.0/4 2.2/4
273. Melancholia (1989) 2.0/4 2.0/4
274. Mignon Has Come to Stay ( Mignon è partita ) 2.0/4 1.8/4
275. Montalvo et l'enfant 2.0/4 2.0/4
276. Mortgage 2.0/4 2.0/4
277. Motorist 2.0/4 2.0/4
278. Mull 3.0/4 3.0/4
279. My First 40 Years ( I miei primi quarant'anni ) 2.0/4 2.0/4
280. New Year's Day (1989) 3.0/4 2.7/4
281. A Night in Havana: Dizzy Gillespie in Cuba 3.0/4 2.3/4
282. Noce blanche 2.0/4 1.5/4
283. North Korea: The Parade ( Defilada ) 3.0/4 2.3/4
284. Old Flames 2.0/4 2.0/4
285. On the Black Hill 2.0/4 2.2/4
286. One of Us ( Ehad Mishelanu ) 2.0/4 1.3/4
287. Open Doors 2.0/4 2.0/4
288. Out of the Dark (1989) 3.0/4 2.9/4
289. A Paper Wedding 2.0/4 2.0/4
290. Paperhouse 3.0/4 2.9/4
291. Paris by Night 2.0/4 2.0/4
292. Patlabor: The Movie ( Kidô keisatsu patorebâ: The Movie ) 3.0/4 2.5/4
293. Peddler, The ( Dastforoush ) 2.0/4 2.5/4
294. Plaff! or Too Afraid of Life or Splat ( Demasiado miedo a la vida o Plaff ) 2.0/4 1.5/4
295. Play Me Something 2.0/4 2.0/4
296. The Plot Against Harry 3.0/4 2.5/4
297. Powwow Highway 3.0/4 2.8/4
298. Prejudice 2.0/4 2.3/4
299. The Punisher (1989) 3.0/4 2.1/4
300. Rabid Grannies ( mémés cannibales, Les ) 2.0/4 2.6/4
301. The Rachel Papers 3.0/4 2.8/4
302. Raiders of the Lost Ark: The Adaptation 2.0/4 2.8/4
303. Red Sorghum ( Hong gao liang ) 3.0/4 2.8/4
304. Reefer and the Model 2.0/4 2.0/4
305. Resurrected (1989) 2.0/4 1.8/4
306. Return from the River Kwai 3.0/4 1.8/4
307. Romero 3.0/4 3.0/4
308. Roselyne and the Lions ( Roselyne et les lions ) 3.0/4 2.7/4
309. The Salute of the Jugger 2.0/4 1.8/4
310. The Secret Nation 2.0/4 2.0/4
311. Secret Wedding 2.0/4 1.8/4
312. Seven Minutes ( Georg Elser - Einer aus Deutschland ) 2.0/4 2.0/4
313. Shirley Valentine 3.0/4 2.3/4
314. Under the Sun of Satan ( Sous le soleil de Satan ) 3.0/4 2.6/4
315. Souvenir (1989) 3.0/4 3.0/4
316. Spirit of the Eagle 3.0/4 2.0/4
317. Stealing Heaven 3.0/4 2.5/4
318. Story of Women ( Une affaire de femmes ) 3.0/4 2.5/4
319. Sweet Bird of Youth (1989) 3.0/4 2.5/4
320. Swimming Prohibited 2.0/4 1.5/4
321. Tank Malling 2.0/4 2.0/4
322. That Summer of White Roses ( Djavolji raj ) 3.0/4 3.0/4
323. All Night Long aka Whole Night, A ( Toute une nuit ) 2.0/4 2.0/4
324. The Toxic Avenger Part II 3.0/4 2.2/4
325. Innocent Victim ( Tree of Hands ) 2.0/4 2.0/4
326. True Love (1989) 3.0/4 2.8/4
327. The Tutor in Fear 2.0/4 2.0/4
328. Twilight City 2.0/4 2.2/4
329. Twister (1989) 3.0/4 2.5/4
330. Twins of Evil 3.0/4 2.8/4
331. The Unbelievable Truth 3.0/4 2.6/4
332. Urinal ( Pissoir ) 2.0/4 2.0/4
333. Violent Cop, The ( Sono otoko, kyôbô ni tsuki ) 2.0/4 2.9/4
334. Virgin Machine ( Jungfrauenmaschine, Die ) 3.0/4 3.3/4
335. Voyage to Cythera ( Taxidi sta Kythira ) 2.0/4 2.5/4
336. War Party 3.0/4 2.3/4
337. We Think the World of You 2.0/4 2.2/4
338. We're No Angels (1989) 3.0/4 2.1/4
339. Who Shot Patakango? 3.0/4 1.7/4
340. Whooping Cough ( Szamárköhögés ) 2.0/4 2.0/4
341. Wicked Stepmother 3.0/4 1.8/4
342. Wild Flowers (1989) 2.0/4 2.5/4
343. Wilt 2.0/4 2.5/4
344. Windprints 2.0/4 2.5/4
345. The Wolves of Willoughby Chase 2.0/4 2.0/4
346. Women in Tropical Places 2.0/4 2.0/4
347. Would I Lie to You? 2.0/4 2.0/4
348. Yaaba 2.0/4 2.0/4
349. Zazie 2.0/4 1.3/4
350. My Nights are More Beautiful Than Your Days ( Mes nuits sont plus belles que vos jours ) 2.0/4 2.3/4
351. 36 fillette 3.0/4 2.5/4
352. Elephant (1989) 2.0/4 3.0/4
353. Lonesome Dove 3.0/4 3.1/4
354. Sinbad of the Seven Seas 3.0/4 1.9/4
355. Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love 2.0/4 1.2/4
356. John Huston: The Man, the Movies, the Maverick 3.0/4 2.8/4
357. Collision Course 3.0/4 1.4/4
358. Feng nu de gu dao 2.0/4 1.5/4
359. Going Overboard 3.0/4 1.3/4
360. Moontrap 3.0/4 1.7/4
361. Snake Eater 2.0/4 1.4/4
362. Eternity (1989) 2.0/4 1.5/4
363. Bear, The ( ours, L' ) 3.0/4 2.8/4
364. Echoes of Paradise ( Promises to Keep ) 2.0/4 1.7/4
365. Act of Piracy 2.0/4 1.6/4
366. A Grand Day Out with Wallace and Gromit 3.0/4 2.9/4
367. Gang of Four, The ( bande des quatre, La ) 2.0/4 1.8/4
368. Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out! 3.0/4 1.8/4
369. Cannibal! The Musical ( Alferd Packer: The Musical ) 3.0/4 2.5/4
370. Cutting Class 3.0/4 2.4/4
371. Teen Witch 3.0/4 2.4/4
372. The Return of Swamp Thing 3.0/4 1.9/4
373. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) 3.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name