movies of 1978 by skater4159

movies of 1978

# Movie Title Rating Overall Add
1. American Hot Wax 3.0/4 2.8/4
2. The Bad News Bears Go to Japan 3.0/4 2.0/4
3. The Bermuda Triangle 2.0/4 2.0/4
4. The Betsy 3.0/4 2.0/4
5. Beyond and Back 3.0/4 2.2/4
6. Beyond the Valley of the Dolls 3.0/4 2.5/4
7. The Big Fix (1978) 3.0/4 2.5/4
8. The Boys from Brazil 3.0/4 2.6/4
9. Brass Target 3.0/4 2.3/4
10. The Brink's Job 3.0/4 2.4/4
11. California Split 3.0/4 2.9/4
12. California Suite 3.0/4 2.5/4
13. Caravans (1978) 3.0/4 2.7/4
14. Casey's Shadow 3.0/4 2.8/4
15. The Cheap Detective 3.0/4 2.3/4
16. Comes a Horseman 3.0/4 2.6/4
17. Coming Home (1978) 3.0/4 2.9/4
18. Convoy (1978) 3.0/4 2.5/4
19. Corvette Summer 3.0/4 2.4/4
20. Damien: Omen II 3.0/4 2.6/4
21. Days of Heaven 3.0/4 3.0/4
22. Death on the Nile (1978) 3.0/4 2.7/4
23. The End (1978) 3.0/4 2.6/4
24. Every Which Way but Loose 3.0/4 2.4/4
25. The Eyes of Laura Mars 3.0/4 2.5/4
26. F.I.S.T 3.0/4 2.5/4
27. The Fifth Floor 2.0/4 2.5/4
28. Force 10 from Navarone 3.0/4 2.6/4
29. Foul Play 3.0/4 2.6/4
30. Grease 3.0/4 2.9/4
31. The Greek Tycoon 3.0/4 2.1/4
32. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
33. Heaven Can Wait (1978) 3.0/4 2.7/4
34. Hooper 3.0/4 2.2/4
35. House Calls 3.0/4 2.4/4
36. I Wanna Hold Your Hand 3.0/4 2.8/4
37. I Want to Live! (1958) 3.0/4 2.6/4
38. Ice Castles 3.0/4 2.4/4
39. Interiors 2.0/4 2.5/4
40. Invasion of the Body Snatchers (1978) 3.0/4 2.7/4
41. Jaws 2 3.0/4 2.4/4
42. King of the Gypsies 3.0/4 2.9/4
43. The Lord of the Rings (1978) 3.0/4 2.3/4
44. Magic 3.0/4 2.6/4
45. Midnight Express 3.0/4 3.1/4
46. Moment by Moment 3.0/4 2.7/4
47. National Lampoon's Animal House 3.0/4 3.0/4
48. Oliver's Story 3.0/4 1.8/4
49. The Other Side of the Mountain Part II 3.0/4 1.8/4
50. Paradise Alley 3.0/4 2.3/4
51. Same Time, Next Year 3.0/4 2.8/4
52. The Secret Life of Plants 2.0/4 2.0/4
53. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band 3.0/4 1.5/4
54. Slow Dancing in the Big City 3.0/4 2.0/4
55. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
56. The Swarm 3.0/4 1.8/4
57. Thank God It's Friday 3.0/4 2.2/4
58. Uncle Joe Shannon 3.0/4 2.5/4
59. An Unmarried Woman 3.0/4 2.9/4
60. Cheech and Chong's Up in Smoke 3.0/4 2.9/4
61. The Wiz 3.0/4 2.2/4
62. Watership Down 3.0/4 3.0/4
63. Absolution (1978) 3.0/4 2.3/4
64. The Adventures of Gerard 3.0/4 2.0/4
65. Almost Summer 3.0/4 3.0/4
66. Always for Pleasure 3.0/4 3.0/4
67. Alzire or the New Continent ( Alzire oder der neue Kontinent ) 2.0/4 2.0/4
68. American Boy: A Profile of: Steven Prince 3.0/4 2.5/4
69. The Amsterdam Kill 2.0/4 1.8/4
70. An Enemy of the People (1978) 3.0/4 2.8/4
71. Ascent, The ( Voskhozhdeniye ) 3.0/4 2.9/4
72. Assassin ( Ci ke ) 3.0/4 2.3/4
73. Autumn Sonata ( Höstsonaten ) 3.0/4 3.1/4
74. Avalanche (1978) 3.0/4 1.8/4
75. Battle of Chile: Part 1, The ( batalla de Chile: La lucha de un pueblo sin armas - Primera parte: La insurreción de la burguesía, La ) 2.0/4 3.0/4
76. Begging the Ring 2.0/4 2.0/4
77. Best Way to Walk, The ( Meilleure façon de marcher, La ) 3.0/4 2.4/4
78. The Big Sleep (1978) 3.0/4 2.6/4
79. Big Wednesday 3.0/4 2.3/4
80. Bim 2.0/4 2.0/4
81. Bloodbrothers (1978) 3.0/4 2.4/4
82. Blue Collar 3.0/4 3.0/4
83. Blue Fin 3.0/4 2.2/4
84. The Kondura (The Sage from the Sea) aka Boon 2.0/4 2.0/4
85. Third Base ( Sâdo ) 2.0/4 2.0/4
86. The Boys in Company C 3.0/4 2.7/4
87. Bread and Chocolate ( Pane e cioccolata ) 3.0/4 3.0/4
88. Cananea 2.0/4 2.0/4
89. cantata de Chile, La 2.0/4 2.0/4
90. The Cat and the Canary (1978) 3.0/4 2.8/4
91. The Cat from Outer Space 3.0/4 2.3/4
92. Ceddo 2.0/4 2.3/4
93. Cesarée 2.0/4 2.0/4
94. Chess Players, The ( Shatranj Ke Khilari ) 3.0/4 3.0/4
95. China 9, Liberty 37 ( Amore, piombo e furore ) 3.0/4 2.6/4
96. City Farm 2.0/4 2.0/4
97. Closed Circuit ( Circuito chiuso ) 2.0/4 2.0/4
98. Coma 2.0/4 2.6/4
99. Confessions of Winifred Wagner, The ( Winifred Wagner und die Geschichte des Hauses Wahnfried von 1914-1975 ) 2.0/4 2.3/4
100. Coup de grâce ( Fangschuß, Der ) 3.0/4 2.9/4
101. Night of the Askari, The ( Albino ) 2.0/4 2.3/4
102. Death of a Cameraman ( Morte di un operatore ) 2.0/4 2.0/4
103. Deathsport 3.0/4 2.0/4
104. A Different Story 3.0/4 2.3/4
105. Dominique 3.0/4 2.9/4
106. Dona Flor and Her Two Husbands ( Dona Flor e Seus Dois Maridos ) 3.0/4 2.4/4
107. A Dream of Passion 2.0/4 1.7/4
108. The Driver (1978) 3.0/4 2.6/4
109. The First Great Train Robbery 2.0/4 2.1/4
110. Europe After the Rain 2.0/4 2.0/4
111. Fast Company (1978) 3.0/4 2.3/4
112. Feedback 2.0/4 2.0/4
113. FM 3.0/4 2.8/4
114. The Four Feathers (1978) 3.0/4 2.0/4
115. The Fury (1978) 3.0/4 2.4/4
116. The Gamekeeper 2.0/4 2.0/4
117. Gates of Heaven 3.0/4 3.0/4
118. Girlfriends (1978) 3.0/4 2.8/4
119. Give Us Tomorrow 2.0/4 2.0/4
120. Goin' South 3.0/4 2.2/4
121. Going Off Big Time 2.0/4 2.0/4
122. Golden Rendezvous 3.0/4 2.0/4
123. Gray Lady Down 3.0/4 2.3/4
124. Hallucinations of a Deranged Mind 2.0/4 2.0/4
125. His Master's Voice ( voix de son maître, La ) 3.0/4 3.0/4
126. Holocaust 2000 ( Rain of Fire aka Chosen, The ) 3.0/4 1.9/4
127. Inheritance, The ( eredità Ferramonti, L' ) 3.0/4 2.7/4
128. International Velvet 3.0/4 2.5/4
129. Intimate Games 3.0/4 3.0/4
130. It Lives Again ( It's Alive II ) 3.0/4 2.3/4
131. It Shouldn't Happen to a Vet ( All Things Bright and Beautiful ) 2.0/4 2.0/4
132. Killer Butterfly ( Salinnabileul ggotneun yeoja ) 2.0/4 2.0/4
133. Antichrist, The aka Tempter, The ( anticristo, L' ) 3.0/4 1.9/4
134. Beach Hotel, The aka Holiday Hotel ( hôtel de la plage, L' ) 2.0/4 2.2/4
135. Soufrière, La ( Soufrière - Warten auf eine unausweichliche Katastrophe, La ) 3.0/4 2.8/4
136. Landscape After Battle ( Krajobraz po bitwie ) 3.0/4 2.3/4
137. Laserblast 2.0/4 1.8/4
138. Last Feelings 2.0/4 2.0/4
139. The Last of the Cowboys, The aka Great Smokey Roadblock 3.0/4 2.4/4
140. Last Supper, The ( última cena, La ) 3.0/4 2.7/4
141. The Last Waltz (1978) 3.0/4 3.0/4
142. The Last Wave 3.0/4 3.0/4
143. Dossier 51 ( dossier 51, Le ) 2.0/4 2.0/4
144. Shiver of the Vampires, The ( frisson des vampires, Le ) 2.0/4 3.3/4
145. Lemon Popsicle ( Eskimo Limon ) 3.0/4 2.6/4
146. French Fried Vacation ( bronzés, Les ) 2.0/4 2.3/4
147. The Life Story of Baal 2.0/4 2.0/4
148. Lost Paradise ( Het verloren paradijs ) 3.0/4 3.0/4
149. Madame Rosa ( vie devant soi, La ) 3.0/4 2.4/4
150. Mado 3.0/4 3.0/4
151. The Magic of Lassie 2.0/4 2.5/4
152. Martin (1978) 3.0/4 2.8/4
153. Mother and Daughter ( Maternale ) 2.0/4 2.0/4
154. Mean Dog Blues 3.0/4 2.7/4
155. The Medusa Touch 3.0/4 2.9/4
156. Mirador 2.0/4 2.3/4
157. Mirror Phase 2.0/4 2.0/4
158. Mon premier amour 2.0/4 2.0/4
159. Money Movers 2.0/4 2.0/4
160. Mustang: The House that Joe Built 3.0/4 2.8/4
161. Young Emmanuelle, A ( Néa ) 3.0/4 2.3/4
162. News from Nowhere 2.0/4 2.8/4
163. Nick Carter in Prague ( Adéla jeste nevecerela ) 3.0/4 3.2/4
164. Nighthawks (1978) 3.0/4 2.8/4
165. The Norseman 3.0/4 2.5/4
166. Not a Pretty Picture 2.0/4 2.0/4
167. Occupation in 26 Pictures ( Okupacija u 26 slika ) 2.0/4 1.5/4
168. The Odd Job (1978) 2.0/4 1.8/4
169. Of Great Events and Ordinary People 2.0/4 1.7/4
170. Once in Paris... 2.0/4 2.0/4
171. One and One 2.0/4 2.0/4
172. The One and Only (1978) 3.0/4 2.3/4
173. Operation Thunderbolt ( Mivtsa Yonatan ) 3.0/4 2.8/4
174. Orlov's Wives ( Suprugi Orlovy ) 2.0/4 2.3/4
175. Pardon Mon Affaire, Too! ( Nous irons tous au paradis ) 2.0/4 2.0/4
176. Perceval le Gallois 3.0/4 2.9/4
177. It's Not the Size That Counts ( Percy's Progress ) 2.0/4 1.3/4
178. Piranha (1978) 3.0/4 2.4/4
179. The Playbirds 3.0/4 3.0/4
180. Power Play 3.0/4 2.3/4
181. Pretty Baby (1978) 3.0/4 2.7/4
182. The Punk Rock Movie from England 2.0/4 1.8/4
183. Rapunzel Let Down Your Hair 2.0/4 2.0/4
184. Red Rings of Fear ( Enigma rosso ) 3.0/4 3.0/4
185. Reign of Naples, The ( Neapolitanische Geschichten ) 2.0/4 2.0/4
186. Remember My Name 2.0/4 2.0/4
187. Renaldo and Clara 3.0/4 2.7/4
188. Return from Witch Mountain 3.0/4 2.3/4
189. Rosie Dixon, Night Nurse 3.0/4 3.0/4
190. Rough Treatment 2.0/4 2.5/4
191. The Sailor's Return 2.0/4 2.0/4
192. The Satanic Rites of Dracula 3.0/4 2.5/4
193. Scar, The ( Blizna ) 3.0/4 2.8/4
194. The Scenic Route (1978) 2.0/4 2.0/4
195. Schizo 3.0/4 2.0/4
196. The Sea Gypsies 2.0/4 2.0/4
197. Second Awakening of Christa Klages, The ( zweite Erwachen der Christa Klages, Das ) 3.0/4 3.0/4
198. Secrets (1978) 3.0/4 2.3/4
199. The Seniors (1978) 3.0/4 2.3/4
200. The Serpent's Egg 3.0/4 2.1/4
201. Servant and Mistress ( Servante et maîtresse ) 2.0/4 1.8/4
202. Cave of the Sharks ( Bermude: la fossa maledetta ) 3.0/4 3.0/4
203. Shut Down 2.0/4 2.3/4
204. The Silent Flute 2.0/4 2.0/4
205. Silver Bears 3.0/4 2.2/4
206. Sinai Field Mission 2.0/4 1.5/4
207. Skateboard 2.0/4 1.7/4
208. Slave of Love, A ( Raba lyubvi ) 3.0/4 3.0/4
209. Somebody Killed Her Husband 3.0/4 3.0/4
210. Spider-Man Strikes Back 2.0/4 2.0/4
211. Stevie (1978) 3.0/4 2.9/4
212. Straight Time 3.0/4 2.9/4
213. Summer Paradise ( Paradistorg ) 2.0/4 2.0/4
214. Swashbuckler 2.0/4 1.7/4
215. Sweeney 2 3.0/4 2.3/4
216. Tattooed Tears 2.0/4 2.3/4
217. Teacher, The ( brigadista, El ) 2.0/4 2.0/4
218. Telling Tales 2.0/4 1.5/4
219. The Thief of Baghdad (1978) 2.0/4 2.1/4
220. Those Wonderful Movie Cranks 2.0/4 2.2/4
221. Tintorera! 2.0/4 2.0/4
222. Tomorrow Never Comes 3.0/4 3.0/4
223. The Toolbox Murders (1978) 3.0/4 2.6/4
224. Like a Turtle on Its Back ( tortue sur le dos, La ) 3.0/4 3.0/4
225. Violette Nozière 2.0/4 2.8/4
226. Warlords of the Deep ( Warlords of Atlantis ) 3.0/4 2.5/4
227. The Water Babies (1978) 3.0/4 3.0/4
228. A Wedding (1978) 3.0/4 2.7/4
229. Who is Killing the Great Chefs of Europe? 3.0/4 2.7/4
230. The Wild Geese 3.0/4 2.6/4
231. Word is Out 3.0/4 2.5/4
232. Wot! No Art 2.0/4 2.0/4
233. In a Year with 13 Moons ( In einem Jahr mit 13 Monden ) 3.0/4 2.8/4
234. Day of the Woman ( I Spit on Your Grave ) 3.0/4 2.3/4
235. Heroes of the East ( Zhong hua zhang fu ) 2.0/4 2.0/4
236. Flying High (1978) 2.0/4 2.0/4
237. Hot Lead and Cold Feet 3.0/4 2.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name