Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Sixth Sense | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Beetlejuice ( Beetle Juice ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Beauty and the Beast (1991) | N/A | 3.2/4 | |
| 10. | Close Encounters of the Third Kind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | A Christmas Story (1983) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Children of Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Three Kings | N/A | 2.8/4 | |
| 21. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Cast Away (2000) | N/A | 3.0/4 | |
| 24. | Legends of the Fall | N/A | 3.0/4 | |
| 25. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | 
Recent Comments
filmfan09 - wrote on 05/16/09 at 08:48 PM CT
Top Movie List comment
Great list of films. You featured most of my all-time favorite movies.




