Movies i've seen by Shana

Movies i've seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. Yes Man 3.0/4 2.6/4
2. Get Smart 4.0/4 2.5/4
3. Twilight (2008) 3.5/4 2.2/4
4. Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0/4 2.9/4
5. Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0/4 3.0/4
6. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
7. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
8. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
9. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
10. The Eye (2008) 2.0/4 1.8/4
11. Shutter (2008) N/A 2.0/4
12. 1408 3.5/4 2.6/4
13. Mirrors (2008) 4.0/4 2.1/4
14. The Happening (2008) 3.0/4 1.9/4
15. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
16. Step Up 4.0/4 2.8/4
17. Shallow Hal 3.0/4 2.2/4
18. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 4.0/4 2.9/4
19. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 4.0/4 2.7/4
20. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
21. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
22. The Ring (2002) 4.0/4 2.7/4
23. The Ring Two N/A 1.9/4
24. The Grudge (2004) 2.5/4 2.2/4
25. The Grudge 2 N/A 1.9/4
26. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
27. Bruce Almighty 4.0/4 2.6/4
28. Liar Liar 4.0/4 2.6/4
29. Garfield (2004) 4.0/4 2.0/4
30. Garfield: A Tail of Two Kitties 4.0/4 2.0/4
31. Spider-Man 4.0/4 2.9/4
32. Spider-Man 2 4.0/4 2.9/4
33. Spider-Man 3 N/A 2.5/4
34. Silent Hill 4.0/4 2.5/4
35. Back to the Future 2.5/4 3.3/4
36. Beethoven N/A 2.1/4
37. Beethoven's 2nd 3.0/4 1.9/4
38. Beethoven's 3rd N/A 1.6/4
39. K-9 3.0/4 2.2/4
40. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
41. Pearl Harbor 4.0/4 2.3/4
42. Ice Age 4.0/4 2.9/4
43. Ice Age: The Meltdown 4.0/4 2.7/4
44. One Missed Call (2008) 2.0/4 1.7/4
45. Shrek 4.0/4 3.1/4
46. The Simpsons Movie 4.0/4 2.7/4
47. Shrek 2 2.0/4 2.8/4
48. The Land Before Time 2.0/4 2.9/4
49. Akira 3.0/4 3.0/4
50. Paprika 3.0/4 3.0/4
51. Bleach: Memories of Nobody 4.0/4 2.9/4
52. Ghostbusters (1984) N/A 3.1/4
53. Scooby-Doo 2.0/4 1.9/4
54. Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed 2.5/4 1.9/4
55. The Day After Tomorrow 4.0/4 2.6/4
56. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
57. Predator 2 N/A 2.4/4
58. Gladiator (2000) 2.0/4 3.2/4
59. Death Note ( Desu nôto ) N/A 2.9/4
60. Death Note: The Last Name ( Desu nôto: The last name ) N/A 2.9/4
61. Rat Race (2001) N/A 2.3/4
62. Independence Day (1996) N/A 2.8/4
63. Shooter (2007) N/A 2.8/4
64. Cats & Dogs 3.5/4 1.8/4
65. Stuart Little N/A 2.2/4
66. Stuart Little 2 N/A 2.0/4
67. Spirit: Stallion of the Cimarron N/A 2.6/4
68. Braveheart (1995) 2.0/4 3.2/4
69. Three Men and a Baby 2.0/4 2.4/4
70. Three Men and a Little Lady N/A 2.0/4
71. Beverly Hills Ninja 4.0/4 2.0/4
72. Teenage Mutant Ninja Turtles ( TMNT ) (2007) N/A 2.3/4
73. Teenage Mutant Ninja Turtles (1990) N/A 2.5/4
74. Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze N/A 2.2/4
75. Teenage Mutant Ninja Turtles III N/A 1.6/4
76. Kung Pow: Enter the Fist N/A 2.2/4
77. Dumb and Dumber 3.0/4 2.8/4
78. Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd N/A 1.3/4
79. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
80. Rocky II 3.0/4 2.8/4
81. Rocky III 3.0/4 2.7/4
82. Rocky IV N/A 2.6/4
83. Anaconda (1997) 4.0/4 1.8/4
84. Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid N/A 1.8/4
85. Charlie's Angels (2000) N/A 2.1/4
86. Home Alone 4.0/4 2.9/4
87. Home Alone 2: Lost in New York N/A 2.4/4
88. Home Alone III N/A 1.8/4
89. Disaster Movie N/A 0.8/4
90. How the Grinch Stole Christmas (2000) N/A 2.3/4
91. Pirates of the Caribbean: At Worlds End N/A 2.7/4
92. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
93. I Now Pronounce You Chuck & Larry N/A 2.2/4
94. Treasure Island (1934) N/A 2.3/4
95. Muppet Treasure Island N/A 2.5/4
96. Homeward Bound: The Incredible Journey N/A 2.7/4
97. Honey, I Blew Up the Kid N/A 1.9/4
98. Honey, I Shrunk the Kids 4.0/4 2.6/4
99. Honey, We Shrunk Ourselves N/A 1.9/4
100. The Other Me N/A 1.7/4
101. Air Bud N/A 2.1/4
102. Air Bud Spikes Back N/A 2.1/4
103. Air Bud: Golden Receiver N/A 1.6/4
104. Air Bud: World Pup 4.0/4 1.8/4
105. Space Jam N/A 2.3/4
106. Spaceballs N/A 2.8/4
107. BASEketball 4.0/4 2.4/4
108. Godzilla (1998) N/A 1.9/4
109. The Road to El Dorado N/A 2.6/4
110. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian N/A 2.7/4
111. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 4.0/4 2.8/4
112. Ace Ventura: Pet Detective N/A 2.6/4
113. Ace Ventura: When Nature Calls N/A 2.2/4
114. Billy Madison 4.0/4 2.6/4
115. Pokémon: The Movie 2000 - The Power of One N/A 1.9/4
116. Pokémon: The First Movie N/A 2.1/4
117. Frankenstein (1931) N/A 3.2/4
118. Police Academy N/A 2.5/4
119. Police Academy 2: Their First Assignment N/A 2.0/4
120. Police Academy 3: Back in Training N/A 1.9/4
121. Police Academy 4: Citizens on Patrol N/A 1.8/4
122. Police Academy 5: Assignment: Miami Beach N/A 1.5/4
123. Police Academy 6: City Under Siege N/A 1.6/4
124. Police Academy 7: Mission to Moscow N/A 1.2/4
125. Planet of the Apes (2001) N/A 2.2/4
126. Gremlins (1984) 2.5/4 2.9/4
127. Gremlins 2: The New Batch 2.5/4 2.4/4
128. Me, Myself & Irene N/A 2.3/4
129. Iron Will 4.0/4 2.7/4
130. There's Something About Mary N/A 2.8/4
131. Black Beauty (1994) N/A 2.7/4
132. The Nutty Professor (1996) N/A 2.2/4
133. Nutty Professor II: The Klumps N/A 2.0/4
134. Doctor Dolittle (1998) N/A 2.1/4
135. Doctor Dolittle 2 N/A 1.9/4
136. The Mask (1994) 4.0/4 2.4/4
137. Dude, Where's My Car? N/A 1.9/4
138. The Tuxedo N/A 1.9/4
139. Anna and the King N/A 2.5/4
140. Sister Act N/A 2.5/4
141. Sister Act 2 N/A 2.1/4
142. Thelma & Louise N/A 2.9/4
143. Problem Child N/A 2.1/4
144. Problem Child 2 N/A 1.6/4
145. Babe (1995) N/A 2.7/4
146. Babe: Pig in the City N/A 2.3/4
147. Coyote Ugly N/A 2.1/4
148. Cadet Kelly N/A 2.3/4
149. Major Payne N/A 2.2/4
150. You, Me and Dupree N/A 2.2/4
151. Heavyweights N/A 2.5/4
152. The Mighty Ducks 3.5/4 2.5/4
153. D2: The Mighty Ducks N/A 2.1/4
154. D3: The Mighty Ducks N/A 1.7/4
155. Camp Nowhere N/A 2.4/4
156. Christmas Carol: The Movie N/A 2.1/4
157. Muppet Christmas Carol 4.0/4 2.9/4
158. Chicken Run N/A 2.6/4
159. The Mummy (1999) N/A 2.7/4
160. The Muppets Take Manhattan N/A 2.7/4
161. The Mummy Returns N/A 2.5/4
162. The Addams Family (1991) N/A 2.6/4
163. First Kid N/A 2.3/4
164. Miss Congeniality N/A 2.5/4
165. White Fang (1991) N/A 2.8/4
166. John Tucker Must Die N/A 2.2/4
167. Jurassic Park 2.5/4 3.2/4
168. Kindergarten Cop N/A 2.3/4
169. Jingle All the Way 2.0/4 1.9/4
170. 101 Dalmatians (1996) 3.0/4 2.2/4
171. The Terminator 3.5/4 3.1/4
172. RoboCop (1987) 3.0/4 2.9/4
173. Little Nicky 4.0/4 1.9/4
174. Failure to Launch 3.5/4 2.0/4
175. Tokyo Godfathers 4.0/4 3.0/4
176. Transformers: Revenge of the Fallen 4.0/4 2.2/4
177. Bedazzled (2000) 2.5/4 2.1/4
178. The Parent Trap (1998) 3.0/4 2.5/4
179. Shrek the Third 3.0/4 2.4/4
180. National Treasure 4.0/4 2.7/4
181. Bean 3.5/4 2.2/4
182. Jumanji (1995) N/A 2.6/4
183. Blue Streak 3.5/4 2.2/4
184. The Da Vinci Code 3.5/4 2.4/4
185. Secret Window 4.0/4 2.4/4
186. Pathology 1.5/4 1.9/4
187. Wrong Turn (2003) 4.0/4 2.6/4
188. Big Fat Liar 2.5/4 1.8/4
189. High School Musical 2.5/4 2.0/4
190. High School Musical 2 2.5/4 1.9/4
191. Eragon 2.5/4 1.8/4
192. Orphanage, The ( orfanato, El ) 3.5/4 2.9/4
193. Perfect Blue 3.0/4 3.1/4
194. Blood: The Last Vampire (2001) 2.5/4 2.5/4
195. Cowboy Bebop 4.0/4 3.0/4
196. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
197. The Ruins 2.5/4 2.2/4
198. Night at the Museum 4.0/4 2.5/4
199. Kung Fu Panda 4.0/4 3.0/4
200. Young Frankenstein 2.0/4 3.2/4
201. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
202. 5 Centimeters per Second ( Byôsoku 5 senchimêtoru ) 3.0/4 3.0/4
203. Karas: The Prophecy 2.0/4 2.7/4
204. Mind Game (2005) N/A 1.7/4
205. The Number 23 4.0/4 2.4/4
206. Enchanted 2.0/4 2.8/4
207. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 3.5/4 2.7/4
208. Jumper 3.0/4 2.1/4
209. Alice in Wonderland (2010) 4.0/4 2.6/4
210. Drag Me to Hell 3.0/4 2.7/4
211. Identity 4.0/4 2.8/4
212. Arthur & the Invisibles ( Arthur et les Minimoys ) 1.5/4 2.2/4
213. Valkyrie 3.0/4 2.7/4
214. She's the Man 4.0/4 2.6/4
215. Cheaper by the Dozen (2003) 2.0/4 2.3/4
216. Vampires Suck 4.0/4 1.5/4
217. Me Too ( Yo, también ) 3.0/4 2.7/4
218. Someone Like You (2001) 2.5/4 2.5/4
219. Troop Beverly Hills 0.5/4 2.0/4
220. Vegas Vacation 1.5/4 2.3/4
221. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
222. Marley and Me 4.0/4 2.6/4
223. The Hangover 4.0/4 3.0/4
224. 50 First Dates 4.0/4 2.6/4
225. Happy Gilmore 2.5/4 2.8/4
226. Big Daddy 3.5/4 2.5/4
227. Inception 3.0/4 3.3/4
228. Sword of the Stranger ( Sutorejia: Mukô hadan ) 4.0/4 2.9/4
229. Buried 1.5/4 2.5/4
230. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
231. The Beach (2000) 4.0/4 2.4/4
232. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 2.5/4 3.1/4
233. Avatar 4.0/4 3.0/4
234. The Butterfly Effect (2004) 4.0/4 2.7/4
235. If Only 2.0/4 2.9/4
236. Grown Ups 4.0/4 2.5/4
237. 2012 2.0/4 2.5/4
238. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
239. Pet Sematary (1989) 2.0/4 2.6/4
240. My Sassy Girl (2008) 2.5/4 2.6/4
241. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.5/4 3.1/4
242. Mr. Nobody 4.0/4 2.9/4
243. Transformers: Dark of the Moon 4.0/4 2.5/4
244. Just Go With It 2.5/4 2.6/4
245. The Adjustment Bureau 2.5/4 2.7/4
246. Girl, Interrupted 3.5/4 2.8/4
247. P.S., I Love You 3.0/4 2.5/4
248. A Walk to Remember 4.0/4 2.6/4
249. Dear John 4.0/4 2.7/4
250. The Blind Side 3.0/4 3.0/4
251. Love Actually 2.5/4 2.9/4
252. Love Happens 2.5/4 2.0/4
253. Spanglish 3.5/4 2.3/4
254. Knowing 2.5/4 2.4/4
255. Paranormal Activity 1.5/4 2.5/4
256. August Rush 4.0/4 2.7/4
257. The Descent (2006) 1.5/4 2.9/4
258. In Time 3.0/4 2.6/4
259. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.0/4 2.7/4
260. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
261. Kung Fu Panda 2 3.0/4 2.9/4
262. Disturbia 3.5/4 2.7/4
263. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 1.5/4 3.0/4
264. Sleepy Hollow 3.0/4 2.8/4
265. Limitless 4.0/4 2.8/4
266. The Hangover Part II 3.5/4 2.4/4
267. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.0/4 3.2/4
268. The Wedding Singer 3.0/4 2.7/4
269. The Pianist 3.5/4 3.2/4
270. Vicky Cristina Barcelona 3.0/4 2.7/4
271. Zombieland 2.0/4 3.0/4
272. Tenant, The ( locataire, Le ) 2.5/4 3.1/4
273. Tropic Thunder 2.5/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name