Best Movies of 1987
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Withnail & I | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Last Emperor | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Full Metal Jacket | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Prick Up Your Ears | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 6. | Empire of the Sun | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Planes, Trains & Automobiles | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Untouchables (1987) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Innerspace | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Predator (1987) | 3.0/4 | 3.0/4 |



