Actors: Johnny Depp
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Edward Scissorhands | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Dead Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Libertine (2005) | N/A | 2.3/4 | |
| 4. | What's Eating Gilbert Grape | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Fear and Loathing in Las Vegas | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Public Enemies | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Finding Neverland | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Donnie Brasco | N/A | 2.9/4 | |
| 10. | Sleepy Hollow | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Chocolat (2000) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Corpse Bride | N/A | 2.8/4 | |
| 13. | Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Lost in La Mancha | N/A | 2.9/4 | |
| 16. | Pirates of the Caribbean: At Worlds End | N/A | 2.7/4 | |
| 17. | Charlie and the Chocolate Factory | N/A | 2.6/4 | |
| 18. | Secret Window | N/A | 2.4/4 | 



