Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | American History X | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Big Lebowski | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Shaun of the Dead | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Good Will Hunting | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Blood Diamond | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Hot Fuzz | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Boondock Saints | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Snatch | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Lock, Stock and Two Smoking Barrels | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Little Miss Sunshine | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Groundhog Day | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | In Bruges | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Rudy | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Glory (1989) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Inglourious Basterds (2009) | 3.5/4 | 3.2/4 |



