Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Metropolis (1927) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Close Encounters of the Third Kind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Star Wars: The Force Awakens | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | 12 Monkeys | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Ex Machina | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Dark City (1998) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Super 8 | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | District 9 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Cube | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | ET: The Extra-Terrestrial | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Star Trek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Moon | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | The Fifth Element | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Cloverfield | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Dune (1984) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 26. | The Thing (1982) | 3.5/4 | 3.2/4 |
Recent Comments
Holas - wrote on 07/01/09 at 02:46 PM CT
Top Sci-Fi List comment
how did you give Star Wars I 3 stars; other than that, i agree with most




