The Most Historically Inaccurate Films by Chris Kavan

The Most Historically Inaccurate Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. U-571 2.0/4 2.6/4
2. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
3. Amadeus 3.5/4 3.2/4
4. 10,000 B.C. 2.0/4 1.7/4
5. The Patriot (2000) 3.0/4 2.8/4
6. Pocahontas 2.5/4 2.7/4
7. Gladiator II 3.0/4 2.8/4
8. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
9. The Last Samurai 3.0/4 2.8/4
10. Season of the Witch (2011) 2.0/4 2.3/4
11. 300 3.0/4 2.9/4
12. Apocalypto 3.0/4 2.9/4
13. Troy 2.0/4 2.7/4
14. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
15. Shakespeare in Love 2.0/4 2.8/4
16. Pearl Harbor 2.5/4 2.3/4
17. Argo 3.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name