Top War
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Kagemusha | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Bridge on the River Kwai | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Platoon | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Great Escape | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Patton | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | All Quiet on the Western Front (1930) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Dirty Dozen | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Hamburger Hill | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Das Boot | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | The Hurt Locker | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Flags of Our Fathers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Black Hawk Down | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Jarhead | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Stripes | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Good Morning Vietnam | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Three Kings | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | M*A*S*H | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Overlord (1975) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | The Boys in Company C | 2.5/4 | 2.7/4 |



