2014 Rated & Ranked by Chris Kavan

2014 Rated & Ranked

# Movie Title Rating Overall Add
1. Tale of Princess Kaguya, The ( Kaguyahime no monogatari ) 4.0/4 3.3/4
2. The Grand Budapest Hotel 3.5/4 3.3/4
3. Whiplash (2014) 3.5/4 3.4/4
4. American Sniper 3.5/4 3.0/4
5. Gone Girl 3.5/4 3.2/4
6. The Theory of Everything 3.5/4 3.1/4
7. Selma 3.5/4 3.0/4
8. Boyhood 3.5/4 3.1/4
9. Wind Rises, The ( Kaze tachinu ) 3.5/4 3.1/4
10. Nightcrawler 3.5/4 3.3/4
11. Dawn of the Planet of the Apes 3.5/4 3.1/4
12. Guardians of the Galaxy 3.5/4 3.2/4
13. X-Men: Days of Future Past 3.5/4 3.2/4
14. Captain America: The Winter Soldier 3.5/4 3.1/4
15. Snowpiercer 3.5/4 2.9/4
16. Letter to Momo, A ( Momo e no tegami ) 3.5/4 3.3/4
17. The Lego Movie 3.5/4 3.1/4
18. Interstellar 3.0/4 3.2/4
19. The Hunger Games: Mockingjay Part 1 3.0/4 2.7/4
20. Rosewater 3.0/4 2.7/4
21. Godzilla (2014) 3.0/4 2.7/4
22. Big Hero 6 3.0/4 3.2/4
23. Unbroken 3.0/4 2.8/4
24. The Babadook 3.0/4 3.0/4
25. The Homesman 3.0/4 2.7/4
26. Hercules (2014) 3.0/4 2.6/4
27. Noah (2014) 3.0/4 2.5/4
28. Journey to the West: Conquering the Demons ( Xi you xiang mo pian ) 3.0/4 2.8/4
29. Kingdom of Dreams and Madness, The ( Yume to kyôki no ôkoku ) 3.0/4 2.9/4
30. Neighbors (2014) 3.0/4 2.5/4
31. Under the Skin (2014) 3.0/4 2.9/4
32. Enemy (2014) 3.0/4 2.7/4
33. Over Your Dead Body ( Kuime ) 3.0/4 3.3/4
34. Oculus 3.0/4 2.7/4
35. The Signal (2014) 3.0/4 2.5/4
36. The Guest (2014) 3.0/4 2.9/4
37. Stonehearst Asylum ( Eliza Graves ) 3.0/4 2.5/4
38. Tusk 3.0/4 2.4/4
39. Doc of the Dead 3.0/4 2.7/4
40. The Double (2014) 3.0/4 2.6/4
41. Citizenfour 3.0/4 3.1/4
42. Afflicted 3.0/4 2.6/4
43. The Day the Series Stopped 3.0/4 2.3/4
44. Nymphomaniac: Volume I 3.0/4 2.8/4
45. Wetlands ( Feuchtgebiete ) 3.0/4 2.6/4
46. Dead Snow: Red vs. Dead ( Død Snø 2 ) 3.0/4 2.5/4
47. The Monuments Men 3.0/4 2.5/4
48. 300: Rise of an Empire 3.0/4 2.6/4
49. Trunk'd 3.0/4 2.9/4
50. Lucy (2014) 2.5/4 2.7/4
51. Fury (2014) 2.5/4 3.0/4
52. Brick Mansions 2.5/4 1.9/4
53. Nymphomaniac: Volume II 2.5/4 2.5/4
54. Into the Storm (2014) 2.5/4 2.5/4
55. Maleficent 2.5/4 2.8/4
56. Draft Day 2.5/4 2.7/4
57. A Million Ways to Die in the West 2.5/4 2.4/4
58. The Expendables 3 2.5/4 2.6/4
59. Video Games: The Movie 2.5/4 2.8/4
60. Earth to Echo 2.5/4 2.3/4
61. Horns 2.5/4 2.7/4
62. The Equalizer 2.5/4 3.0/4
63. The Giver 2.5/4 2.6/4
64. Mercy (2014) 2.5/4 2.3/4
65. These Final Hours 2.5/4 2.4/4
66. Sin City: A Dame to Kill For 2.5/4 2.6/4
67. Ask Me Anything 2.5/4 2.3/4
68. They Came Together 2.5/4 2.5/4
69. The Amazing Spider-Man 2 2.5/4 2.5/4
70. The Town That Dreaded Sundown (2014) 2.5/4 2.2/4
71. Starry Eyes 2.5/4 2.6/4
72. After the Dark 2.5/4 2.4/4
73. V/H/S: Viral 2.5/4 2.0/4
74. A Good Marriage (2014) 2.5/4 2.2/4
75. Autómata 2.5/4 2.5/4
76. Mr. Peabody & Sherman 2.5/4 2.6/4
77. As Above, So Below 2.5/4 2.3/4
78. Need for Speed 2.5/4 2.6/4
79. Last Shift (2015) 2.5/4 2.8/4
80. Paranormal Activity: The Marked Ones 2.5/4 2.1/4
81. Night at the Museum: Secret of the Tomb 2.5/4 2.5/4
82. Dragon Nest: Warriors' Dawn ( Dragon Nest: Rise of the Black Dragon ) 2.5/4 2.4/4
83. Jack Ryan: Shadow Recruit 2.5/4 2.5/4
84. Dracula Untold 2.5/4 2.7/4
85. Penthouse North ( Blindsided ) 2.5/4 2.8/4
86. The Sacrament 2.5/4 2.5/4
87. Anna ( Mindscape ) 2.5/4 2.6/4
88. Alan Partridge 2.5/4 2.7/4
89. Non-Stop (2014) 2.5/4 2.7/4
90. Life After Beth 2.5/4 2.3/4
91. ABCs of Death 2 2.5/4 2.6/4
92. Flight 7500 2.5/4 2.6/4
93. The Canal 2.5/4 2.2/4
94. The Angriest Man in Brooklyn 2.5/4 2.1/4
95. Transcendence 2.0/4 2.3/4
96. RoboCop (2014) 2.0/4 2.4/4
97. The Quiet Ones (2014) 2.0/4 2.3/4
98. Annabelle 2.0/4 2.1/4
99. The Maze Runner 2.0/4 2.6/4
100. The Stranger (2014) 2.0/4 2.3/4
101. Before I Go to Sleep 2.0/4 2.5/4
102. Teenage Mutant Ninja Turtles (2014) 2.0/4 2.2/4
103. Knights of Badassdom 2.0/4 2.5/4
104. Sabotage (2014) 2.0/4 2.2/4
105. I, Frankenstein 2.0/4 2.2/4
106. Hollows Grove 2.0/4 1.7/4
107. Heavenly Sword 2.0/4 2.0/4
108. Jessabelle 2.0/4 1.7/4
109. Antisocial (2014) 2.0/4 2.2/4
110. Stage Fright (2014) 2.0/4 1.9/4
111. Future, The ( futuro, Il ) 2.0/4 2.7/4
112. Transformers: Age of Extinction 1.5/4 2.3/4
113. Ouija 1.5/4 1.8/4
114. The Pyramid 1.5/4 2.0/4
115. The Houses October Built 1.5/4 2.4/4
116. Left Behind (2014) 1.5/4 1.9/4
117. Cabin Fever: Patient Zero 1.5/4 1.9/4
118. A Dark Place Inside 1.5/4 2.5/4
119. The Bloody Indulgent 1.0/4 2.0/4
120. Zombie Isle 1.0/4 1.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name