2020 Rated and Ranked
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Hamilton (2020) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Athlete A | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Promising Young Woman | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Soul (2020) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Invisible Man (2020) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Bad Boys for Life | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Borat Subsequent Moviefilm | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Enola Holmes | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Love and Monsters | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Possessor | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Palm Springs (2020) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Relic (2020) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Unhinged | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Antebellum | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Freaky | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Greenland | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Mortal | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Onward | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Nomadland | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Bill & Ted Face the Music | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 23. | The Old Guard | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Becky | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 25. | Host (2020) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 26. | Wonder Woman 1984 | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 27. | The Wretched | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 28. | Underwater (2020) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 29. | Run (2020) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 30. | The Hunt (2020) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 31. | My Spy | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 32. | Extraction (2020) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 33. | The Babysitter: Killer Queen | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 34. | Amulet | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 35. | The New Mutants | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 36. | Rent-A-Pal | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 37. | Follow Me aka No Escape | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 38. | Peninsula | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 39. | The Midnight Sky | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 40. | She Dies Tomorrow | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 41. | The Empty Man | 2.0/4 | 2.3/4 |



