Top Decapitations in Film (Warning Spoilers!) by Chris Kavan

Top Decapitations in Film (Warning Spoilers!)

# Movie Title Rating Overall Add
1. Scanners 3.0/4 2.6/4
2. The Omen (1976) 3.5/4 2.9/4
3. High Tension ( Haute tension ) 3.0/4 2.8/4
4. Trauma (1993) 3.0/4 2.7/4
5. Friday the 13th (1980) 3.0/4 2.8/4
6. Sleepy Hollow 3.0/4 2.8/4
7. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
8. Highlander N/A 2.8/4
9. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
10. Cannibal Holocaust 2.5/4 2.4/4
11. Hostel: Part II 2.5/4 2.3/4
12. The Evil Dead (1983) 3.5/4 3.0/4
13. Re-Animator 3.0/4 2.8/4
14. The Patriot (2000) 3.0/4 2.8/4
15. Sin City 4.0/4 3.0/4
16. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
17. Apocalypto 3.0/4 2.9/4
18. Suitable Flesh 3.0/4 3.0/4
19. Deadly Friend 2.0/4 2.5/4
20. 300 3.0/4 2.9/4
21. Final Destination (2000) 2.5/4 2.6/4
22. Hot Fuzz 3.5/4 3.0/4
23. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
24. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
25. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
26. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
27. 30 Days of Night 2.0/4 2.6/4
28. Austin Powers: International Man of Mystery 3.5/4 2.8/4
29. Dead Snow ( Død snø ) 2.5/4 2.6/4
30. Machete 3.0/4 2.6/4
31. My Bloody Valentine 3-D 2.0/4 2.4/4

Recent Comments

LeeAnn M.
LeeAnn M.
Producer

LeeAnn M. - wrote on 11/23/10 at 09:12 AM CT

Top Decapitations in Film (Warning Spoilers!) comment

I liked Braveheart. Even though it was not shown, you know he was decapitated.

Holas
Holas
Producer

Holas - wrote on 07/01/09 at 02:36 PM CT

Top Decapitations in Film (Warning Spoilers!) comment

i liked, even though it was a horrible movie, but in Demolitan Man. Where Stalone freezes Snipes, then kicks his head off. Does that even count?

CJP
CJP
Producer

CJP - wrote on 10/10/08 at 03:15 PM CT

Top Decapitations in Film (Warning Spoilers!) comment

What a great idea! No tribute to Highlander though, I mean, decapitation was practically a charcter in it- LOL =)

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name