Movies I Own
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Matrix Revolutions | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 3. | The Matrix Reloaded | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Gladiator (2000) | N/A | 3.2/4 | |
| 5. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Scarface (1983) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Shawshank Redemption | 2.5/4 | 3.5/4 | |
| 8. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 10. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 11. | Schindler's List | N/A | 3.4/4 | |
| 12. | The Godfather: Part II | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 15. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Batman Begins | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | The Bourne Ultimatum | N/A | 3.2/4 | |
| 20. | American History X | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | Citizen Kane | N/A | 3.3/4 | |
| 23. | Taxi Driver (1976) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 24. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 25. | The Transformers (2007) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 26. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Children of Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Shaun of the Dead | N/A | 3.1/4 | |
| 29. | Monty Python's Life of Brian | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 30. | 12 Monkeys | N/A | 3.1/4 | |
| 31. | Trainspotting | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 32. | Blazing Saddles | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 33. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 |



