Top Movie List by SMIJIN

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. City of God ( Cidade de Deus ) 2.5/4 3.3/4
2. What's Eating Gilbert Grape 2.5/4 3.1/4
3. Into the Wild 3.0/4 3.1/4
4. Cold Mountain 2.0/4 2.7/4
5. A Walk to Remember N/A 2.6/4
6. Awake (2007) N/A 2.4/4
7. The Butterfly Effect (2004) 2.5/4 2.7/4
8. Wall-E N/A 3.2/4
9. Antz N/A 2.5/4
10. Underworld (2003) N/A 2.8/4
11. Underworld: Rise of the Lycans N/A 2.7/4
12. Van Helsing N/A 2.3/4
13. Pretty Woman N/A 2.8/4
14. The Last Samurai N/A 2.8/4
15. Far from Home: The Adventures of Yellow Dog 2.5/4 2.4/4
16. Angels & Demons N/A 2.6/4
17. The Big Fish (2000) N/A 2.2/4
18. Big Fish (2003) 2.5/4 3.0/4
19. A Far Off Place 2.0/4 2.3/4
20. Sweet Home Alabama N/A 2.6/4
21. Road Trip N/A 2.4/4
22. No Country for Old Men N/A 3.2/4
23. The Ruins N/A 2.2/4
24. 27 Dresses N/A 2.5/4
25. The Little Rascals N/A 2.4/4
26. District 9 2.5/4 3.0/4
27. Motorcycle Diaries, The ( Diarios de motocicleta ) 2.0/4 2.9/4
28. 101 Dalmatians (1996) N/A 2.2/4
29. Red Heat (1988) 2.5/4 2.4/4
30. Before Sunrise 3.5/4 3.1/4
31. Before Sunset 2.5/4 3.0/4
32. Inglourious Basterds (2009) 2.5/4 3.2/4
33. Avatar 4.0/4 3.0/4
34. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
35. The Godfather 3.0/4 3.5/4
36. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
37. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
38. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
39. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
40. Lord of the Rings: The Return of the King 2.5/4 3.4/4
41. The Matrix 3.0/4 3.2/4
42. Schindler's List 3.0/4 3.4/4
43. Inception 3.0/4 3.3/4
44. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
45. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.5/4 3.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name