Best Sci-Fi and Horror Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Pitch Black | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Predator (1987) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The War of the Worlds (2005) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Carrie (1976) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Close Encounters of the Third Kind | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | 2012 | 3.0/4 | 2.5/4 | 



