Top Romance/Slice of Life
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Two Lovers (2009) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Revolutionary Road | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Definitely, Maybe | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Juno | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Proposal (2009) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Forgetting Sarah Marshall | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | (500) Days of Summer | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Confessions of a Shopaholic | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 9. | I Love You, Man | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Ugly Truth | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Adventureland | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | He's Just Not That Into You | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 13. | I Love You, Beth Cooper | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 14. | The 40 Year-Old Virgin | 3.0/4 | 2.9/4 |



