Top Ten of 2000
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Traffic (2000) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Wonder Boys | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Contender (2000) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Best in Show | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Almost Famous | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Requiem for a Dream | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Shadow of the Vampire | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Snatch | 3.0/4 | 3.1/4 | 
Recent Comments
colbyw - wrote on 12/10/07 at 07:31 PM CT
Top Ten of 2000 comment
The first list that I have posted on this site. Will continue to post by year, by decade, by genre, and eventually all-time...2000 was a very fun year highlighted by multiple Oscars for the "Spartacus" ripoff "Gladiator", but the film was done well and very enjoyable. The most underappreciated film "Wonder Boys" was filmed in my home town by one of my favorite directors. Christopher Guest continued to show off his talents with his friends with the delightful "Best in Show" and Joan Allen, Jeff …




