Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Barry Lyndon | N/A | 3.2/4 | |
| 2. | The Third Man | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | A Self-Made Hero | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Double Life of Veronique, The ( double vie de Véronique, La ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Welcome to Sarajevo | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 11. | Sweet Smell of Success | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | The Thin Red Line | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Good Night, and Good Luck | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | 2001: A Space Odyssey | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The Sweet Hereafter | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Thirty Two Short Films About Glenn Gould | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | In the Shadow of the Moon (2007) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Close Encounters of the Third Kind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Control (2007) | 3.5/4 | 3.0/4 |



