Top Movie List by FeverChild

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. American Beauty 4.0/4 3.1/4
2. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
3. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
4. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
5. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
6. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
7. Fight Club 4.0/4 3.3/4
8. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
9. The Dark Knight 2.5/4 3.4/4
10. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
11. The Matrix 3.0/4 3.2/4
12. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
13. The Silence of the Lambs 2.5/4 3.4/4
14. Se7en 3.5/4 3.3/4
15. The Departed 3.0/4 3.3/4
16. Rear Window 3.5/4 3.3/4
17. Memento 2.0/4 3.2/4
18. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
19. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
20. American History X 4.0/4 3.2/4
21. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
22. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
23. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
24. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
25. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
26. Slumdog Millionaire 0.5/4 3.1/4
27. The Sixth Sense 2.5/4 3.2/4
28. Toy Story 3.0/4 3.3/4
29. The Bourne Identity (2002) 2.5/4 3.1/4
30. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
31. Star Trek 3.5/4 3.1/4
32. The Bourne Ultimatum 2.5/4 3.2/4
33. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
34. Fargo (1996) 3.0/4 3.2/4
35. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
36. Iron Man (2008) 2.5/4 3.1/4
37. It's a Wonderful Life 3.0/4 3.3/4
38. Wall-E 3.5/4 3.2/4
39. Secretary 4.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name