Top Movie List by travis bickle

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Taxi Driver (1976) N/A 3.3/4
2. Dawn of the Dead (1979) N/A 3.1/4
3. Blade Runner N/A 3.2/4
4. Raging Bull N/A 3.3/4
5. The Evil Dead (1983) N/A 3.0/4
6. Ringu N/A 2.8/4
7. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) N/A 3.0/4
8. Once Upon a Time in America N/A 3.2/4
9. Goodfellas N/A 3.4/4
10. Scarface (1983) N/A 3.2/4
11. Sling Blade N/A 3.1/4
12. Pulp Fiction N/A 3.4/4
13. Reservoir Dogs N/A 3.3/4
14. 28 Weeks Later N/A 2.7/4
15. Aliens N/A 3.3/4
16. One Flew Over the Cuckoo's Nest N/A 3.4/4
17. Angel Heart N/A 2.7/4
18. Rumble Fish N/A 2.5/4
19. Zombieland N/A 3.0/4
20. Chocolate (2008) 3.0/4 2.7/4
21. The Boondock Saints 3.5/4 2.9/4
22. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
23. Ichi the Killer ( Koroshiya 1 ) 3.0/4 2.8/4
24. Save the Green Planet! ( Jigureul Jikyeora! ) 3.0/4 3.0/4
25. Host, The ( Gwoemul ) 3.0/4 2.9/4
26. Orphanage, The ( orfanato, El ) 3.0/4 2.9/4
27. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
28. Audition ( Ôdishon ) 4.0/4 2.9/4
29. 30 Days of Night 3.0/4 2.6/4
30. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
31. Vertigo (1958) 3.5/4 3.2/4
32. Inside ( À l'intérieur ) 3.0/4 2.7/4
33. The Mist 3.0/4 2.7/4
34. Midnight Run 3.0/4 3.0/4
35. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
36. Akira 3.0/4 3.0/4
37. Tetsuo, the Iron Man 3.0/4 2.4/4
38. Tokyo Fist 3.0/4 2.9/4
39. Toy Story 4.0/4 3.3/4
40. Snatch 3.5/4 3.1/4
41. Seven ( Sevano's Seven ) 3.0/4 2.7/4
42. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
43. Casino 4.0/4 3.2/4
44. Midnight Cowboy 3.5/4 3.0/4
45. The Last Detail 3.5/4 3.0/4
46. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
47. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
48. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
49. The Matrix 4.0/4 3.2/4
50. Sin City 4.0/4 3.0/4
51. 300 4.0/4 2.9/4
52. Wild at Heart 3.0/4 2.8/4
53. Blue Velvet 3.5/4 3.0/4
54. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
55. Alien 4.0/4 3.3/4
56. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
57. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
58. A Clockwork Orange 3.5/4 3.1/4
59. 2001: A Space Odyssey 3.5/4 3.1/4
60. This is England 3.5/4 3.0/4
61. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
62. An American Werewolf in London 3.5/4 2.9/4
63. Evil Dead 2 3.5/4 3.1/4
64. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
65. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
66. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
67. The Wild Bunch 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name