Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Monty Python and the Holy Grail | N/A | 3.2/4 | |
| 2. | Blazing Saddles | N/A | 3.1/4 | |
| 3. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | National Lampoon's Christmas Vacation | N/A | 2.9/4 | |
| 5. | Forrest Gump | N/A | 3.3/4 | |
| 6. | Spaceballs | N/A | 2.8/4 | |
| 7. | A Christmas Story (1983) | N/A | 3.1/4 | |
| 8. | George of the Jungle | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 9. | Robin Hood: Men in Tights | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | The Producers (2005) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 11. | Napoleon Dynamite | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Get Over It | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Bedazzled (2000) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 14. | Get Smart | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Adventures in Babysitting | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Big Trouble in Little China | 3.0/4 | 2.8/4 | 



