Movie Own
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Armageddon | N/A | 2.6/4 | |
| 8. | Batman (1989) | N/A | 2.9/4 | |
| 9. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 11. | The Matrix | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Se7en | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Office Space | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Terminator 2: Judgement Day | 3.0/4 | 3.2/4 |



