Actresses: Scarlett Johansson
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Prestige (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Avengers (2012) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lost in Translation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Just Cause | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 5. | Ghost World | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Iron Man 2 | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | The Island (2005) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | In Good Company | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 9. | He's Just Not That Into You | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Scoop | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 11. | A Love Song for Bobby Long | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Match Point | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Eight Legged Freaks | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 14. | The Nanny Diaries | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 15. | Vicky Cristina Barcelona | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | The Black Dahlia | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 17. | The Spirit | 1.5/4 | 1.8/4 |



