Top 1989
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Dead Poets' Society | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Do the Right Thing | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Back to the Future Part II | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Little Mermaid (1989) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Field of Dreams | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Born on the Fourth of July | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Lean on Me | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Steel Magnolias | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | New Year's Day (1989) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Honey, I Shrunk the Kids | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Tango & Cash | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Turner & Hooch | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Star Trek V: The Final Frontier | 3.0/4 | 2.3/4 |



