Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Always (1985) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Atonement (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Cold Mountain | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Déjà Vu (1998) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Finding Bliss | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 8. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | It's Complicated | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Mamma Mia! | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Monster's Ball | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | The Philadelphia Story | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Queen of the Lot | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Tracks (1977) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | West Side Story (1961) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Working Girl (1988) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Say I Do | 4.0/4 | 3.0/4 |



