Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Great Escape | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Avatar | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Harry Potter and the Order of the Phoenix | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Cast Away (2000) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Hereafter | 2.0/4 | 2.4/4 |



