Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Goldfinger | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | King Kong (1933) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | From Russia with Love | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The African Queen | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Man on Fire (2004) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | You Only Live Twice | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Thelma & Louise | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Book of Eli | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Executive Decision | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Flight of the Navigator | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Live and Let Die | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | The Man with the Golden Gun | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | White Fang (1991) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Runaway Train | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Big Red | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The King and I (1956) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Escape from L.A. | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Vertical Limit | 3.5/4 | 2.3/4 |



