Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Birds (1963) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Bad Seed (1956) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Village of the Damned (1960) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Children of the Damned | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | The Stepford Wives (1975) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Night of the Living Dead (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Frankenstein (1931) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Dracula (1931) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Godzilla ( Gojira ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | House of 1,000 Corpses | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Trilogy of Terror | 4.0/4 | 2.7/4 | 



