Pixar
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | A Bug's Life | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Toy Story 2 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Monsters, Inc. | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Incredibles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Cars | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Ratatouille | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Wall-E | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Toy Story 3 | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Cars 2 | N/A | 2.4/4 |



