Top Movie List by Klaus Weasley

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Pickup on South Street 4.0/4 2.9/4
2. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 4.0/4 3.2/4
3. Band of Outsiders ( Bande à part ) 4.0/4 2.8/4
4. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 4.0/4 3.1/4
5. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
6. Persona ( Kinematografi ) 4.0/4 3.2/4
7. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
8. Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) 4.0/4 2.9/4
9. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
10. A.I. Artificial Intelligence 4.0/4 2.7/4
11. Sherlock Jr. 4.0/4 3.0/4
12. All That Heaven Allows 4.0/4 2.8/4
13. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 4.0/4 3.2/4
14. Notorious (1946) 4.0/4 3.2/4
15. Stalker 4.0/4 3.2/4
16. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
17. Cabaret 4.0/4 2.9/4
18. Ugetsu Monogatari 4.0/4 3.2/4
19. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
20. 8 1/2 4.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name