best of 2000
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | O Brother Where Art Thou | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Traffic (2000) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Patriot (2000) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Cast Away (2000) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Wonder Boys | 3.0/4 | 2.9/4 |



