| 1. | The English Patient | 3.5/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 2. | Immortal Beloved | N/A | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 3. | Barber of Siberia, The ( Sibirskiy tsiryulnik ) | N/A | 2.0/4 |  | 
			
											
								| 4. | De-Lovely | N/A | 2.0/4 |  | 
			
											
								| 5. | Moulin Rouge (2001) | N/A | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 6. | Big Blue, The ( grand bleu, Le ) | N/A | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 7. | Amadeus | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 8. | Underground (1996) | N/A | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 9. | The Godfather | 3.5/4 | 3.5/4 |  | 
			
											
								| 10. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 11. | Gone with the Wind | 3.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 12. | The Deer Hunter | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 13. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 14. | Rebecca (1940) | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 15. | All About My Mother ( Todo sobre mi madre ) | 3.5/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 16. | Roman Holiday | 3.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 17. | Brazil (1985) | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 18. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | N/A | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 19. | Andrey Rublyov ( Andrei Rublev ) | 3.5/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 20. | The Graduate | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 21. | The Notebook (2004) | N/A | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 22. | Children of a Lesser God | N/A | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 23. | The Constant Gardener | 3.5/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 24. | The Reader | 4.0/4 | 2.9/4 |  |