Best of the 60's
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | dolce vita, La | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Exterminating Angel, The ( ángel exterminador, El ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Rosemary's Baby | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | 8 1/2 | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Graduate | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Once Upon a Time in the West | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 |



