Best of the 1980s by sodapop

Best of the 1980s

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Elephant Man 3.5/4 3.2/4
2. This is Spinal Tap 4.0/4 3.1/4
3. Amadeus 3.5/4 3.2/4
4. Au revoir les enfants 3.5/4 3.1/4
5. Full Metal Jacket 3.5/4 3.2/4
6. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
7. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
8. Akira 3.5/4 3.0/4
9. Blue Velvet 3.5/4 3.0/4
10. Airplane! 3.5/4 3.0/4
11. After Hours 3.5/4 2.9/4
12. Evil Dead 2 3.5/4 3.1/4
13. Midnight Run 3.5/4 3.0/4
14. Raging Bull 3.5/4 3.3/4
15. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
16. The Terminator 3.0/4 3.1/4
17. Withnail & I 3.5/4 2.9/4
18. Ran 3.0/4 3.2/4
19. Ordinary People (1980) 3.0/4 3.0/4
20. Aliens 3.0/4 3.3/4
21. Rain Man 3.0/4 3.1/4
22. The Purple Rose of Cairo 3.0/4 2.9/4
23. Kagemusha 3.0/4 3.1/4
24. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
25. Re-Animator 3.0/4 2.8/4

Recent Comments

fake_username
fake_username
Producer

fake_username - wrote on 02/27/08 at 02:03 PM CT

Best of the 1980s comment

I'm really glad to see Withnail & I on the list. Nice to see Blue Velvet in the top ten too.

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 02/26/08 at 09:44 AM CT

Best of the 1980s comment

Untouchables & Amadeus < 3

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name