Great Film Years: 1959
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Rio Bravo | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Some Like It Hot (1959) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Anatomy of a Murder | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Suddenly, Last Summer | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Operation Petticoat | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Sleeping Beauty (1959) | N/A | 2.9/4 | |
| 9. | Pickpocket (1963) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Ben-Hur (1959) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Journey to the Center of the Earth (1959) | 2.5/4 | 2.6/4 |
Recent Comments
Arbogast1960 - wrote on 06/15/08 at 02:20 PM CT
Great Film Years: 1959 comment
Excellent list! This is one of my favorite film years. You might also want to check out Breathless (A Bout de Souffle), Ben-Hur, Pillow Talk, and Eyes Without a Face. Great stuff!




