Movies to Watch Around Christmas
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | A Christmas Carol (1938) | N/A | 3.0/4 | |
| 2. | A Christmas Carol (2009) | N/A | 2.7/4 | |
| 3. | Scrooge ( Christmas Carol, A 1951 ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Mr. Magoo's Christmas Carol | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Scrooge (1970) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | It's a Wonderful Life | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Miracle on 34th Street (1947) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Home Alone | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Home Alone 2: Lost in New York | N/A | 2.4/4 | |
| 10. | How the Grinch Stole Christmas (1966) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | How the Grinch Stole Christmas (2000) | N/A | 2.3/4 | |
| 12. | The Santa Clause 2 | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 13. | The Santa Clause 3: The Escape Clause | N/A | 1.9/4 | |
| 14. | The Santa Clause (1994) | N/A | 2.6/4 | |
| 15. | The Polar Express | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Frosty the Snowman | N/A | 2.7/4 | |
| 18. | The Holiday (2006) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | The Nightmare Before Christmas | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas | N/A | 2.3/4 | |
| 21. | Elf | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Santa Claus is Comin' to Town | 3.5/4 | 3.0/4 |



