2013 Ranked & Rated
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gravity | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | War Witch ( Rebelle ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Spring Breakers | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 4. | Trance (2013) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Beyond the Hills ( Dupa dealuri ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Upstream Color | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Bling Ring | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 8. | Prank | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Act of Killing | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Great Gatsby (2013) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The Canyons | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 12. | The Conjuring | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Behind the Candelabra | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Call (2013) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Only God Forgives | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Star Trek Into Darkness | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Place Beyond the Pines | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Room 237 | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Passion (2012) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 20. | The Way Way Back | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Side Effects (2013) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | To the Wonder | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | The Purge (2013) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 24. | V/H/S/2 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Evil Dead (2013) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 26. | The Iceman (2013) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 27. | Stoker (2013) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 28. | Kiss of the Damned | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 29. | Maniac (2013) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 30. | Mama (2013) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 31. | Would You Rather | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 32. | Dark Skies | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 33. | Iron Man 3 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 34. | Black Rock | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 35. | The Lords of Salem | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 36. | The East | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 37. | The Incredible Burt Wonderstone | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 38. | Blue Jasmine | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 39. | You're Next | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 40. | Blackfish | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 41. | Disconnect (2013) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 42. | Prisoners (2013) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 43. | Lovelace | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 44. | Europa Report | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 45. | Warm Bodies | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 46. | Man of Steel | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 47. | Fast & Furious 6 | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 48. | Oz the Great and Powerful | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 49. | Aftershock (2013) | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 50. | The ABCs of Death | 1.0/4 | 1.5/4 | |
| 51. | Texas Chainsaw 3D | 0.5/4 | 1.8/4 | |
| 52. | Movie 43 | 0.5/4 | 1.4/4 | |
| 53. | Olympus Has Fallen | 0.5/4 | 2.5/4 | |
| 54. | My Amityville Horror | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 55. | Scary Movie 5 | 0.5/4 | 1.7/4 | |
| 56. | Jug Face | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 57. | Oblivion | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 58. | Prince Avalanche | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 59. | World War Z | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 60. | Blue Caprice | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 61. | The Heat (2013) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 62. | Adore | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 63. | Don Jon | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 64. | The Wolf of Wall Street | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 65. | American Hustle | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 66. | The Banshee Chapter | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 67. | Blue is the Warmest Color ( vie d'Adèle, La ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 68. | August: Osage County | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 69. | Diana | 0.5/4 | 1.6/4 | |
| 70. | 12 Years a Slave | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 71. | The Counselor | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 72. | Laurence Anyways | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 73. | Kill Your Darlings (2013) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 74. | Anchorman 2: The Legend Continues | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 75. | The Wrestler (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 |



