Directorial debut
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Eraserhead | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Gone Baby Gone | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Three Ages | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Hard Eight | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Evil Dead (1983) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Clerks | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Say Anything... | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | 12 Angry Men (1957) | 3.5/4 | 3.4/4 |



