Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | American History X | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Breakfast Club | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Edward Scissorhands | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Fight Club | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | American Beauty | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Toy Story 3 | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Shaun of the Dead | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Gran Torino | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | The Lion King (1994) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 19. | The Princess Bride | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Jaws | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | The Matrix | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 22. | The Notebook (2004) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Titanic (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Pretty Woman | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | (500) Days of Summer | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | High Fidelity | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | Before Sunset | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Brokeback Mountain | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 29. | The Holiday (2006) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Ghost (1990) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 31. | 10 Things I Hate About You | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 32. | Dirty Dancing | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Sixteen Candles | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | It's Complicated | 3.0/4 | 2.7/4 |



