films I've seen in 2014 by aickman

films I've seen in 2014

# Movie Title Rating Overall Add
1. Whistling in Brooklyn 2.5/4 2.4/4
2. Insidious: Chapter 2 3.0/4 2.8/4
3. Bunny Lake is Missing 3.0/4 2.8/4
4. The World's End 3.5/4 2.9/4
5. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
6. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
7. Marnie 3.5/4 2.8/4
8. 6 Souls ( Shelter ) 2.5/4 2.4/4
9. Torn Curtain 3.0/4 2.4/4
10. The Last Days on Mars 2.0/4 2.2/4
11. Silent House (2012) 3.0/4 2.1/4
12. Sinister 1.5/4 2.8/4
13. Saboteur 2.5/4 2.9/4
14. The Hobbit: The Desolation of Smaug 3.0/4 3.0/4
15. Stake Land 1.5/4 2.5/4
16. Elysium 3.0/4 2.7/4
17. Harvey 4.0/4 3.1/4
18. The Conjuring 3.5/4 3.1/4
19. Devil's Pass ( Dyatlov Pass Incident, The ) 1.0/4 2.2/4
20. Lovely Molly 3.5/4 2.2/4
21. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
22. Jackass Presents: Bad Grandpa 3.5/4 2.5/4
23. Star Trek Into Darkness 3.5/4 3.0/4
24. The Devil Bat 2.5/4 1.9/4
25. The Monster Walks 2.0/4 1.6/4
26. World War Z 2.5/4 2.8/4
27. Clerks II 1.0/4 2.6/4
28. The Mysterious Mr. Wong 1.0/4 2.1/4
29. The Corpse Vanishes 2.0/4 1.9/4
30. Bay of Blood ( Reazione a catena ) 3.5/4 3.0/4
31. Vice Raid 3.0/4 2.7/4
32. Stalag 17 4.0/4 3.1/4
33. American Hustle 4.0/4 3.0/4
34. The Wolf of Wall Street 4.0/4 3.3/4
35. The Returned 1.5/4 2.3/4
36. Burke and Hare (2011) 2.5/4 2.4/4
37. The Naked Kiss 4.0/4 2.7/4
38. Dark Passage 3.0/4 2.6/4
39. Dark Eyes of London, The ( Human Monster, The ) 2.5/4 2.0/4
40. The Man from Planet X 2.0/4 2.4/4
41. Town Tamer 3.0/4 2.3/4
42. The Beast with a Million Eyes 2.0/4 2.4/4
43. The Banshee Chapter 0.5/4 2.2/4
44. The Long Goodbye 4.0/4 3.1/4
45. Parkland 2.5/4 2.5/4
46. Resolution 4.0/4 2.8/4
47. Enemy (2014) 3.5/4 2.7/4
48. I Walked with a Zombie 3.5/4 2.6/4
49. Johnny Cool 3.0/4 2.9/4
50. To Be Takei 3.0/4 2.9/4
51. Love Happy 3.0/4 2.4/4
52. A Day at the Races 4.0/4 2.9/4
53. Duck Soup (1933) 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name