Ranking Steven Soderbergh Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Traffic (2000) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Sex, Lies, and Videotape | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Ocean's Eleven (2001) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Magic Mike | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Out of Sight | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Behind the Candelabra | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | No Sudden Move | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Che ( Che Part 1, Che Part 2 ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Black Bag | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Kimi | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Side Effects (2013) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The Limey | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Logan Lucky | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Contagion | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | The Christophers | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Presence (2025) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | High Flying Bird | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | The Informant! (2009) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Unsane | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Haywire (2012) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 21. | Erin Brockovich | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Schizopolis | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Let Them All Talk | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Ocean's Twelve | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 25. | The Laundromat | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 26. | Magic Mike's Last Dance | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 27. | Ocean's Thirteen | 2.0/4 | 2.7/4 |



