Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Boondock Saints | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | V for Vendetta | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | American History X | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Gran Torino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Last Samurai | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Bourne Ultimatum | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Ever After: A Cinderella Story | N/A | 2.7/4 | |
| 13. | October Sky | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Crash (2005) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Moulin Rouge (2001) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | The Patriot (2000) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | The Pursuit of Happyness | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Memento | 3.0/4 | 3.2/4 |



