Top Movie List by Jim

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Godfather 4.0/4 3.5/4
2. Casablanca 4.0/4 3.3/4
3. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
4. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
5. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
6. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
7. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
8. The Matrix 3.0/4 3.2/4
9. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
10. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
11. The Godfather: Part II 3.5/4 3.4/4
12. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
13. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
14. Back to the Future 2.5/4 3.3/4
15. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
16. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
17. Amadeus 3.5/4 3.2/4
18. Lord of the Rings: The Two Towers 2.5/4 3.3/4
19. Unforgiven (1992) 3.5/4 3.3/4
20. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.5/4 3.2/4
21. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.5/4 3.4/4
22. Rear Window 3.5/4 3.3/4
23. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
24. The Usual Suspects 2.5/4 3.3/4
25. Taxi Driver (1976) 3.5/4 3.3/4
26. Alien 4.0/4 3.3/4
27. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
28. Citizen Kane 3.5/4 3.3/4
29. Die Hard 3.0/4 3.3/4
30. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
31. Apocalypse Now 3.0/4 3.3/4
32. Jaws 3.0/4 3.2/4
33. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
34. Aliens 3.5/4 3.3/4
35. To Kill a Mockingbird 3.0/4 3.3/4
36. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
37. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
38. Fargo (1996) 3.0/4 3.2/4
39. Once Upon a Time in the West 3.0/4 3.2/4
40. Juno 1.5/4 2.9/4
41. Chinatown 3.0/4 3.2/4
42. Raging Bull 3.0/4 3.3/4
43. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
44. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
45. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
46. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
47. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
48. The Great Escape 3.0/4 3.3/4
49. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name