Top Movie List by Kyleface88

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
2. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
3. Paris is Burning 4.0/4 3.0/4
4. I Saw the TV Glow 4.0/4 2.5/4
5. The Pianist 4.0/4 3.2/4
6. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
7. The Others (2001) 4.0/4 2.8/4
8. vie en rose, La ( môme, La ) 4.0/4 2.9/4
9. Happy Together ( Chun gwong cha sit ) 4.0/4 3.0/4
10. Parasite ( Gisaengchung ) 4.0/4 3.6/4
11. Melancholia (2011) 4.0/4 2.7/4
12. Her 4.0/4 3.2/4
13. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
14. Everything Everywhere All at Once 4.0/4 3.2/4
15. Buffalo '66 4.0/4 2.9/4
16. The School of Rock 4.0/4 2.7/4
17. What Ever Happened to Baby Jane? 4.0/4 3.1/4
18. The Birdcage 4.0/4 2.7/4
19. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
20. Clue 4.0/4 2.9/4
21. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
22. All About Eve 4.0/4 3.3/4
23. La La Land 4.0/4 3.1/4
24. The Holdovers 4.0/4 3.4/4
25. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
26. Who Framed Roger Rabbit? 4.0/4 2.9/4
27. Memento 4.0/4 3.2/4
28. Amadeus 4.0/4 3.2/4
29. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
30. Mulan (1998) 4.0/4 2.9/4
31. Coraline 4.0/4 3.0/4
32. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
33. Call Me by Your Name 4.0/4 3.1/4
34. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
35. The Social Network 4.0/4 3.1/4
36. My Octopus Teacher 4.0/4 3.2/4
37. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
38. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
39. Zootopia 4.0/4 3.2/4
40. Cats Don't Dance 4.0/4 2.8/4
41. Billy Elliot 3.5/4 2.9/4
42. Nightcrawler 4.0/4 3.3/4
43. The Favourite 3.5/4 3.2/4
44. Scream (1996) 3.5/4 2.8/4
45. Hard Candy 3.5/4 2.9/4
46. Silver Linings Playbook 4.0/4 3.1/4
47. Sunset Boulevard 3.5/4 3.3/4
48. Whiplash (2014) 4.0/4 3.4/4
49. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
50. Sophie's Choice 4.0/4 2.9/4
51. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
52. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.5/4 3.2/4
53. Jiro Dreams of Sushi 4.0/4 3.2/4
54. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
55. Rear Window 3.5/4 3.3/4
56. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
57. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
58. The Iron Giant 3.5/4 3.0/4
59. Juno 3.5/4 2.9/4
60. Derek DelGaudio's in & of Itself 3.5/4 2.3/4
61. Magnolia 3.5/4 3.1/4
62. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
63. The Snowman (1982) 4.0/4 3.3/4
64. 2001: A Space Odyssey 3.5/4 3.1/4
65. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
66. 2046 3.5/4 2.9/4
67. The Brave Little Toaster 3.5/4 2.9/4
68. The Perks of Being a Wallflower 3.5/4 3.2/4
69. Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) 3.5/4 3.1/4
70. A.I. Artificial Intelligence 3.5/4 2.7/4
71. Rebecca (1940) 3.5/4 3.1/4
72. Passion of Joan of Arc, The ( passion de Jeanne d'Arc, La ) 3.5/4 3.2/4
73. Misery 3.5/4 3.1/4
74. Private Life (2018) 3.5/4 3.0/4
75. Midnight in Paris (2011) 3.5/4 3.0/4
76. A Ghost Story (2017) 3.5/4 3.2/4
77. Delicatessen 3.5/4 2.9/4
78. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
79. Coco (2017) 3.5/4 3.4/4
80. Life Itself (2014) 3.5/4 3.2/4
81. Back to the Future Part II 3.5/4 3.0/4
82. Marcel the Shell with Shoes On 3.5/4 3.1/4
83. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
84. Toy Story 3.5/4 3.3/4
85. Spider-Man: Into the Spider-Verse 3.5/4 3.6/4
86. Past Lives 3.5/4 3.2/4
87. The Impossible 3.5/4 3.0/4
88. Spider-Man: Across the Spider-Verse 3.5/4 3.2/4
89. Spencer 3.5/4 2.8/4
90. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
91. Once 3.5/4 3.1/4
92. Home Alone 3.5/4 2.9/4
93. Wolfwalkers 3.5/4 3.3/4
94. Wreck-It Ralph 3.5/4 3.1/4
95. Triplets of Belleville, The ( triplettes de Belleville, Les ) 3.5/4 3.0/4
96. Tell Me Who I Am 3.5/4 3.2/4
97. How to Survive a Plague 3.5/4 3.1/4
98. ET: The Extra-Terrestrial 3.5/4 3.1/4
99. Tangerine (2015) 3.5/4 3.0/4
100. Shirkers 3.5/4 3.0/4
101. Ratatouille 3.5/4 3.1/4
102. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
103. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
104. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
105. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
106. Alien 3.5/4 3.3/4
107. Taxi Driver, A ( Taeksi Woonjunsa ) 3.5/4 3.1/4
108. Lion (2016) 3.5/4 3.1/4
109. Nimona 3.5/4 2.6/4
110. What's Eating Gilbert Grape 3.5/4 3.1/4
111. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
112. Finding Neverland 3.5/4 2.9/4
113. Good Time (2017) 3.5/4 3.2/4
114. Uncut Gems 3.5/4 3.2/4
115. Belfast 3.5/4 2.9/4
116. Minari 3.5/4 2.8/4
117. Promising Young Woman 3.5/4 3.2/4
118. Jojo Rabbit 3.5/4 2.9/4
119. Hoop Dreams 3.5/4 3.0/4
120. The Lighthouse (2019) 3.5/4 3.0/4
121. Requiem for a Dream 3.5/4 3.1/4
122. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
123. Hereditary 3.5/4 3.0/4
124. Black Bear (2020) 3.5/4 2.8/4
125. Tommy Boy 3.5/4 2.8/4
126. Nickel Boys 3.5/4 3.0/4
127. Chicago (2002) 3.5/4 2.8/4
128. The Apartment 3.5/4 3.2/4
129. Nick and Norah's Infinite Playlist 3.5/4 2.6/4
130. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.5/4 3.0/4
131. Platform, The ( hoyo, El ) 3.5/4 2.9/4
132. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
133. Mean Girls (2004) 3.5/4 2.7/4
134. Big Hero 6 3.5/4 3.2/4
135. Onward 3.5/4 2.9/4
136. Frankenweenie (2012) 3.5/4 2.9/4
137. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
138. Frozen Flower, A ( Ssang-hwa-jeom ) 3.5/4 2.5/4
139. A Fish Called Wanda 3.5/4 2.9/4
140. Lilo & Stitch (2002) 3.5/4 2.7/4
141. The Goonies 3.5/4 3.1/4
142. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
143. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
144. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
145. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
146. Manchester by the Sea 3.5/4 3.2/4
147. Together Together 3.5/4 3.3/4
148. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
149. Boys Don't Cry 3.5/4 2.9/4
150. Mother ( Madeo ) 3.5/4 3.1/4
151. Do the Right Thing 3.5/4 3.1/4
152. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
153. Rush Hour (1998) 3.5/4 2.8/4
154. Rush Hour 2 3.5/4 2.5/4
155. Babel 3.5/4 2.9/4
156. Flee 3.5/4 3.1/4
157. Running Scared (2006) 3.5/4 2.7/4
158. I, Tonya 3.5/4 3.2/4
159. Bullets Over Broadway 3.5/4 2.7/4
160. Best in Show 3.5/4 2.9/4
161. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
162. Synecdoche, New York 3.5/4 2.9/4
163. Hamnet 3.5/4 3.3/4
164. A Real Pain 3.5/4 2.9/4
165. The Mitchells vs. the Machines 3.5/4 3.3/4
166. Raya and the Last Dragon 3.5/4 2.8/4
167. Quills (2000) 3.5/4 2.9/4
168. Fantastic Mr. Fox 3.5/4 3.0/4
169. Pleasantville 3.5/4 2.8/4
170. The Grand Budapest Hotel 3.5/4 3.3/4
171. The Fountain (2006) 3.5/4 2.7/4
172. Hocus Pocus 3.5/4 2.7/4
173. The Farewell (2019) 3.5/4 3.1/4
174. Train to Busan ( Busanhaeng ) 3.5/4 3.1/4
175. Swiss Army Man 3.5/4 3.0/4
176. Hunt, The ( Jagten ) 3.5/4 3.3/4
177. Rosemary's Baby 3.5/4 3.0/4
178. Dead Poets' Society 3.5/4 3.1/4
179. Girl with the Needle, The ( Pigen med nålen ) 3.5/4 3.1/4
180. As Good as it Gets 3.5/4 2.9/4
181. Moon 3.5/4 3.1/4
182. The Royal Tenenbaums 3.5/4 2.9/4
183. True Grit (2010) 3.5/4 3.1/4
184. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
185. The Manchurian Candidate (1962) 3.5/4 3.1/4
186. The Intouchables 3.5/4 3.2/4
187. Total Recall (1990) 3.5/4 2.9/4
188. District 9 3.5/4 3.0/4
189. Sorry to Bother You 3.5/4 3.1/4
190. BlacKkKlansman 3.5/4 3.2/4
191. Lunana: A Yak in the Classroom 3.5/4 2.9/4
192. RRR (Rise Roar Revolt) 3.5/4 3.4/4
193. Annie Hall 3.5/4 3.1/4
194. Pig (2021) 3.5/4 2.9/4
195. A Star is Born (2018) 3.5/4 3.0/4
196. Meet the Robinsons 3.5/4 2.8/4
197. Dick Johnson is Dead 3.5/4 2.8/4
198. Chocolat (2000) 3.5/4 2.9/4
199. Bathtubs Over Broadway 3.5/4 2.9/4
200. Blue Jay 3.5/4 3.1/4
201. Barton Fink 3.5/4 3.1/4
202. The Stoning of Soraya M. 3.5/4 3.0/4
203. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 3.5/4 2.9/4
204. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.5/4 3.2/4
205. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) 3.5/4 3.0/4
206. Sympathy for Mr. Vengeance ( Boksuneun naui geot ) 3.5/4 3.0/4
207. The Sting (1973) 3.5/4 3.2/4
208. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
209. Brigsby Bear 3.5/4 3.1/4
210. Prince Avalanche 3.5/4 3.1/4
211. Garden State 3.5/4 2.9/4
212. Fight Club 3.5/4 3.3/4
213. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
214. Broadway Danny Rose 3.5/4 2.7/4
215. Good Morning Vietnam 3.5/4 2.9/4
216. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.5/4 3.2/4
217. The Illusionist (2006) 3.5/4 2.9/4
218. Radio Days 3.5/4 2.8/4
219. Shakespeare in Love 3.5/4 2.8/4
220. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
221. Nobody Knows ( Dare mo shiranai ) 3.5/4 3.0/4
222. Shoplifters ( Manbiki kazoku ) 3.5/4 3.3/4
223. A League of Their Own 3.5/4 2.9/4
224. Raging Bull 3.5/4 3.3/4
225. Into the Wild 3.5/4 3.1/4
226. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.5/4 3.0/4
227. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
228. The Truman Show 3.5/4 3.0/4
229. I Lost My Body ( J'ai perdu mon corps ) 3.5/4 3.2/4
230. Nocturnal Animals 3.5/4 3.0/4
231. Memoirs of a Geisha 3.5/4 2.8/4
232. Chungking Express ( Chung hing sam lam ) 3.5/4 3.0/4
233. In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) 3.5/4 3.2/4
234. Poor Things 3.5/4 3.1/4
235. Oppenheimer 3.5/4 3.5/4
236. Prisoners (2013) 3.5/4 3.2/4
237. Monster (2003) 3.5/4 2.9/4
238. Easy A 3.5/4 2.9/4
239. Searching 3.5/4 3.1/4
240. Dumb and Dumber 3.5/4 2.8/4
241. Apollo 10½: A Space Age Childhood 3.5/4 3.0/4
242. Last Night in Soho 3.5/4 3.1/4
243. Sound of Metal 3.5/4 3.1/4
244. Fallen Angels ( Duo luo tian shi ) 3.5/4 2.9/4
245. Days of Being Wild ( A Fei zheng chuan ) 3.5/4 3.0/4
246. Life of Pi 3.5/4 3.1/4
247. Adaptation 3.5/4 2.9/4
248. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
249. Being John Malkovich 3.5/4 2.9/4
250. Waking Life 3.5/4 2.8/4
251. Amores Perros ( Love's a Bitch ) 3.5/4 3.1/4
252. My Old Ass 3.5/4 2.9/4
253. 21 Grams 3.5/4 2.9/4
254. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
255. Grandma 3.5/4 3.0/4
256. The Joy Luck Club 3.5/4 2.6/4
257. Get Out (2017) 3.5/4 3.2/4
258. Lady Bird 3.5/4 3.1/4
259. Free Guy 3.5/4 2.9/4
260. Weird: The Al Yankovic Story 3.5/4 2.8/4
261. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 3.5/4 3.2/4
262. Mass 3.5/4 3.3/4
263. Midsommar 3.5/4 2.9/4
264. Us 3.5/4 3.0/4
265. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
266. Godzilla Minus One ( Gojira -1.0 ) 3.5/4 3.4/4
267. Killers of the Flower Moon 3.5/4 3.6/4
268. Hugo 3.5/4 3.0/4
269. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
270. Death Becomes Her 3.5/4 2.4/4
271. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.5/4 2.9/4
272. Anomalisa 3.5/4 3.3/4
273. Anatomy of a Fall ( Anatomie d'une chute ) 3.5/4 3.2/4
274. May December 3.5/4 3.2/4
275. Treasure Planet 3.5/4 2.8/4
276. Pinocchio (1940) 3.5/4 3.0/4
277. Guillermo del Toro's Pinocchio 3.5/4 2.9/4
278. Ernest & Celestine ( Ernest et Célestine ) 3.5/4 3.0/4
279. The Shape of Things 3.5/4 2.8/4
280. The Shape of Water 3.5/4 3.1/4
281. Good Luck to You, Leo Grande 3.5/4 2.5/4
282. The Theory of Everything 3.5/4 3.1/4
283. Napoleon Dynamite 3.5/4 2.6/4
284. Pearl (2022) 3.5/4 3.1/4
285. Glass Onion: A Knives Out Mystery 3.5/4 3.1/4
286. Knives Out 3.5/4 3.2/4
287. Marathon Man 3.5/4 2.8/4
288. The 40-Year-Old Version 3.5/4 2.9/4
289. Monty Python's Life of Brian 3.5/4 3.1/4
290. Emily the Criminal 3.5/4 2.8/4
291. The Fabelmans 3.5/4 3.2/4
292. Bottoms 3.5/4 2.9/4
293. The Gold Rush 3.5/4 3.3/4
294. The Menu 3.5/4 3.1/4
295. The Banshees of Inisherin 3.5/4 3.3/4
296. Eighth Grade 3.5/4 3.2/4
297. To Leslie 3.5/4 2.9/4
298. Quiet Girl, The ( An Cailín Ciúin ) 3.5/4 3.1/4
299. Dogville 3.5/4 2.9/4
300. Dancer in the Dark (2000) 3.5/4 3.0/4
301. Clean (2006) 3.5/4 3.1/4
302. Children of Men 3.5/4 3.1/4
303. Mudbound 3.5/4 3.2/4
304. Better Days ( Shao nian de ni ) 3.5/4 2.8/4
305. Close (2023) 3.5/4 2.8/4
306. Control (2007) 3.5/4 3.0/4
307. Little Women (2019) 3.5/4 3.2/4
308. The Revenant (2015) 3.5/4 3.3/4
309. About Time 3.5/4 3.0/4
310. Talk to Me (2023) 3.0/4 3.0/4
311. The Lobster 3.5/4 3.1/4
312. Deadpool 3.5/4 3.2/4
313. David Holmes: The Boy Who Lived 3.5/4 3.3/4
314. The Color Purple (1985) 3.5/4 3.0/4
315. The Color Purple (2023) 3.5/4 2.9/4
316. American Symphony 3.5/4 2.8/4
317. Society of the Snow ( sociedad de la nieve, La ) 3.5/4 3.2/4
318. American Fiction 3.5/4 3.3/4
319. CODA (2021) 3.5/4 3.2/4
320. Guardians of the Galaxy Vol. 3 3.5/4 3.0/4
321. Boy and the Heron, The ( Kimitachi wa dô ikiru ka ) 3.5/4 3.0/4
322. 101 Dalmatians (1961) 3.5/4 2.9/4
323. Civil War 3.5/4 2.8/4
324. Hairspray (2007) 3.5/4 2.6/4
325. Hairspray (1988) 3.5/4 2.7/4
326. Serial Mom 3.5/4 2.6/4
327. Muriel's Wedding 3.5/4 2.8/4
328. Okja 3.5/4 3.0/4
329. The Wedding Singer 3.5/4 2.7/4
330. The Fall Guy (2024) 3.5/4 2.6/4
331. Heathers 3.5/4 2.9/4
332. The Brutalist 3.5/4 3.5/4
333. Anora 3.5/4 3.5/4
334. Memoir of a Snail 3.5/4 3.3/4
335. Heretic (2024) 3.5/4 2.8/4
336. Wicked (2024) 3.5/4 2.8/4
337. Flow 3.5/4 2.9/4
338. The Wild Robot 3.5/4 3.4/4
339. Sugarcane 3.5/4 2.8/4
340. Sing Sing 3.5/4 3.3/4
341. Teachers' Lounge, The ( Das Lehrerzimmer ) 3.5/4 3.3/4
342. Better Man 3.5/4 2.9/4
343. Seed of the Sacred Fig, The ( Daneh Anjeer Moghadas ) 3.5/4 3.2/4
344. The Skeleton Key 3.5/4 2.5/4
345. I'm Still Here ( Ainda Estou Aqui ) 3.5/4 3.2/4
346. Bugonia 3.5/4 3.0/4
347. Marty Supreme 3.5/4 3.5/4
348. Frankenstein (2025) 3.5/4 3.1/4
349. Zoolander 3.5/4 2.5/4
350. One Battle After Another 3.5/4 3.3/4
351. Zootopia 2 3.5/4 3.5/4
352. Train Dreams 3.5/4 2.9/4
353. Hokum 3.5/4 3.0/4
354. Obsession (2026) 3.5/4 3.1/4
355. Backrooms 3.5/4 3.0/4
356. September 5 3.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name