Top Movie List by Robyn

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Gentlemen Prefer Blondes 4.0/4 2.8/4
2. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
3. Die Hard 2.5/4 3.3/4
4. The Dark Knight 2.5/4 3.4/4
5. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
6. Inception 3.5/4 3.3/4
7. Aliens 2.5/4 3.3/4
8. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
9. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
10. Kill Bill: Volume 1 2.0/4 3.0/4
11. The Dark Knight Rises 3.0/4 3.2/4
12. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
13. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
14. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
15. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
16. The Bourne Supremacy 2.5/4 3.1/4
17. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 3.0/4 3.3/4
18. Lethal Weapon 2.5/4 3.0/4
19. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
20. V for Vendetta 1.5/4 3.0/4
21. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
22. The Fugitive (1993) 3.0/4 3.1/4
23. Goldfinger 2.5/4 3.1/4
24. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
25. Sin City 2.0/4 3.0/4
26. Indiana Jones and the Temple of Doom 2.5/4 3.0/4
27. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.0/4 3.0/4
28. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
29. Live Free or Die Hard 3.0/4 2.9/4
30. Children of Men 2.5/4 3.1/4
31. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
32. Spartacus 3.0/4 3.1/4
33. The Blues Brothers 2.5/4 3.1/4
34. Die Hard: With a Vengeance 2.5/4 2.9/4
35. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
36. The Fifth Element 2.5/4 2.9/4
37. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
38. Rise of the Planet of the Apes 3.0/4 3.0/4
39. The Hurt Locker 3.0/4 3.1/4
40. X-Men 3.0/4 2.9/4
41. Iron Man 2 2.5/4 2.8/4
42. From Russia with Love 3.0/4 3.0/4
43. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
44. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
45. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.0/4 2.9/4
46. King Kong (1933) 2.5/4 3.0/4
47. Real Steel 3.0/4 2.9/4
48. RoboCop (1987) 2.5/4 2.9/4
49. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
50. Red (2010) 3.0/4 2.9/4
51. Men in Black (1997) 3.5/4 2.8/4
52. Beverly Hills Cop 2.5/4 2.9/4
53. Looper 3.0/4 2.9/4
54. The Rock 3.0/4 2.8/4
55. Minority Report 2.5/4 2.9/4
56. The Abyss 3.0/4 2.9/4
57. 21 Jump Street 2.5/4 2.9/4
58. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.5/4 2.8/4
59. Die Hard 2: Die Harder 3.0/4 2.7/4
60. Pale Rider 3.0/4 2.9/4
61. The Karate Kid (1984) 2.0/4 2.9/4
62. The Italian Job (2003) 2.5/4 2.8/4
63. The Hunt for Red October 2.0/4 2.9/4
64. Watchmen 2.0/4 2.8/4
65. Zulu (1964) 1.5/4 3.0/4
66. From Dusk Till Dawn 1.5/4 2.8/4
67. Lethal Weapon 2 3.0/4 2.8/4
68. Big Trouble in Little China 2.0/4 2.8/4
69. Total Recall (1990) 2.5/4 2.9/4
70. Mission: Impossible 3.0/4 2.8/4
71. Con Air 3.0/4 2.8/4
72. Desperado (1995) 2.5/4 2.8/4
73. Silverado 3.0/4 2.8/4
74. Lord of War 2.5/4 2.8/4
75. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.0/4 2.7/4
76. Escape from New York 2.5/4 2.8/4
77. Rocky II 3.0/4 2.8/4
78. Enemy of the State 2.5/4 2.8/4
79. True Lies 3.0/4 2.8/4
80. Air Force One 2.5/4 2.7/4
81. X-Men Origins: Wolverine 3.0/4 2.7/4
82. The Poseidon Adventure 2.5/4 2.9/4
83. Death Wish (1974) 3.0/4 2.9/4
84. Point Break (1991) 3.0/4 2.8/4
85. You Only Live Twice 3.0/4 2.8/4
86. Goldeneye 3.0/4 2.8/4
87. Romancing the Stone 3.0/4 2.8/4
88. Troy 2.0/4 2.7/4
89. I, Robot 3.0/4 2.7/4
90. Wanted (2008) 3.0/4 2.7/4
91. Batman Returns 2.5/4 2.7/4
92. Underworld: Evolution 3.0/4 2.8/4
93. National Treasure 3.0/4 2.7/4
94. Face/Off 2.5/4 2.7/4
95. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
96. We Were Soldiers 2.5/4 2.8/4
97. Unstoppable (2010) 3.0/4 2.8/4
98. King Kong (2005) 2.5/4 2.7/4
99. Top Gun (1986) 3.0/4 2.7/4
100. El Dorado (1967) 3.0/4 2.9/4
101. Crimson Tide 2.5/4 2.8/4
102. The Karate Kid (2010) 3.0/4 2.7/4
103. Lethal Weapon 3 3.0/4 2.7/4
104. The Towering Inferno 2.5/4 2.8/4
105. Safe House (2012) 3.0/4 2.7/4
106. The Mummy (1999) 3.0/4 2.7/4
107. Mission: Impossible III 3.0/4 2.7/4
108. Quantum of Solace 3.0/4 2.6/4
109. Patriot Games 3.0/4 2.8/4
110. Jason and the Argonauts 3.0/4 2.9/4
111. The Matrix Reloaded 2.5/4 2.6/4
112. Assault on Precinct 13 (1976) 3.0/4 2.9/4
113. Smokey and the Bandit 2.5/4 2.8/4
114. 48 Hrs. 2.5/4 2.8/4
115. Clear and Present Danger 3.0/4 2.8/4
116. Superman II 3.0/4 2.7/4
117. Backdraft 3.0/4 2.7/4
118. Stargate 3.5/4 2.7/4
119. Robin Hood: Prince of Thieves 3.0/4 2.7/4
120. Tremors 3.0/4 2.7/4
121. Armageddon 3.0/4 2.6/4
122. Underworld: Rise of the Lycans 3.0/4 2.7/4
123. Master and Commander: The Far Side of the World 2.5/4 2.7/4
124. Daybreakers 3.0/4 2.7/4
125. Thunderball 3.0/4 2.8/4
126. Prince of Persia: The Sands of Time 2.5/4 2.6/4
127. The Last Boy Scout 2.0/4 2.7/4
128. Starship Troopers 2.0/4 2.7/4
129. Deja Vu (2006) 3.0/4 2.7/4
130. Big Jake 3.0/4 2.9/4
131. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.0/4 2.5/4
132. The Spy Who Loved Me 2.5/4 2.8/4
133. Dead Presidents 2.5/4 2.9/4
134. The Long Kiss Goodnight 3.5/4 2.7/4
135. X-Men: The Last Stand 3.0/4 2.6/4
136. Star Trek VI: The Undiscovered Country 3.0/4 2.7/4
137. Jarhead 2.5/4 2.6/4
138. Heartbreak Ridge 2.5/4 2.8/4
139. Kingdom of Heaven 3.0/4 2.7/4
140. Colombiana 2.5/4 2.7/4
141. Contagion 3.0/4 2.7/4
142. The Bourne Legacy 3.0/4 2.7/4
143. A Knight's Tale 3.5/4 2.6/4
144. Gone in 60 Seconds (2000) 2.5/4 2.5/4
145. Live and Let Die 3.0/4 2.7/4
146. The Recruit 2.5/4 2.6/4
147. Diamonds Are Forever 2.5/4 2.7/4
148. Westworld 2.0/4 2.8/4
149. Hancock 3.0/4 2.6/4
150. Rocky IV 3.0/4 2.6/4
151. Clash of the Titans (1981) 2.5/4 2.6/4
152. Rocky III 2.5/4 2.7/4
153. The Other Guys 3.0/4 2.6/4
154. Tomorrow Never Dies 3.0/4 2.7/4
155. National Treasure: Book of Secrets 3.0/4 2.6/4
156. Red Eye 2.5/4 2.6/4
157. Courage Under Fire 2.5/4 2.7/4
158. The Guardian (2006) 2.5/4 2.7/4
159. I Am Number Four 3.0/4 2.5/4
160. Star Trek III: The Search for Spock 3.0/4 2.7/4
161. The Running Man (1987) 2.5/4 2.7/4
162. The Matrix Revolutions 2.5/4 2.5/4
163. Strange Days 3.5/4 2.7/4
164. The Mask of Zorro 3.5/4 2.6/4
165. The Man with the Golden Gun 3.0/4 2.7/4
166. The Crazies (2010) 2.5/4 2.6/4
167. Ransom (1996) 2.5/4 2.6/4
168. The Gods Must Be Crazy 2.0/4 2.7/4
169. Mad Max: Beyond Thunderdome 2.5/4 2.6/4
170. The Day After Tomorrow 3.0/4 2.6/4
171. Ladder 49 2.5/4 2.6/4
172. Executive Decision 2.5/4 2.6/4
173. The Spiderwick Chronicles 2.0/4 2.6/4
174. Get Smart 1.5/4 2.5/4
175. Twister (1996) 3.0/4 2.5/4
176. Lost World: Jurassic Park 3.5/4 2.5/4
177. Underworld Awakening 3.0/4 2.5/4
178. Robin Hood (2010) 2.5/4 2.5/4
179. Cop Land 2.5/4 2.7/4
180. The Quick and the Dead (1995) 2.5/4 2.6/4
181. Frantic 2.5/4 2.7/4
182. Innerspace 3.0/4 2.6/4
183. Knight and Day 2.5/4 2.5/4
184. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2.5/4 2.4/4
185. The Ghost and the Darkness 2.0/4 2.6/4
186. Airport 1975 2.5/4 2.6/4
187. Demolition Man 1.5/4 2.6/4
188. Road House (1989) 3.0/4 2.6/4
189. Tango & Cash 3.0/4 2.5/4
190. The Mummy Returns 2.5/4 2.5/4
191. Shanghai Noon 2.5/4 2.5/4
192. Vanishing Point 2.0/4 2.7/4
193. Rooster Cogburn 3.5/4 2.7/4
194. This Means War 2.5/4 2.5/4
195. Lara Croft: Tomb Raider 2.0/4 2.5/4
196. To Live and Die in L.A. 2.5/4 2.7/4
197. Hombre 3.0/4 2.8/4
198. Premium Rush 2.5/4 2.7/4
199. Breakdown (1997) 3.0/4 2.6/4
200. Memphis Belle (1990) 3.0/4 2.6/4
201. Hackers 2.0/4 2.5/4
202. Run Silent, Run Deep 3.0/4 2.7/4
203. Assault on Precinct 13 (2005) 2.5/4 2.5/4
204. Silver Streak (1976) 3.0/4 2.7/4
205. Spider-Man 3 3.0/4 2.5/4
206. The Gauntlet 2.0/4 2.6/4
207. The Island (2005) 3.5/4 2.5/4
208. Octopussy 2.5/4 2.5/4
209. Alien 3 3.0/4 2.5/4
210. King Arthur 2.0/4 2.5/4
211. The Saint (1997) 1.5/4 2.5/4
212. 16 Blocks 2.0/4 2.5/4
213. Any Which Way You Can 2.5/4 2.5/4
214. Stakeout (1987) 3.0/4 2.6/4
215. Star Trek: Nemesis 2.5/4 2.5/4
216. Dirty Mary, Crazy Larry 1.5/4 2.8/4
217. Behind Enemy Lines 2.5/4 2.5/4
218. Lethal Weapon 4 2.5/4 2.4/4
219. Wyatt Earp 2.5/4 2.6/4
220. The Legend of Billie Jean 2.5/4 2.7/4
221. In Like Flint 3.0/4 2.6/4
222. The Mask (1994) 2.5/4 2.4/4
223. U-571 2.5/4 2.6/4
224. The Cannonball Run 1.5/4 2.5/4
225. The 13th Warrior 2.0/4 2.5/4
226. Last Man Standing 1.5/4 2.5/4
227. Total Recall (2012) 2.5/4 2.4/4
228. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
229. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
230. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2.5/4 3.3/4
231. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
232. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
233. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.0/4 3.4/4
234. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
235. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
236. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
237. Toy Story 3.0/4 3.3/4
238. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.0/4 3.2/4
239. The Goonies 3.0/4 3.1/4
240. The Great Escape 3.0/4 3.3/4
241. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
242. Avatar 4.0/4 3.0/4
243. The Bridge on the River Kwai 3.0/4 3.2/4
244. Ben-Hur (1959) 3.0/4 3.2/4
245. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
246. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.0/4 3.2/4
247. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
248. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
249. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
250. Star Trek 3.0/4 3.1/4
251. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
252. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
253. The Magnificent Seven (1960) 3.0/4 3.2/4
254. 2001: A Space Odyssey 3.5/4 3.1/4
255. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
256. Tombstone 3.0/4 3.1/4
257. Close Encounters of the Third Kind 3.0/4 3.1/4
258. Blood Diamond 3.0/4 3.1/4
259. Life of Pi 4.0/4 3.1/4
260. The Hobbit: An Unexpected Journey 3.0/4 3.0/4
261. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
262. Fear and Loathing in Las Vegas 3.0/4 3.0/4
263. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
264. Lonesome Dove 3.0/4 3.1/4
265. The African Queen 3.5/4 3.1/4
266. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
267. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
268. Papillon (1973) 3.0/4 3.1/4
269. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
270. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.0/4 3.0/4
271. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
272. The Sandlot 2.5/4 3.0/4
273. Stardust (2007) 3.0/4 2.9/4
274. O Brother Where Art Thou 2.0/4 3.0/4
275. Brave (2012) 3.0/4 2.9/4
276. Planes, Trains & Automobiles 2.5/4 3.0/4
277. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.0/4 2.8/4
278. True Grit (1969) 3.0/4 3.0/4
279. Scott Pilgrim vs. The World 2.0/4 2.9/4
280. Alice in Wonderland (1951) 3.0/4 2.9/4
281. The Lost Boys 2.5/4 2.9/4
282. Easy Rider 3.0/4 2.9/4
283. The Book of Eli 3.0/4 2.8/4
284. The NeverEnding Story 2.5/4 2.9/4
285. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
286. Peter Pan (1953) 3.0/4 2.9/4
287. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.0/4 2.8/4
288. Love and Death 3.5/4 3.0/4
289. National Lampoon's Vacation 2.0/4 2.9/4
290. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.0/4 2.7/4
291. Dogma 2.5/4 2.8/4
292. Back to the Future Part III 2.5/4 2.8/4
293. Star Trek: First Contact 3.0/4 2.8/4
294. Star Trek IV: The Voyage Home 4.0/4 2.8/4
295. Ride the High Country 3.0/4 3.0/4
296. The Darjeeling Limited 2.5/4 2.9/4
297. It's a Mad Mad Mad Mad World 2.0/4 3.0/4
298. The Bucket List 3.5/4 2.7/4
299. Secondhand Lions 3.5/4 2.8/4
300. TRON: Legacy 2.5/4 2.7/4
301. Tron 3.0/4 2.8/4
302. 20,000 Leagues Under the Sea (1954) 2.5/4 2.9/4
303. Enchanted 3.5/4 2.8/4
304. Jeremiah Johnson 2.5/4 2.9/4
305. Flight of the Navigator 2.5/4 2.7/4
306. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader 2.5/4 2.7/4
307. The Man Who Knew Too Much (1956) 3.0/4 2.8/4
308. Mutiny on the Bounty (1935) 2.5/4 2.9/4
309. Ladyhawke 3.0/4 2.8/4
310. Alice in Wonderland (2010) 3.0/4 2.6/4
311. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2.5/4 2.7/4
312. Real Genius 1.5/4 2.7/4
313. Rise of the Guardians 2.5/4 2.9/4
314. Madagascar 3.0/4 2.7/4
315. Hanna (2011) 2.5/4 2.7/4
316. Excalibur 2.5/4 2.8/4
317. Old Yeller 2.5/4 2.8/4
318. Battle for Terra 3.0/4 2.9/4
319. The Secret Life of Bees 3.5/4 2.8/4
320. Rio (2011) 3.0/4 2.7/4
321. The Court Jester 2.5/4 3.0/4
322. Charlie and the Chocolate Factory 2.5/4 2.6/4
323. A.I. Artificial Intelligence 3.0/4 2.7/4
324. The Flight of the Phoenix (1965) 3.0/4 2.9/4
325. Jumanji (1995) 3.0/4 2.6/4
326. Oliver Twist (1951) 2.5/4 2.9/4
327. Moby Dick (1956) 2.5/4 3.0/4
328. The King and I (1956) 3.0/4 2.8/4
329. Rio Lobo 2.5/4 2.8/4
330. The Perfect Storm 3.0/4 2.6/4
331. Honey, I Shrunk the Kids 2.5/4 2.6/4
332. Mutiny on the Bounty (1962) 2.5/4 2.8/4
333. Sneakers 2.5/4 2.8/4
334. Starman 3.5/4 2.7/4
335. Maverick (1994) 2.5/4 2.6/4
336. Hook (1991) 2.5/4 2.5/4
337. Dragonheart 3.0/4 2.6/4
338. The Black Stallion 3.5/4 2.8/4
339. The Adventures of Baron Munchausen (1989) 3.0/4 2.7/4
340. Holes (2003) 3.0/4 2.7/4
341. John Carter 2.5/4 2.6/4
342. Snow White and the Huntsman 2.5/4 2.6/4
343. Lord of the Flies (1963) 3.0/4 2.8/4
344. Dune (1984) 2.0/4 2.5/4
345. Adventures in Babysitting 2.0/4 2.6/4
346. Fly Away Home 3.0/4 2.7/4
347. A Passage to India 2.5/4 2.8/4
348. Bedknobs and Broomsticks 2.5/4 2.8/4
349. Cocoon 3.5/4 2.6/4
350. Chicken Run 1.5/4 2.6/4
351. Shrek Forever After 3.0/4 2.6/4
352. Father Goose 3.0/4 2.8/4
353. Journey 2: The Mysterious Island 2.0/4 2.5/4
354. The Last Mimzy 2.0/4 2.6/4
355. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1.5/4 2.5/4
356. Bear, The ( ours, L' ) 3.0/4 2.8/4
357. Galaxy Quest 2.0/4 2.6/4
358. Eight Below 3.0/4 2.6/4
359. Zoolander 1.5/4 2.5/4
360. The War (1994) 2.0/4 2.7/4
361. Quigley Down Under 2.5/4 2.7/4
362. The Imaginarium of Doctor Parnassus 3.0/4 2.5/4
363. Cool Runnings 2.5/4 2.5/4
364. Harry and Tonto 4.0/4 3.0/4
365. Night at the Museum 2.5/4 2.5/4
366. Seven Years in Tibet 3.0/4 2.6/4
367. The Great Race 2.5/4 2.7/4
368. Yellow Submarine 3.0/4 2.8/4
369. Puss in Boots (2011) 3.0/4 2.6/4
370. Agora 2.5/4 2.9/4
371. The Four Feathers (2002) 2.5/4 2.6/4
372. Antz 2.5/4 2.5/4
373. White Squall 2.5/4 2.6/4
374. Dreamscape 2.5/4 2.6/4
375. Rabbit-Proof Fence 2.5/4 2.7/4
376. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2.5/4 2.5/4
377. Sisterhood of the Traveling Pants 3.0/4 2.6/4
378. Superman Returns 2.5/4 2.5/4
379. The Brothers Bloom 2.5/4 2.6/4
380. Pandorum 3.0/4 2.5/4
381. Crocodile Dundee 3.0/4 2.5/4
382. Silent Running 3.5/4 2.7/4
383. Far and Away 3.0/4 2.5/4
384. Robots (2005) 2.5/4 2.5/4
385. Happy Feet 3.0/4 2.5/4
386. River of No Return 3.0/4 2.7/4
387. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0/4 2.4/4
388. How the West Was Won 2.5/4 2.7/4
389. Star Trek: The Motion Picture 3.5/4 2.6/4
390. The Beach (2000) 2.5/4 2.4/4
391. The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2.5/4 2.6/4
392. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 2.5/4 2.4/4
393. Australia (2008) 2.5/4 2.5/4
394. The Legend of the Lone Ranger 1.5/4 2.3/4
395. Doctor Dolittle (1967) 2.5/4 2.6/4
396. The Tale of Despereaux 3.0/4 2.5/4
397. The Bounty (1984) 2.5/4 2.6/4
398. Castaway (1987) 2.5/4 2.5/4
399. Merlin 2.5/4 2.7/4
400. The Postman (1997) 3.0/4 2.4/4
401. Arabesque 2.5/4 2.6/4
402. First Knight 3.0/4 2.4/4
403. Home Alone 2: Lost in New York 2.0/4 2.4/4
404. The Legend of Zorro 3.0/4 2.4/4
405. Forever Young (1992) 2.5/4 2.5/4
406. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
407. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
408. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
409. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
410. Wall-E 3.0/4 3.2/4
411. Shrek 3.0/4 3.1/4
412. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
413. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
414. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
415. The Little Mermaid (1989) 3.0/4 3.0/4
416. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
417. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
418. Ice Age 3.0/4 2.9/4
419. Snow White and the Seven Dwarfs 3.0/4 3.0/4
420. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.0/4 3.0/4
421. Fantasia 3.5/4 3.0/4
422. Coraline 3.0/4 3.0/4
423. Pinocchio (1940) 3.0/4 3.0/4
424. Bambi 3.0/4 2.9/4
425. Cinderella (1950) 3.0/4 2.9/4
426. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.0/4 3.0/4
427. Shrek 2 3.0/4 2.8/4
428. 101 Dalmatians (1961) 3.0/4 2.9/4
429. Dumbo (1941) 3.5/4 2.9/4
430. The Sword in the Stone 2.5/4 2.9/4
431. Megamind 2.5/4 2.9/4
432. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
433. Santa Claus is Comin' to Town 2.0/4 3.0/4
434. Despicable Me 2 4.0/4 2.9/4
435. The Princess and the Frog 2.5/4 2.8/4
436. A Charlie Brown Thanksgiving 2.5/4 2.9/4
437. Ice Age: The Meltdown 3.0/4 2.7/4
438. Frankenweenie (2012) 2.5/4 2.9/4
439. Monsters vs. Aliens 2.5/4 2.6/4
440. Hotel Transylvania 2.5/4 2.8/4
441. Frosty the Snowman 3.0/4 2.7/4
442. The Rescuers (1977) 2.5/4 2.7/4
443. A Christmas Carol (2009) 3.0/4 2.7/4
444. Dr. Seuss' The Lorax 4.0/4 2.6/4
445. Gnomeo and Juliet 2.5/4 2.5/4
446. Bee Movie 2.5/4 2.4/4
447. Shrek the Third 3.0/4 2.4/4
448. Where the Wild Things Are 3.0/4 2.6/4
449. Tinker Bell 2.5/4 2.7/4
450. Barbie as the Princess and the Pauper 2.0/4 2.9/4
451. Planet 51 2.5/4 2.4/4
452. Barbie in the Nutcracker 2.0/4 2.7/4
453. Shark Tale 2.5/4 2.3/4
454. Chicken Little (2005) 2.5/4 2.2/4
455. Barbie: Fairytopia 2.5/4 2.6/4
456. Barbie Fairytopia: Mermaidia 2.5/4 2.6/4
457. Barbie and the Magic of Pegasus 3-D 2.5/4 2.5/4
458. Osmosis Jones 3.0/4 2.2/4
459. Barbie in a Mermaid Tale 1.5/4 2.5/4
460. The Ant Bully 2.5/4 2.2/4
461. Barbie in the 12 Dancing Princesses 3.0/4 2.5/4
462. The Smurfs (2011) 2.5/4 2.0/4
463. Fritz the Cat 2.0/4 2.2/4
464. Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel 2.5/4 2.1/4
465. Yogi Bear 2.0/4 2.1/4
466. Happy Feet Two 3.0/4 2.3/4
467. Home on the Range (2004) 3.0/4 2.1/4
468. Arthur & the Invisibles ( Arthur et les Minimoys ) 2.5/4 2.2/4
469. Gay Purr-ee 3.0/4 2.6/4
470. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
471. Raging Bull 2.5/4 3.3/4
472. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
473. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
474. Amadeus 3.0/4 3.2/4
475. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
476. Malcolm X (1992) 2.5/4 3.1/4
477. Patton 2.5/4 3.1/4
478. Bonnie and Clyde 3.0/4 3.2/4
479. Ray 3.0/4 3.0/4
480. The Aviator (2004) 3.0/4 3.0/4
481. The Sound of Music 3.5/4 3.1/4
482. The Pursuit of Happyness 3.0/4 3.0/4
483. Serpico 2.5/4 3.0/4
484. Capote 3.0/4 2.9/4
485. Finding Neverland 3.0/4 2.9/4
486. Cinderella Man 2.5/4 3.0/4
487. Moneyball 2.5/4 3.1/4
488. Birdman of Alcatraz 3.0/4 2.9/4
489. Blow 2.5/4 2.9/4
490. Midnight Express 3.0/4 3.1/4
491. Elizabeth 3.0/4 3.0/4
492. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) 3.0/4 3.1/4
493. Girl, Interrupted 3.0/4 2.8/4
494. Lincoln 3.5/4 3.0/4
495. Coal Miner's Daughter 4.0/4 2.9/4
496. Monster (2003) 3.5/4 2.9/4
497. The Last Emperor 2.5/4 3.0/4
498. Invictus 3.0/4 2.9/4
499. Erin Brockovich 2.5/4 2.7/4
500. Julie & Julia 3.0/4 2.8/4
501. The People vs. Larry Flynt 2.5/4 2.8/4
502. October Sky 2.5/4 2.9/4
503. Born on the Fourth of July 2.5/4 2.8/4
504. My Left Foot 3.0/4 3.0/4
505. Mommie Dearest 3.0/4 2.7/4
506. Silkwood 3.0/4 3.0/4
507. Chaplin 3.0/4 2.9/4
508. Becket (1964) 3.5/4 3.0/4
509. What's Love Got to Do With It (1993) 3.0/4 2.9/4
510. Man on the Moon 3.0/4 2.8/4
511. The Buddy Holly Story 3.0/4 2.8/4
512. Shine (1996) 3.0/4 2.9/4
513. Antwone Fisher 3.0/4 2.7/4
514. John Adams 2.5/4 3.0/4
515. Temple Grandin 3.0/4 3.0/4
516. The Diary of Anne Frank 3.0/4 2.9/4
517. Yankee Doodle Dandy 3.0/4 2.9/4
518. You Don't Know Jack 3.0/4 2.9/4
519. Behind the Candelabra 3.0/4 3.0/4
520. Mask 3.0/4 2.8/4
521. Hitchcock 3.0/4 2.8/4
522. La Bamba 2.5/4 2.6/4
523. Out of Africa 2.5/4 2.8/4
524. A River Runs Through It 3.0/4 2.8/4
525. Confessions of a Dangerous Mind 2.5/4 2.7/4
526. Conviction 2.5/4 2.8/4
527. Frances 3.0/4 2.8/4
528. Boys Town 2.5/4 2.8/4
529. Gorillas in the Mist 3.0/4 2.7/4
530. Shadowlands (1993) 2.5/4 2.8/4
531. Rob Roy (1995) 3.0/4 2.7/4
532. Somebody Up There Likes Me (1956) 2.5/4 2.8/4
533. Pollock 3.0/4 2.7/4
534. Elizabeth I 2.5/4 3.1/4
535. Fair Game (2010) 3.0/4 2.7/4
536. Basquiat 3.0/4 2.8/4
537. The Life and Death of Peter Sellers 2.5/4 2.8/4
538. Nowhere Boy 3.0/4 2.8/4
539. Cleopatra (1963) 3.0/4 2.6/4
540. Lust for Life 3.0/4 2.9/4
541. Kinsey 3.0/4 2.6/4
542. The Messenger: The Story of Joan of Arc 2.5/4 2.6/4
543. Elvis (1979) 2.5/4 2.8/4
544. Girl with a Pearl Earring 2.5/4 2.7/4
545. Sweet Dreams (1985) 3.0/4 2.7/4
546. Hans Christian Andersen 3.0/4 2.7/4
547. J. Edgar 2.5/4 2.6/4
548. Bugsy 3.0/4 2.6/4
549. Gods and Monsters 2.5/4 2.7/4
550. Madame Curie 3.0/4 2.8/4
551. Selena 2.5/4 2.5/4
552. Dangerous Beauty 2.5/4 2.8/4
553. The Soloist 3.0/4 2.6/4
554. Tucker: The Man and His Dream 2.5/4 2.6/4
555. Last Days (2005) 3.0/4 2.6/4
556. Ali 3.0/4 2.5/4
557. Factory Girl 3.0/4 2.6/4
558. Modigliani 3.0/4 2.9/4
559. The Executioner's Song 2.5/4 2.7/4
560. Funny Girl (1968) 3.0/4 2.6/4
561. Talk to Me (2007) 2.5/4 2.7/4
562. Beyond the Sea (2004) 3.0/4 2.7/4
563. The Prize Winner of Defiance, Ohio 2.5/4 2.5/4
564. Calamity Jane 3.0/4 2.6/4
565. I Want to Live! (1958) 2.5/4 2.6/4
566. Riding in Cars with Boys 3.0/4 2.5/4
567. The Notorious Bettie Page 3.0/4 2.5/4
568. Grey Gardens (2009) 3.0/4 2.7/4
569. The Glenn Miller Story 2.5/4 2.6/4
570. Dangerous Minds 3.0/4 2.4/4
571. Auto Focus 2.5/4 2.6/4
572. Fat Man and Little Boy 2.5/4 2.5/4
573. Gypsy (1962) 3.0/4 2.5/4
574. The Iron Lady 2.0/4 2.5/4
575. Lisztomania 3.0/4 3.0/4
576. Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus 2.5/4 2.5/4
577. Gia 2.5/4 2.4/4
578. The Singing Nun 3.0/4 2.5/4
579. Phil Spector 2.5/4 2.7/4
580. Amelia 3.0/4 2.4/4
581. Blaze (1989) 3.0/4 2.6/4
582. Star 80 3.0/4 2.6/4
583. 8 Seconds 2.5/4 2.6/4
584. Great Balls of Fire! 2.5/4 2.4/4
585. Houdini 2.5/4 2.3/4
586. Hilary and Jackie 2.5/4 2.6/4
587. Cross Creek 1.5/4 2.5/4
588. A Home of Our Own 2.5/4 2.6/4
589. I'll Cry Tomorrow 2.0/4 2.5/4
590. The Unsinkable Molly Brown 3.5/4 2.4/4
591. The Story of Vernon and Irene Castle 3.0/4 2.5/4
592. Mrs. Parker and the Vicious Circle 2.5/4 2.5/4
593. Creation 2.5/4 2.3/4
594. The Story of Alexander Graham Bell 2.0/4 2.5/4
595. Million Dollar Mermaid 3.0/4 2.5/4
596. Fellini's Casanova ( Casanova di Federico Fellini, Il ) 3.0/4 2.6/4
597. Surviving Picasso 2.5/4 2.4/4
598. Sylvia (2003) 2.5/4 2.3/4
599. Heart Like a Wheel 3.0/4 2.4/4
600. Crossfire Hurricane 3.0/4 2.5/4
601. The Babe (1992) 2.0/4 2.1/4
602. Your Cheatin' Heart 2.0/4 2.5/4
603. Young Man With a Horn 2.5/4 2.3/4
604. Vatel 2.5/4 2.3/4
605. The Godfather 3.0/4 3.5/4
606. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
607. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
608. The Godfather: Part II 3.0/4 3.4/4
609. The Departed 3.0/4 3.3/4
610. Fight Club 3.0/4 3.3/4
611. Se7en 3.5/4 3.3/4
612. Casino 3.0/4 3.2/4
613. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
614. American History X 3.0/4 3.2/4
615. The Untouchables (1987) 3.0/4 3.1/4
616. Chinatown 3.0/4 3.2/4
617. L.A. Confidential 2.5/4 3.2/4
618. Fargo (1996) 3.0/4 3.2/4
619. Dog Day Afternoon 3.0/4 3.2/4
620. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
621. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
622. Double Indemnity 3.0/4 3.3/4
623. Mystic River 3.0/4 3.1/4
624. The Sting (1973) 3.5/4 3.2/4
625. American Gangster 3.0/4 3.0/4
626. Collateral 3.0/4 2.9/4
627. My Fair Lady 4.0/4 3.1/4
628. A Time to Kill (1996) 3.0/4 2.9/4
629. Mean Streets 2.5/4 3.0/4
630. Carlito's Way 2.5/4 3.0/4
631. Blue Velvet 2.5/4 3.0/4
632. The Town (2010) 3.0/4 3.0/4
633. Mississippi Burning 2.5/4 3.1/4
634. Gone Baby Gone 2.5/4 3.0/4
635. Road to Perdition 2.5/4 3.0/4
636. The Godfather: Part III 3.0/4 2.8/4
637. A History of Violence 2.5/4 3.0/4
638. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 2.5/4 2.9/4
639. Escape from Alcatraz 2.5/4 3.0/4
640. Wall Street 3.0/4 2.9/4
641. A Fish Called Wanda 3.0/4 2.9/4
642. Inside Man (2006) 3.0/4 2.9/4
643. My Cousin Vinny 3.0/4 2.9/4
644. Dead Man Walking 3.0/4 3.0/4
645. Lawless (2012) 2.5/4 2.9/4
646. The Postman Always Rings Twice (1946) 3.0/4 2.9/4
647. Sleepers (1996) 2.5/4 2.9/4
648. Falling Down 2.5/4 2.9/4
649. Clue 2.5/4 2.9/4
650. 25th Hour (2002) 3.0/4 2.9/4
651. Natural Born Killers 2.5/4 2.8/4
652. To Catch a Thief 3.0/4 3.0/4
653. Murder on the Orient Express (1974) 2.0/4 2.9/4
654. Grosse Point Blank 2.0/4 2.8/4
655. Helter Skelter (1976) 2.5/4 2.9/4
656. Rounders (1998) 2.0/4 2.9/4
657. Animal Kingdom (2010) 2.0/4 2.9/4
658. Match Point 2.5/4 2.8/4
659. A Perfect World 2.0/4 2.9/4
660. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
661. The Defiant Ones 2.5/4 3.1/4
662. In Cold Blood 3.0/4 2.9/4
663. Dolores Claiborne 2.5/4 2.8/4
664. Mona Lisa 2.5/4 3.0/4
665. House of Games 2.5/4 2.9/4
666. The Talented Mr. Ripley 2.5/4 2.8/4
667. Laura (1944) 2.5/4 3.0/4
668. Ocean's Thirteen 2.5/4 2.7/4
669. Burn After Reading 2.5/4 2.7/4
670. The Hitcher (1986) 2.5/4 2.8/4
671. Heavenly Creatures 2.5/4 2.8/4
672. Dirty Rotten Scoundrels 2.0/4 2.8/4
673. Presumed Innocent 2.5/4 2.8/4
674. Dressed to Kill (1980) 2.5/4 2.8/4
675. The Grifters 3.0/4 2.8/4
676. The Pink Panther (1964) 2.0/4 2.7/4
677. Red Dragon (2002) 3.0/4 2.7/4
678. Vera Drake 2.5/4 2.9/4
679. Klute 2.5/4 2.9/4
680. A Simple Plan 2.5/4 2.7/4
681. John Q 3.0/4 2.7/4
682. Blow Out (1981) 3.0/4 2.8/4
683. Public Enemies 2.5/4 2.7/4
684. Thief 2.5/4 2.9/4
685. Bugsy Malone 2.0/4 2.7/4
686. Insomnia (2002) 3.0/4 2.7/4
687. Mr. Brooks 2.5/4 2.7/4
688. Out of Sight 2.5/4 2.7/4
689. Fracture (2007) 3.0/4 2.7/4
690. From Hell 2.5/4 2.6/4
691. Analyze This 2.5/4 2.6/4
692. Straight Time 2.5/4 2.9/4
693. Atlantic City (1981) 3.0/4 2.7/4
694. Less than Zero 3.0/4 2.6/4
695. Freeway 2.5/4 2.7/4
696. Freedom Writers 3.0/4 2.7/4
697. Kalifornia 2.5/4 2.7/4
698. Get Shorty 2.5/4 2.7/4
699. Angels & Demons 3.0/4 2.6/4
700. Ruthless People 3.0/4 2.7/4
701. Traitor (2008) 2.5/4 2.6/4
702. Beverly Hills Cop II 2.5/4 2.6/4
703. Rush (1992) 2.5/4 2.7/4
704. Kiss the Girls 3.0/4 2.6/4
705. Once Upon a Time in Mexico 2.5/4 2.6/4
706. Ocean's Twelve 2.5/4 2.5/4
707. Eagle Eye 3.0/4 2.5/4
708. State of Play 2.5/4 2.6/4
709. Jagged Edge 2.5/4 2.7/4
710. Copycat 2.5/4 2.6/4
711. The Whole Nine Yards 2.5/4 2.5/4
712. Bullets Over Broadway 2.5/4 2.7/4
713. Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 2.5/4 2.6/4
714. Prizzi's Honor 3.0/4 2.7/4
715. Fletch 2.0/4 2.6/4
716. Absolute Power 2.5/4 2.6/4
717. Payback 2.5/4 2.5/4
718. The Seven-Ups 3.0/4 2.8/4
719. Internal Affairs 2.5/4 2.7/4
720. Black Snake Moan 2.5/4 2.5/4
721. Nick of Time 2.5/4 2.6/4
722. The Rainmaker (1997) 2.5/4 2.6/4
723. Sister Act 2.5/4 2.5/4
724. Performance 2.5/4 2.8/4
725. Ocean's Eleven (1960) 2.5/4 2.5/4
726. The Ref 2.5/4 2.6/4
727. Body of Lies 3.0/4 2.6/4
728. Tower Heist 2.5/4 2.5/4
729. The Life of David Gale 2.5/4 2.5/4
730. Point of No Return 3.0/4 2.6/4
731. A Guide to Recognizing Your Saints 2.5/4 2.6/4
732. Life (1999) 1.5/4 2.6/4
733. Things to Do in Denver When You're Dead 2.0/4 2.6/4
734. Serial Mom 2.0/4 2.6/4
735. Sea of Love 3.0/4 2.7/4
736. Super Size Me 3.0/4 2.8/4
737. Office Space 2.0/4 3.1/4
738. Young Frankenstein 2.5/4 3.2/4
739. The Big Lebowski 2.5/4 3.1/4
740. Blazing Saddles 2.5/4 3.1/4
741. Airplane! 2.5/4 3.0/4
742. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
743. Some Like It Hot (1959) 3.5/4 3.2/4
744. The Hangover 3.0/4 3.0/4
745. The Princess Bride 1.5/4 3.2/4
746. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
747. National Lampoon's Animal House 3.0/4 3.0/4
748. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
749. Groundhog Day 2.5/4 3.0/4
750. Caddyshack 1.5/4 3.0/4
751. Little Miss Sunshine 2.5/4 3.1/4
752. Knocked Up 3.0/4 2.8/4
753. National Lampoon's Christmas Vacation 2.0/4 2.9/4
754. Dumb and Dumber 2.0/4 2.8/4
755. A Christmas Story (1983) 2.0/4 3.1/4
756. The Wedding Crashers 2.5/4 2.7/4
757. Happy Gilmore 2.5/4 2.8/4
758. Annie Hall 3.5/4 3.1/4
759. Harold and Maude 3.0/4 3.1/4
760. Juno 2.5/4 2.9/4
761. Forgetting Sarah Marshall 2.0/4 2.8/4
762. The Philadelphia Story 3.0/4 3.2/4
763. Zombieland 3.0/4 3.0/4
764. City Lights 3.0/4 3.3/4
765. Singin' in the Rain 3.5/4 3.2/4
766. Raising Arizona 2.5/4 2.9/4
767. It Happened One Night 3.5/4 3.2/4
768. Harvey 3.0/4 3.1/4
769. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
770. 50/50 2.5/4 3.1/4
771. There's Something About Mary 2.5/4 2.8/4
772. Fast Times at Ridgemont High 2.5/4 2.9/4
773. The Apartment 3.0/4 3.2/4
774. Sabrina (1954) 3.5/4 3.1/4
775. Breakfast at Tiffany's 3.5/4 3.1/4
776. The Jerk 2.0/4 2.9/4
777. What's Eating Gilbert Grape 2.5/4 3.1/4
778. Manhattan 3.5/4 3.1/4
779. I Love You, Man 2.0/4 2.9/4
780. Bringing Up Baby 3.0/4 3.1/4
781. The Truman Show 2.0/4 3.0/4
782. Bridesmaids (2011) 2.0/4 2.9/4
783. Austin Powers: International Man of Mystery 2.0/4 2.8/4
784. Big 3.5/4 3.0/4
785. Easy A 2.5/4 2.9/4
786. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 2.5/4 2.9/4
787. Stripes 2.0/4 2.9/4
788. As Good as it Gets 3.5/4 2.9/4
789. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
790. The Royal Tenenbaums 2.0/4 2.9/4
791. American Graffiti 2.5/4 3.0/4
792. Sixteen Candles 2.5/4 2.9/4
793. M*A*S*H 3.0/4 2.9/4
794. Paper Moon 3.0/4 3.1/4
795. Coming to America 2.0/4 2.8/4
796. American Psycho 2.5/4 3.0/4
797. The Descendants (2011) 3.0/4 3.0/4
798. Up in the Air (2009) 3.0/4 2.9/4
799. His Girl Friday 2.5/4 3.0/4
800. Home Alone 2.0/4 2.9/4
801. History of the World: Part I 2.5/4 2.9/4
802. Crimes and Misdemeanors 3.0/4 3.0/4
803. Tropic Thunder 2.5/4 2.7/4
804. The Big Chill 3.5/4 2.9/4
805. Trading Places 2.5/4 2.9/4
806. Hannah and Her Sisters 3.0/4 3.0/4
807. The Odd Couple 3.5/4 3.0/4
808. Meet the Parents 2.5/4 2.7/4
809. Midnight in Paris (2011) 2.5/4 3.0/4
810. Love Actually 2.0/4 2.9/4
811. Crazy, Stupid, Love. 3.0/4 2.9/4
812. Who Framed Roger Rabbit? 2.0/4 2.9/4
813. Fried Green Tomatoes 3.5/4 3.0/4
814. When Harry Met Sally... 3.5/4 2.9/4
815. Tootsie 3.5/4 2.8/4
816. Garden State 2.0/4 2.9/4
817. Mean Girls (2004) 2.5/4 2.7/4
818. Being John Malkovich 2.5/4 2.9/4
819. Billy Madison 2.0/4 2.6/4
820. Kiss Kiss, Bang Bang 3.0/4 2.9/4
821. Stir Crazy 2.5/4 2.8/4
822. Heathers 2.5/4 2.9/4
823. Adam's Rib (1949) 3.0/4 2.9/4
824. Barfly 2.5/4 2.9/4
825. Lilies of the Field 3.0/4 2.9/4
826. Ted 2.5/4 2.8/4
827. Pitch Perfect 3.0/4 2.9/4
828. Lost in Translation 2.5/4 2.9/4
829. Pretty in Pink 2.5/4 2.8/4
830. Sense and Sensibility (1995) 2.5/4 2.9/4
831. All of Me (1984) 2.0/4 2.9/4
832. Wayne's World 2.0/4 2.8/4
833. Thank You for Smoking 2.0/4 2.8/4
834. Elf 2.5/4 2.7/4
835. A Hard Day's Night 2.5/4 3.0/4
836. Lolita (1962) 3.0/4 3.0/4
837. Being There 4.0/4 3.0/4
838. A League of Their Own 2.0/4 2.9/4
839. Good Morning Vietnam 3.0/4 2.9/4
840. Grease 2.5/4 2.9/4
841. The Devil Wears Prada 3.5/4 2.7/4
842. The Bad News Bears (1976) 2.5/4 2.9/4
843. Sideways 3.5/4 2.9/4
844. The Last Detail 2.5/4 3.0/4
845. Scent of a Woman (1992) 3.0/4 2.9/4
846. What About Bob? 2.0/4 2.8/4
847. The Music Man 3.5/4 3.0/4
848. Secrets & Lies 2.5/4 3.1/4
849. McLintock! 3.0/4 3.0/4
850. Kelly's Heroes 3.0/4 3.0/4
851. Stranger Than Fiction 2.5/4 2.8/4
852. The Muppets 2.5/4 2.8/4
853. The Wedding Singer 3.0/4 2.7/4
854. Billy Elliot 3.0/4 2.9/4
855. Little Big Man (1970) 3.5/4 3.0/4
856. Adaptation 2.5/4 2.9/4
857. Steel Magnolias 3.5/4 2.9/4
858. Broadcast News 2.5/4 2.9/4
859. Buffalo '66 2.5/4 2.9/4
860. Wonder Boys 2.5/4 2.9/4
861. Horrible Bosses 2.5/4 2.8/4
862. Volver 2.5/4 2.9/4
863. Family Plot 3.0/4 2.9/4
864. Abbott and Costello Meet Frankenstein 2.5/4 2.9/4
865. Breaking Away 3.0/4 3.0/4
866. White Christmas 3.5/4 2.9/4
867. The Visitor (2008) 2.5/4 2.9/4
868. 10 Things I Hate About You 2.5/4 2.8/4
869. Bull Durham 3.0/4 2.8/4
870. Uncle Buck 3.0/4 2.7/4
871. Grey Gardens (1976) 2.5/4 3.0/4
872. Mallrats 2.0/4 2.7/4
873. The Full Monty 3.0/4 2.8/4
874. Weird Science 2.0/4 2.7/4
875. Anchors Aweigh 2.5/4 2.9/4
876. Pretty Woman 3.5/4 2.8/4
877. The World According to Garp 3.0/4 2.8/4
878. Jerry Maguire 3.0/4 2.8/4
879. Diner 3.0/4 2.9/4
880. The Purple Rose of Cairo 3.0/4 2.9/4
881. Victor/Victoria 2.5/4 2.8/4
882. Election (1999) 2.5/4 2.7/4
883. The Birdcage 3.0/4 2.7/4
884. We Bought a Zoo 3.0/4 2.8/4
885. The Life Aquatic with Steve Zissou 2.5/4 2.8/4
886. Paul 2.5/4 2.7/4
887. Nine to Five 3.5/4 2.8/4
888. Welcome to the Dollhouse 2.5/4 2.8/4
889. Overboard (1987) 3.0/4 2.7/4
890. The Fisher King 3.0/4 2.9/4
891. Whip It! 2.5/4 2.8/4
892. A Serious Man 2.5/4 2.9/4
893. Guys and Dolls 3.0/4 2.9/4
894. Ruby Sparks 2.5/4 2.9/4
895. About a Boy 3.0/4 2.7/4
896. The War of the Roses 3.0/4 2.8/4
897. After Hours 2.5/4 2.9/4
898. Lars and the Real Girl 2.0/4 2.8/4
899. Definitely, Maybe 2.5/4 2.8/4
900. Four Weddings and a Funeral 3.0/4 2.8/4
901. A Shot in the Dark (1964) 2.5/4 2.8/4
902. Slaughterhouse-Five 3.0/4 2.9/4
903. Defending Your Life 2.5/4 2.8/4
904. Scrooged (1988) 2.0/4 2.7/4
905. Mrs. Doubtfire 3.0/4 2.7/4
906. Friends with Benefits 2.5/4 2.7/4
907. Grandma's Boy (2006) 2.5/4 2.6/4
908. Moonstruck 3.5/4 2.8/4
909. The Proposal (2009) 3.0/4 2.7/4
910. Think Like a Man 2.5/4 2.8/4
911. Punch Drunk Love 1.5/4 2.8/4
912. Benny & Joon 3.5/4 2.8/4
913. Matchstick Men 3.0/4 2.8/4
914. Sleeper (1973) 3.5/4 2.8/4
915. Bridget Jones's Diary 3.0/4 2.6/4
916. Sunshine Cleaning 2.5/4 2.8/4
917. Parenthood 3.0/4 2.8/4
918. Vicky Cristina Barcelona 3.0/4 2.7/4
919. Some Kind of Wonderful 3.0/4 2.8/4
920. Grumpy Old Men 3.0/4 2.7/4
921. Eat Drink Man Woman ( Yin shi nan nu ) 2.5/4 3.0/4
922. Working Girl (1988) 2.5/4 2.7/4
923. Cat Ballou 3.5/4 2.9/4
924. The Hudsucker Proxy 3.0/4 2.7/4
925. Bruce Almighty 2.5/4 2.6/4
926. Much Ado About Nothing (1993) 2.5/4 2.8/4
927. Notting Hill 2.5/4 2.7/4
928. Wag the Dog 3.0/4 2.8/4
929. Get Him to the Greek 2.5/4 2.7/4
930. Happy-Go-Lucky 2.5/4 2.8/4
931. Life as We Know It 3.0/4 2.8/4
932. Little Shop of Horrors (1986) 3.0/4 2.7/4
933. The Burbs 2.5/4 2.6/4
934. Zelig 2.0/4 2.9/4
935. Risky Business (1983) 3.0/4 2.7/4
936. Men in Black 3 3.0/4 2.7/4
937. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 3.0/4 2.9/4
938. A New Leaf 2.0/4 3.0/4
939. Desk Set 3.0/4 2.8/4
940. Clueless 3.0/4 2.7/4
941. Lost in America 2.0/4 2.8/4
942. Funny Face (1957) 3.5/4 2.8/4
943. Operation Petticoat 2.5/4 2.9/4
944. My Girl 3.0/4 2.7/4
945. The Holiday (2006) 3.0/4 2.7/4
946. Help! 2.5/4 2.7/4
947. Liar Liar 2.5/4 2.6/4
948. Bill & Ted's Excellent Adventure 2.0/4 2.7/4
949. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
950. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
951. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
952. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
953. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
954. American Beauty 3.0/4 3.1/4
955. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
956. It's a Wonderful Life 3.0/4 3.3/4
957. Gone with the Wind 3.5/4 3.2/4
958. Million Dollar Baby (2004) 3.5/4 3.1/4
959. Apocalypse Now 2.5/4 3.3/4
960. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
961. There Will Be Blood 3.0/4 3.1/4
962. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
963. All About Eve 3.5/4 3.3/4
964. Sunset Boulevard 3.0/4 3.3/4
965. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
966. Rain Man 3.5/4 3.1/4
967. The Pianist 3.0/4 3.2/4
968. Cool Hand Luke 3.5/4 3.2/4
969. The Help 3.5/4 3.2/4
970. Roots (1977) 3.0/4 3.2/4
971. The Perks of Being a Wallflower 3.5/4 3.2/4
972. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
973. Argo 3.0/4 3.1/4
974. Mr. Smith Goes to Washington 3.5/4 3.2/4
975. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 2.5/4 3.2/4
976. The Manchurian Candidate (1962) 3.0/4 3.1/4
977. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 3.0/4 3.2/4
978. On the Waterfront 3.0/4 3.3/4
979. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
980. The Grapes of Wrath 3.5/4 3.2/4
981. The Graduate 3.5/4 3.2/4
982. Moonrise Kingdom 2.5/4 3.2/4
983. What Ever Happened to Baby Jane? 3.0/4 3.1/4
984. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
985. Magnolia 2.5/4 3.1/4
986. The Elephant Man 3.0/4 3.2/4
987. A Few Good Men 3.0/4 3.0/4
988. Crash (2005) 3.0/4 2.9/4
989. All the President's Men 3.0/4 3.1/4
990. Doubt 2.5/4 3.1/4
991. The Social Network 2.5/4 3.1/4
992. Network (1976) 3.5/4 3.2/4
993. The Hustler (1961) 3.0/4 3.2/4
994. Sling Blade 3.5/4 3.1/4
995. The Last Picture Show 3.0/4 3.2/4
996. Dead Poets' Society 3.0/4 3.1/4
997. True Grit (2010) 3.0/4 3.1/4
998. Kramer vs. Kramer 3.0/4 3.1/4
999. The Blind Side 3.5/4 3.0/4
1000. Almost Famous 3.0/4 3.1/4
1001. Roman Holiday 3.0/4 3.2/4
1002. Dances with Wolves 3.5/4 3.1/4
1003. The Exorcist (1973) 2.5/4 3.1/4
1004. Apollo 13 3.0/4 3.1/4
1005. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
1006. Doctor Zhivago 3.5/4 3.1/4
1007. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
1008. Hotel Rwanda 3.0/4 3.1/4
1009. Rebel Without a Cause 3.0/4 3.1/4
1010. Barry Lyndon 3.0/4 3.2/4
1011. Misery 3.0/4 3.1/4
1012. The Fighter (2010) 3.0/4 3.1/4
1013. 127 Hours 3.0/4 3.0/4
1014. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
1015. Primal Fear 3.0/4 3.1/4
1016. Five Easy Pieces 3.5/4 3.0/4
1017. The Notebook (2004) 3.0/4 3.0/4
1018. Gangs of New York (2002) 3.0/4 3.0/4
1019. The Verdict (1982) 3.0/4 3.1/4
1020. The Outlaw Josey Wales 3.5/4 3.1/4
1021. The Day the Earth Stood Still (1951) 2.5/4 3.0/4
1022. Rebecca (1940) 3.0/4 3.1/4
1023. Philadelphia 3.5/4 3.0/4
1024. The Wrestler (2008) 2.5/4 3.1/4
1025. The Ten Commandments (1956) 3.5/4 3.1/4
1026. Big Fish (2003) 3.0/4 3.0/4
1027. To Sir, With Love 3.0/4 3.0/4
1028. Legends of the Fall 3.5/4 3.0/4
1029. Road, The ( strada, La ) 3.5/4 3.1/4
1030. Frost/Nixon 3.0/4 3.0/4
1031. Blood Simple 2.5/4 3.0/4
1032. Fiddler on the Roof 3.5/4 3.0/4
1033. Wait Until Dark 3.5/4 3.0/4
1034. Before Sunrise 3.0/4 3.1/4
1035. Brokeback Mountain 3.5/4 2.9/4
1036. The Color Purple (1985) 3.5/4 3.0/4
1037. East of Eden (1955) 3.0/4 3.0/4
1038. Winter's Bone 3.0/4 2.9/4
1039. The Last King of Scotland 3.0/4 3.0/4
1040. The Fall (2008) 2.5/4 3.0/4
1041. Mulholland Drive 3.0/4 3.0/4
1042. Miracle on 34th Street (1947) 3.0/4 3.0/4
1043. Interview with the Vampire 2.5/4 3.0/4
1044. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.0/4 3.0/4
1045. Cat on a Hot Tin Roof 3.0/4 3.0/4
1046. A Streetcar Named Desire 3.0/4 3.0/4
1047. Planet of the Apes (1968) 3.5/4 3.1/4
1048. Changeling (2008) 3.0/4 2.9/4
1049. Empire of the Sun 2.5/4 3.0/4
1050. Beasts of the Southern Wild 2.0/4 3.1/4
1051. The Conversation 2.5/4 3.1/4
1052. Cape Fear (1962) 3.0/4 3.0/4
1053. 21 Grams 2.5/4 2.9/4
1054. Rosemary's Baby 3.0/4 3.0/4
1055. Milk 3.0/4 3.0/4
1056. Seven Pounds 3.0/4 2.9/4
1057. The Insider 3.0/4 3.0/4
1058. The Bad Seed (1956) 2.5/4 3.0/4
1059. Lady and the Tramp (1955) 4.0/4 3.0/4
1060. The Killing Fields 3.0/4 3.0/4
1061. Days of Heaven 2.0/4 3.0/4
1062. The Right Stuff 3.0/4 3.0/4
1063. Little Children 2.5/4 2.9/4
1064. Who's Afraid of Virginia Woolf? 2.5/4 3.0/4
1065. Atonement (2007) 2.5/4 2.9/4
1066. The Illusionist (2006) 2.5/4 2.9/4
1067. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
1068. The Reader 3.0/4 2.9/4
1069. Field of Dreams 3.0/4 2.9/4
1070. Giant (1956) 3.0/4 3.0/4
1071. Gattaca 3.0/4 2.9/4
1072. Pride and Prejudice (2005) 3.0/4 2.9/4
1073. The Curious Case of Benjamin Button 3.0/4 2.9/4
1074. Hoosiers 2.5/4 2.9/4
1075. On Golden Pond 3.5/4 3.0/4
1076. Never Let Me Go (2010) 3.0/4 2.9/4
1077. Ordinary People (1980) 4.0/4 3.0/4
1078. Before Sunset 3.0/4 3.0/4
1079. Leaving Las Vegas 3.0/4 3.0/4
1080. Terms of Endearment 4.0/4 3.0/4
1081. Revolutionary Road 3.0/4 2.8/4
1082. Boys Don't Cry 2.5/4 2.9/4
1083. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 2.5/4 2.9/4
1084. Dogville 2.0/4 2.9/4
1085. The Shootist 3.0/4 3.0/4
1086. The Player (1992) 3.0/4 2.9/4
1087. 3 Women 2.5/4 3.0/4
1088. The Red Shoes (1948) 3.0/4 3.1/4
1089. Michael Clayton 3.0/4 2.9/4
1090. Quiz Show 2.5/4 2.9/4
1091. Blow-Up 3.0/4 2.9/4
1092. The Ice Storm 2.5/4 2.9/4
1093. Awakenings (1990) 3.0/4 2.9/4
1094. The Cowboys (1972) 3.0/4 3.0/4
1095. The Accused (1988) 3.0/4 3.0/4
1096. Dangerous Liaisons (1988) 3.0/4 2.9/4
1097. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.0/4 3.1/4
1098. A Charlie Brown Christmas 3.0/4 3.1/4
1099. Akeelah and the Bee 2.5/4 2.9/4
1100. It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 2.5/4 3.0/4
1101. Bridge to Terabithia 3.0/4 2.8/4
1102. Seven Brides for Seven Brothers 4.0/4 2.9/4
1103. Meet Me in St. Louis 3.5/4 3.0/4
1104. Little Women (1994) 3.0/4 2.9/4
1105. The Parent Trap (1961) 3.0/4 2.8/4
1106. Hocus Pocus 2.5/4 2.7/4
1107. Oliver! 3.5/4 2.9/4
1108. Red Balloon, The ( ballon rouge, Le ) 3.0/4 3.0/4
1109. Father of the Bride (1991) 3.0/4 2.6/4
1110. The Princess Diaries 3.0/4 2.6/4
1111. Little Women (1933) 3.0/4 2.8/4
1112. Dolphin Tale 3.0/4 2.9/4
1113. The Absent Minded Professor 3.0/4 2.7/4
1114. Nanny McPhee 3.0/4 2.7/4
1115. The Santa Clause (1994) 2.5/4 2.6/4
1116. Bye Bye Birdie (1962) 3.5/4 2.7/4
1117. Bedtime Stories 3.0/4 2.5/4
1118. Babes in Toyland 3.0/4 2.5/4
1119. Letters to God 2.5/4 2.8/4
1120. Nanny McPhee Returns ( Nanny McPhee and the Big Bang ) 3.0/4 2.6/4
1121. Harry and the Hendersons 3.0/4 2.5/4
1122. That's Entertainment 3.0/4 2.9/4
1123. Pollyanna (1960) 3.0/4 2.8/4
1124. Millions (2005) 2.5/4 2.7/4
1125. March of the Wooden Soldiers ( aka Babes in Toyland ) 2.5/4 2.8/4
1126. Freaky Friday (1977) 2.5/4 2.6/4
1127. National Velvet 2.5/4 2.7/4
1128. Mr. Hobbs Takes a Vacation 3.0/4 2.8/4
1129. Three Men and a Baby 3.0/4 2.4/4
1130. Little Women (1949) 3.0/4 2.7/4
1131. How the Grinch Stole Christmas (2000) 3.0/4 2.3/4
1132. Yours, Mine and Ours (1968) 3.0/4 2.6/4
1133. Anne of Green Gables (1986) 3.0/4 3.1/4
1134. Father of the Bride Part II 3.0/4 2.4/4
1135. Diary of a Wimpy Kid: Dog Days 3.0/4 2.6/4
1136. Cheaper by the Dozen (2003) 3.0/4 2.3/4
1137. A Cinderella Story 2.5/4 2.3/4
1138. The Little Rascals 2.5/4 2.4/4
1139. Casper 3.0/4 2.4/4
1140. Herbie Rides Again 2.0/4 2.5/4
1141. The Game Plan 3.0/4 2.4/4
1142. tom thumb (1958) 2.5/4 2.4/4
1143. That Darn Cat! (1965) 2.5/4 2.4/4
1144. Around the World in 80 Days (1956) 3.0/4 2.5/4
1145. The Greatest Show on Earth 2.5/4 2.4/4
1146. The Santa Clause 2 2.5/4 2.3/4
1147. The Shaggy Dog (1959) 2.5/4 2.4/4
1148. Raise Your Voice 2.5/4 2.3/4
1149. Daddy Day Care 3.0/4 2.2/4
1150. The Love Bug (1969) 2.5/4 2.4/4
1151. Dennis the Menace 2.5/4 2.2/4
1152. Benji the Hunted 2.5/4 2.6/4
1153. Inkheart 2.5/4 2.2/4
1154. The Kid (2000) 3.0/4 2.2/4
1155. Savannah Smiles 2.5/4 2.5/4
1156. That's Entertainment, Part II 3.0/4 2.9/4
1157. Heidi (1937) 3.0/4 2.5/4
1158. The Yearling (1946) 3.0/4 2.5/4
1159. The Errand Boy 3.0/4 2.6/4
1160. Short Circuit 2 3.0/4 2.0/4
1161. Ramona and Beezus 2.5/4 2.4/4
1162. Never a Dull Moment (1968) 2.5/4 2.6/4
1163. Aquamarine 2.0/4 2.3/4
1164. The Computer Wore Tennis Shoes 2.0/4 2.3/4
1165. The Ghost and Mr. Chicken 2.0/4 2.3/4
1166. Life-Size 2.0/4 2.2/4
1167. Popeye 3.0/4 2.0/4
1168. Wee Willie Winkie 3.0/4 2.4/4
1169. Poor Little Rich Girl (1936) 3.0/4 2.5/4
1170. Please Don't Eat the Daisies 2.5/4 2.3/4
1171. RV 2.5/4 2.0/4
1172. Garfield (2004) 2.5/4 2.0/4
1173. Vice Versa (1988) 2.0/4 2.1/4
1174. Curly Top 3.0/4 2.6/4
1175. The Flintstones 2.5/4 1.9/4
1176. Fairytale: A True Story 2.0/4 2.4/4
1177. The Incredible Mr. Limpet 2.0/4 2.2/4
1178. Susannah of the Mounties 3.0/4 2.5/4
1179. Harriet the Spy 2.5/4 2.2/4
1180. Stay Tuned 2.0/4 2.1/4
1181. The Three Lives of Thomasina 2.5/4 2.2/4
1182. The Haunted Mansion (2003) 2.0/4 1.8/4
1183. Beethoven's 2nd 2.0/4 1.9/4
1184. Confessions of a Teenage Drama Queen 1.5/4 1.8/4
1185. The Next Karate Kid 2.0/4 1.8/4
1186. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
1187. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
1188. Sleepy Hollow 3.0/4 2.8/4
1189. Underworld (2003) 3.0/4 2.8/4
1190. Secret World of Arrietty, The ( Kari-gurashi no Arietti ) 2.5/4 3.1/4
1191. City of Lost Children, The ( Cite des enfants perdus, La ) 2.5/4 3.0/4
1192. Pleasantville 3.0/4 2.8/4
1193. The Dead Zone (1983) 3.0/4 2.9/4
1194. Let Me In 2.5/4 2.9/4
1195. The Tree of Life 2.0/4 2.9/4
1196. Angels in America 3.0/4 3.0/4
1197. The Stepford Wives (1975) 3.0/4 2.8/4
1198. The Ghost and Mrs. Muir 3.0/4 3.0/4
1199. Logan's Run 3.5/4 2.8/4
1200. All That Jazz 4.0/4 3.0/4
1201. What Dreams May Come 3.5/4 2.7/4
1202. Constantine 3.0/4 2.6/4
1203. Witches of Eastwick 3.5/4 2.7/4
1204. Meet Joe Black 3.0/4 2.6/4
1205. The Butterfly Effect (2004) 3.0/4 2.7/4
1206. The Addams Family (1991) 3.0/4 2.6/4
1207. Oh, God! 2.5/4 2.6/4
1208. Clash of the Titans (2010) 3.0/4 2.4/4
1209. Heaven Can Wait (1978) 4.0/4 2.7/4
1210. The Picture of Dorian Gray 2.5/4 2.9/4
1211. The Sorcerer's Apprentice 3.5/4 2.5/4
1212. The Fog (1980) 2.5/4 2.6/4
1213. The Frighteners 2.5/4 2.6/4
1214. Oz the Great and Powerful 3.0/4 2.5/4
1215. The Jacket 3.0/4 2.5/4
1216. Frank Herbert's Dune 3.0/4 2.7/4
1217. The Ninth Gate 3.0/4 2.5/4
1218. Cowboys & Aliens 3.0/4 2.5/4
1219. Ghost Town (2008) 2.5/4 2.6/4
1220. The Golden Compass 2.5/4 2.3/4
1221. Death Becomes Her 2.5/4 2.4/4
1222. Chances Are 2.5/4 2.6/4
1223. Dark Shadows 2.5/4 2.4/4
1224. The Stand 3.0/4 2.7/4
1225. Queen of the Damned 2.5/4 2.5/4
1226. Splash 3.0/4 2.5/4
1227. Heart and Souls 3.0/4 2.7/4
1228. Science of Sleep, The ( Science des rêves, La ) 2.0/4 2.6/4
1229. The Family Man 3.0/4 2.5/4
1230. Powder 3.0/4 2.4/4
1231. Beastly 3.0/4 2.4/4
1232. Michael (1996) 3.0/4 2.5/4
1233. City of Angels 3.0/4 2.4/4
1234. Teen Wolf 2.0/4 2.3/4
1235. Wrath of the Titans 3.0/4 2.4/4
1236. The Odd Life of Timothy Green 3.0/4 2.6/4
1237. The Craft 3.0/4 2.3/4
1238. Ondine 2.5/4 2.6/4
1239. What Women Want (2000) 3.0/4 2.3/4
1240. The Brothers Grimm 3.0/4 2.4/4
1241. Sucker Punch 1.5/4 2.3/4
1242. Here Comes Mr. Jordan 2.5/4 2.6/4
1243. The Odyssey (1997) 2.5/4 2.5/4
1244. Cirque du Freak: The Vampire's Assistant 2.5/4 2.3/4
1245. Stigmata 2.5/4 2.3/4
1246. The Lake House 3.0/4 2.3/4
1247. Brigadoon 3.5/4 2.5/4
1248. A Midsummer Night's Dream (1999) 3.0/4 2.5/4
1249. Always (1989) 3.0/4 2.4/4
1250. Mr. Magorium's Wonder Emporium 3.0/4 2.4/4
1251. The Twilight Saga: New Moon 2.5/4 2.2/4
1252. Mannequin (1987) 2.0/4 2.3/4
1253. Tin Man (2007) 3.0/4 2.5/4
1254. Gulliver's Travels (1996) 3.0/4 2.4/4
1255. The Stepford Wives (2004) 3.0/4 2.2/4
1256. Encino Man 2.0/4 2.2/4
1257. A Connecticut Yankee in King Arthur's Court (1949) 2.5/4 2.6/4
1258. Multiplicity 2.5/4 2.3/4
1259. The League of Extraordinary Gentlemen 2.5/4 2.0/4
1260. Mirror Mirror 2.5/4 2.1/4
1261. Drop Dead Fred 2.0/4 2.1/4
1262. The Seventh Sign 3.0/4 2.4/4
1263. King Kong (1976) 2.5/4 2.2/4
1264. Resurrection (1980) 2.5/4 2.6/4
1265. Tooth Fairy (2010) 2.5/4 2.1/4
1266. The Milagro Beanfield War 3.0/4 2.4/4
1267. Bedazzled (2000) 2.5/4 2.1/4
1268. Lady in the Water 2.5/4 2.1/4
1269. The Langoliers 3.0/4 2.2/4
1270. Neverwas 2.5/4 2.5/4
1271. Ghost Rider (2007) 2.5/4 1.9/4
1272. Little Nicky 2.0/4 1.9/4
1273. 18 Again! 2.0/4 2.2/4
1274. Dragonfly (2002) 3.0/4 2.1/4
1275. Timeline 2.0/4 2.1/4
1276. Maid to Order (1987) 2.0/4 2.1/4
1277. Cursed (2005) 2.5/4 2.0/4
1278. One Million Years B.C. 2.0/4 2.1/4
1279. 7 Faces of Dr. Lao 2.5/4 2.5/4
1280. Bewitched (2005) 3.0/4 1.9/4
1281. Joe's Apartment 2.0/4 2.0/4
1282. Like Father, Like Son (1987) 2.0/4 2.0/4
1283. Toys (1992) 2.0/4 1.9/4
1284. My Boyfriend's Back 2.0/4 2.0/4
1285. Goodbye Charlie 2.5/4 2.4/4
1286. Glory (1989) 3.0/4 3.1/4
1287. JFK 3.0/4 3.0/4
1288. Letters from Iwo Jima 2.5/4 3.1/4
1289. Amistad 3.0/4 2.9/4
1290. The Queen (2006) 3.0/4 2.9/4
1291. The Great Debaters 3.0/4 2.9/4
1292. Chariots of Fire 3.0/4 2.8/4
1293. Valkyrie 2.5/4 2.7/4
1294. The New World (2005) 2.5/4 2.7/4
1295. Woodstock 3.0/4 3.0/4
1296. The Young Victoria 3.0/4 2.8/4
1297. Elizabeth: The Golden Age 3.0/4 2.6/4
1298. The Doors (1991) 3.5/4 2.7/4
1299. Game Change 3.0/4 2.7/4
1300. Marie Antoinette (2006) 2.5/4 2.6/4
1301. Pretty Baby (1978) 3.0/4 2.7/4
1302. Anna and the King 3.0/4 2.5/4
1303. The Crucible (1996) 3.0/4 2.5/4
1304. Rosewood 2.5/4 2.7/4
1305. Abe Lincoln in Illinois 2.5/4 2.9/4
1306. The Special Relationship 2.5/4 2.6/4
1307. The Long Walk Home 3.0/4 2.8/4
1308. Garden of the Finzi-Continis, The ( giardino dei Finzi Contini, Il ) 2.5/4 2.8/4
1309. The Memphis Belle (1944) 0.5/4 2.2/4
1310. Samson and Delilah (1949) 2.5/4 2.7/4
1311. The Black Rose (1950) 3.0/4 2.4/4
1312. Cleopatra (1934) 2.5/4 2.6/4
1313. Tom Brown's Schooldays (1951) 2.0/4 2.5/4
1314. 54 2.5/4 2.0/4
1315. The Concert for Bangladesh 3.0/4 2.7/4
1316. Paradise Road 2.5/4 2.5/4
1317. The Shining (1980) 2.5/4 3.3/4
1318. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
1319. Alien 3.0/4 3.3/4
1320. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
1321. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
1322. Night of the Living Dead (1968) 2.5/4 3.1/4
1323. Jaws 3.0/4 3.2/4
1324. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
1325. Poltergeist (1982) 2.5/4 3.0/4
1326. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
1327. The Omen (1976) 2.5/4 2.9/4
1328. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
1329. The Others (2001) 3.0/4 2.8/4
1330. Frailty 2.5/4 2.9/4
1331. The Rocky Horror Picture Show 2.5/4 2.8/4
1332. Prometheus (2012) 3.0/4 2.8/4
1333. Devil's Advocate (1997) 3.0/4 2.8/4
1334. The Mist 3.0/4 2.7/4
1335. Cube 2.5/4 2.8/4
1336. Caché 3.0/4 2.9/4
1337. The Amityville Horror (1979) 3.0/4 2.7/4
1338. Orphan 2.5/4 2.8/4
1339. Stephen King's It 3.0/4 2.8/4
1340. Stir of Echoes 3.0/4 2.7/4
1341. Event Horizon 2.5/4 2.7/4
1342. In the Mouth of Madness 2.5/4 2.8/4
1343. Warm Bodies 2.5/4 2.8/4
1344. The Last House on the Left (2009) 2.5/4 2.7/4
1345. Final Destination (2000) 2.5/4 2.6/4
1346. Invasion of the Body Snatchers (1978) 3.0/4 2.7/4
1347. Hush... Hush, Sweet Charlotte 3.0/4 2.8/4
1348. Rose Red 3.0/4 2.8/4
1349. Fallen (1998) 2.5/4 2.7/4
1350. 1408 3.0/4 2.6/4
1351. Angel Heart 3.0/4 2.7/4
1352. Arachnophobia 2.5/4 2.6/4
1353. Firestarter (1984) 2.5/4 2.6/4
1354. The Prophecy (1995) 2.5/4 2.7/4
1355. The Fly (1958) 3.0/4 2.6/4
1356. Case 39 2.5/4 2.6/4
1357. The Howling (1981) 2.5/4 2.6/4
1358. The Woman in Black (2012) 2.5/4 2.6/4
1359. The Little Girl Who Lives Down the Lane 3.0/4 2.8/4
1360. Fright Night (2011) 3.0/4 2.6/4
1361. Communion ( Alice Sweet Alice ) 2.5/4 2.7/4
1362. Scream 4 2.5/4 2.6/4
1363. Flowers in the Attic 2.0/4 2.6/4
1364. Twilight Zone: The Movie 2.5/4 2.6/4
1365. The Strangers (2008) 2.5/4 2.5/4
1366. Willard (1971) 2.5/4 2.6/4
1367. Mama (2013) 3.0/4 2.6/4
1368. Devil 2.5/4 2.5/4
1369. The Entity (1983) 2.5/4 2.7/4
1370. Altered States 3.0/4 2.6/4
1371. Magic 2.5/4 2.6/4
1372. The Mothman Prophecies 3.0/4 2.5/4
1373. Dead Calm 2.5/4 2.6/4
1374. Needful Things 2.5/4 2.5/4
1375. Scream 2 2.5/4 2.5/4
1376. Damien: Omen II 2.5/4 2.6/4
1377. The Skeleton Key 3.0/4 2.5/4
1378. The Thing (2011) 2.5/4 2.5/4
1379. Abraham Lincoln: Vampire Hunter 2.5/4 2.4/4
1380. Vacancy 2.5/4 2.4/4
1381. After.Life 2.5/4 2.4/4
1382. The Uninvited (2009) 2.5/4 2.4/4
1383. Alien: Resurrection 2.5/4 2.3/4
1384. Thinner 2.5/4 2.3/4
1385. Gothika 3.0/4 2.4/4
1386. Buffy the Vampire Slayer 2.0/4 2.3/4
1387. Jennifer's Body 2.5/4 2.3/4
1388. Legion (2010) 2.5/4 2.3/4
1389. Sphere 3.0/4 2.4/4
1390. Wolf (1994) 3.0/4 2.4/4
1391. The Stepfather (2009) 2.5/4 2.3/4
1392. Moulin Rouge (2001) 2.0/4 2.8/4
1393. Rent 2.5/4 2.7/4
1394. Cabaret 3.0/4 2.9/4
1395. Hairspray (2007) 2.5/4 2.6/4
1396. Easter Parade 3.0/4 2.9/4
1397. Mamma Mia! 3.0/4 2.6/4
1398. Pal Joey 3.0/4 2.9/4
1399. A Star is Born (1954) 3.0/4 2.9/4
1400. Oklahoma! 4.0/4 2.7/4
1401. An American in Paris 3.0/4 2.8/4
1402. How to Succeed in Business Without Really Trying 3.0/4 2.8/4
1403. Fame (1980) 4.0/4 2.7/4
1404. Dreamgirls 3.0/4 2.6/4
1405. Daddy Long Legs (1955) 3.0/4 2.9/4
1406. On the Town 3.0/4 2.9/4
1407. Tammy and the Bachelor 3.0/4 2.8/4
1408. Jesus Christ Superstar 2.5/4 2.7/4
1409. Silk Stockings 3.0/4 2.8/4
1410. High Society (1956) 3.0/4 2.8/4
1411. Some Like It Hot (1939) 3.0/4 3.0/4
1412. Lili 3.0/4 2.7/4
1413. The Band Wagon (1953) 3.5/4 2.7/4
1414. Flower Drum Song 3.5/4 2.7/4
1415. Hair 3.0/4 2.7/4
1416. The Way We Were 3.0/4 2.7/4
1417. Cinderella (1997) 2.5/4 2.7/4
1418. Damn Yankees! 3.0/4 2.8/4
1419. The Pajama Game 3.0/4 2.6/4
1420. Hello, Dolly! 3.0/4 2.6/4
1421. Cry-Baby 2.0/4 2.5/4
1422. Gigi (1958) 3.5/4 2.6/4
1423. A Chorus Line 3.0/4 2.6/4
1424. Royal Wedding 2.5/4 2.7/4
1425. Thoroughly Modern Millie 2.5/4 2.4/4
1426. Tommy (1975) 3.0/4 2.5/4
1427. Beach Blanket Bingo 2.0/4 2.6/4
1428. South Pacific 3.5/4 2.6/4
1429. The Jazz Singer (1927) 2.5/4 2.6/4
1430. Umbrellas of Cherbourg, The ( parapluies de Cherbourg, Les ) 2.0/4 2.6/4
1431. Blue Hawaii 2.5/4 2.5/4
1432. Stowaway (1936) 3.0/4 2.6/4
1433. Everyone Says I Love You 2.0/4 2.6/4
1434. Dangerous When Wet 2.5/4 2.5/4
1435. Another Cinderella Story 2.5/4 2.4/4
1436. There's No Business Like Show Business 3.0/4 2.6/4
1437. Mother Wore Tights 2.5/4 2.6/4
1438. The Best Little Whorehouse in Texas 2.5/4 2.4/4
1439. Bells Are Ringing 2.5/4 2.4/4
1440. It Happened at the World's Fair 3.0/4 2.6/4
1441. The Caddy 3.0/4 2.4/4
1442. Stand Up and Cheer! 3.0/4 2.3/4
1443. Viva Las Vegas 2.5/4 2.4/4
1444. Captain January 3.0/4 2.6/4
1445. Dimples 3.0/4 2.6/4
1446. Let's Make Love 3.0/4 2.6/4
1447. A Funny Thing Happened on the Way to the Forum 2.0/4 2.3/4
1448. Cinderfella 3.0/4 2.4/4
1449. Billy Rose's Jumbo 2.5/4 2.7/4
1450. Flying Down to Rio 2.5/4 2.4/4
1451. Paint Your Wagon 2.5/4 2.3/4
1452. Road to Singapore (1940) 2.5/4 2.3/4
1453. Carousel 3.0/4 2.3/4
1454. Just Around the Corner 3.0/4 2.4/4
1455. Sarafina! 2.5/4 2.4/4
1456. Alexander's Ragtime Band 2.5/4 2.5/4
1457. Babes on Broadway 2.5/4 2.2/4
1458. Funny Lady 3.0/4 2.5/4
1459. Tickle Me 2.5/4 2.5/4
1460. Shall We Dance? (2004) 3.5/4 2.2/4
1461. Yentl 2.5/4 2.3/4
1462. Road to Bali 2.5/4 2.2/4
1463. Gidget Goes Hawaiian 2.5/4 2.1/4
1464. Casanova's Big Night 1.5/4 2.1/4
1465. A Star is Born (1976) 3.0/4 2.4/4
1466. Sister Act 2 2.5/4 2.1/4
1467. Love Me Tender 2.5/4 2.2/4
1468. Follow the Boys (1963) 2.5/4 2.5/4
1469. How to Stuff a Wild Bikini 2.5/4 2.4/4
1470. Can-Can 2.5/4 2.3/4
1471. Artists and Models (1955) 2.5/4 2.4/4
1472. Nine (2009) 2.5/4 2.1/4
1473. Fame (2009) 2.5/4 2.0/4
1474. Sparkle (2012) 2.5/4 2.2/4
1475. Girl Happy 2.5/4 2.5/4
1476. Little Miss Broadway (1938) 3.0/4 2.4/4
1477. G.I. Blues 2.5/4 2.2/4
1478. The Tender Trap 2.5/4 2.3/4
1479. Rear Window 3.5/4 3.3/4
1480. Memento 2.5/4 3.2/4
1481. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
1482. The Usual Suspects 2.5/4 3.3/4
1483. Vertigo (1958) 3.5/4 3.2/4
1484. Charade (1963) 3.0/4 3.1/4
1485. The Game (1997) 3.0/4 3.0/4
1486. Dark City (1998) 3.0/4 3.0/4
1487. Sleuth (1972) 3.5/4 3.1/4
1488. The Andromeda Strain 3.0/4 2.9/4
1489. Identity 3.0/4 2.8/4
1490. The Client 3.0/4 2.7/4
1491. Ace in the Hole 2.5/4 3.1/4
1492. Gaslight (1944) 3.0/4 3.0/4
1493. Reversal of Fortune 3.0/4 3.0/4
1494. Picnic at Hanging Rock 2.5/4 3.0/4
1495. Marnie 3.0/4 2.8/4
1496. Murder by Death 3.0/4 2.8/4
1497. The Bone Collector 3.0/4 2.6/4
1498. Suspicion (1941) 3.0/4 2.8/4
1499. Gosford Park 3.0/4 2.8/4
1500. The Three Faces of Eve 3.0/4 2.9/4
1501. The Snake Pit 2.5/4 2.9/4
1502. Shock Corridor 2.5/4 2.8/4
1503. Mildred Pierce 3.0/4 2.9/4
1504. The Ghost Writer 2.5/4 2.7/4
1505. Secret Window 3.0/4 2.4/4
1506. Conspiracy Theory 3.0/4 2.6/4
1507. Affliction 2.5/4 2.8/4
1508. Hearts in Atlantis 3.0/4 2.7/4
1509. Manhattan Murder Mystery 3.5/4 2.7/4
1510. Dead Again (1991) 2.5/4 2.7/4
1511. Eyes Wide Shut 2.5/4 2.6/4
1512. Name of the Rose, The ( Name der Rose, Der ) 3.0/4 2.6/4
1513. Basic Instinct 3.0/4 2.6/4
1514. Death and the Maiden 2.5/4 2.8/4
1515. Sleuth (2007) 3.0/4 2.5/4
1516. Death on the Nile (1978) 3.0/4 2.7/4
1517. The Da Vinci Code 3.0/4 2.4/4
1518. Snow Falling on Cedars 2.5/4 2.6/4
1519. Bunny Lake is Missing 2.5/4 2.8/4
1520. Hollywoodland 2.5/4 2.4/4
1521. 8MM 2.5/4 2.5/4
1522. The Trouble with Harry 2.5/4 2.7/4
1523. Eddie and the Cruisers 2.5/4 2.6/4
1524. The Eyes of Laura Mars 3.0/4 2.5/4
1525. Coma 2.5/4 2.6/4
1526. The Number 23 2.5/4 2.4/4
1527. A Letter to Three Wives 2.5/4 2.6/4
1528. Shattered (1991) 3.0/4 2.7/4
1529. All Good Things 2.5/4 2.5/4
1530. Six Degrees of Separation 2.5/4 2.6/4
1531. Fire in the Sky 2.5/4 2.6/4
1532. The Village (2004) 2.5/4 2.4/4
1533. Don't Say a Word 3.0/4 2.4/4
1534. What Lies Beneath 3.0/4 2.4/4
1535. Last Hours in Suburbia 2.5/4 2.6/4
1536. 2010 2.5/4 2.5/4
1537. The Dead Girl 2.5/4 2.6/4
1538. Thunderheart 2.5/4 2.6/4
1539. Agnes of God 3.0/4 2.6/4
1540. D.O.A. (1988) 3.0/4 2.5/4
1541. Spider (2003) 2.5/4 2.5/4
1542. Scoop 2.5/4 2.4/4
1543. Blindness 3.0/4 2.5/4
1544. Wicker Park 3.0/4 2.4/4
1545. Birth 2.5/4 2.4/4
1546. Agatha 2.5/4 2.5/4
1547. The Mirror Crack'd 2.5/4 2.6/4
1548. Mortal Thoughts 3.0/4 2.6/4
1549. Premonition (2007) 3.0/4 2.4/4
1550. Stay (2005) 3.0/4 2.5/4
1551. The Vanishing (1993) 3.0/4 2.3/4
1552. 3 A.M. 2.5/4 2.6/4
1553. 52 Pick-Up 2.5/4 2.4/4
1554. The Believers (1987) 2.5/4 2.4/4
1555. Dream Lover (1994) 2.5/4 2.6/4
1556. Sommersby 3.0/4 2.4/4
1557. Color of Night 2.5/4 2.3/4
1558. Malice 2.5/4 2.4/4
1559. Burnt Offerings 2.0/4 2.2/4
1560. Fletch Lives 2.0/4 2.3/4
1561. Body Double 2.5/4 2.5/4
1562. I Know What You Did Last Summer (1997) 2.5/4 2.2/4
1563. Scream 3 2.5/4 2.2/4
1564. The Roommate (2011) 2.5/4 2.1/4
1565. The Morning After (1986) 2.5/4 2.3/4
1566. The House That Dripped Blood 2.0/4 2.4/4
1567. The List of Adrian Messenger 2.5/4 2.8/4
1568. The Forgotten (2004) 3.0/4 2.2/4
1569. The Big Fix (1978) 2.5/4 2.5/4
1570. Forever Lulu 2.0/4 2.4/4
1571. The Black Dahlia 2.5/4 2.0/4
1572. The Door in the Floor 2.5/4 2.2/4
1573. Dream House 2.5/4 2.1/4
1574. Cold Weather 2.5/4 2.3/4
1575. Jennifer Eight 2.5/4 2.4/4
1576. Random Hearts 2.5/4 2.2/4
1577. The Dark Half 2.5/4 2.3/4
1578. Abandoned (2010) 2.5/4 2.5/4
1579. Outrageous Fortune 2.0/4 2.2/4
1580. Shadows and Fog 2.5/4 2.2/4
1581. The Watcher (2000) 2.5/4 2.0/4
1582. Happy Birthday to Me 2.0/4 2.3/4
1583. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
1584. Witness (1985) 2.5/4 3.0/4
1585. Ghost (1990) 4.0/4 2.8/4
1586. Sleepless in Seattle 3.5/4 2.7/4
1587. Dirty Dancing 3.5/4 2.8/4
1588. The Last of the Mohicans (1992) 2.5/4 3.0/4
1589. Shakespeare in Love 3.0/4 2.8/4
1590. An Officer and a Gentleman 4.0/4 2.9/4
1591. Chocolat (2000) 3.0/4 2.9/4
1592. Romeo and Juliet (1968) 3.5/4 2.9/4
1593. The Vow (2012) 2.5/4 2.8/4
1594. Serendipity 3.0/4 2.7/4
1595. Blue Valentine 2.5/4 2.9/4
1596. Far from Heaven 3.0/4 3.0/4
1597. It's Complicated 3.0/4 2.7/4
1598. The Quiet Man 3.0/4 2.9/4
1599. Monster's Ball 3.0/4 2.7/4
1600. Alice Doesn't Live Here Anymore 3.0/4 2.9/4
1601. A Place in the Sun 3.0/4 3.1/4
1602. Somewhere in Time 2.5/4 2.8/4
1603. Dear John 3.0/4 2.7/4
1604. Cold Mountain 3.0/4 2.7/4
1605. Three Days of the Condor 3.0/4 3.0/4
1606. The English Patient 2.5/4 2.9/4
1607. Ever After: A Cinderella Story 2.5/4 2.7/4
1608. Step Up 2.5/4 2.8/4
1609. Marty 3.0/4 3.1/4
1610. Ryan's Daughter 2.5/4 3.0/4
1611. Quills (2000) 3.0/4 2.9/4
1612. Saturday Night Fever 2.5/4 2.8/4
1613. Gilda 3.0/4 2.9/4
1614. Sophie's Choice 3.5/4 2.9/4
1615. Away from Her 2.5/4 2.9/4
1616. The Messenger (2009) 2.5/4 2.9/4
1617. Memoirs of a Geisha 2.5/4 2.8/4
1618. Closer 2.5/4 2.7/4
1619. When a Man Loves a Woman 3.0/4 2.7/4
1620. Reality Bites 3.0/4 2.7/4
1621. The Bridges of Madison County 2.5/4 2.8/4
1622. Dan in Real Life 2.5/4 2.7/4
1623. The Piano 3.0/4 2.8/4
1624. Jane Eyre (2011) 3.0/4 2.9/4
1625. Washington Square 2.5/4 3.0/4
1626. 50 First Dates 2.5/4 2.6/4
1627. While You Were Sleeping 3.0/4 2.6/4
1628. You've Got Mail 3.0/4 2.5/4
1629. Just Go With It 3.0/4 2.6/4
1630. Last Tango in Paris 2.5/4 2.8/4
1631. The Adjustment Bureau 3.0/4 2.7/4
1632. Stella Dallas (1937) 2.5/4 2.9/4
1633. Footloose (1984) 2.5/4 2.7/4
1634. The Heartbreak Kid (1972) 2.5/4 2.9/4
1635. Miss Potter 2.5/4 2.7/4
1636. The Fountain (2006) 2.5/4 2.7/4
1637. How Stella Got Her Groove Back 2.5/4 2.6/4
1638. The Man in the Moon (1991) 3.0/4 2.8/4
1639. Something's Gotta Give 3.5/4 2.6/4
1640. Cruel Intentions 2.5/4 2.6/4
1641. Letters to Juliet 2.5/4 2.6/4
1642. Two Lovers (2009) 3.0/4 2.7/4
1643. Sweet Home Alabama 3.0/4 2.6/4
1644. Purple Violets 2.5/4 2.9/4
1645. The Painted Veil (2006) 2.5/4 2.8/4
1646. Rachel, Rachel 2.5/4 2.9/4
1647. Barefoot in the Park 3.0/4 2.8/4
1648. The Duchess 2.5/4 2.7/4
1649. Hitch 2.5/4 2.5/4
1650. Days of Wine and Roses 3.0/4 2.9/4
1651. Zack and Miri Make a Porno 2.5/4 2.6/4
1652. 27 Dresses 3.0/4 2.5/4
1653. The Major and the Minor 3.0/4 2.8/4
1654. No Reservations 2.5/4 2.5/4
1655. Muriel's Wedding 2.5/4 2.8/4
1656. How to Lose a Guy in 10 Days 3.0/4 2.5/4
1657. Pay It Forward 3.0/4 2.6/4
1658. Untamed Heart 3.0/4 2.7/4
1659. Going the Distance 2.5/4 2.6/4
1660. The Year of Living Dangerously 2.5/4 2.8/4
1661. Roxanne 2.5/4 2.6/4
1662. Splendor in the Grass 3.0/4 2.8/4
1663. Love Story (1970) 2.0/4 2.6/4
1664. Husbands and Wives 3.0/4 2.7/4
1665. Arthur (1981) 3.0/4 2.8/4
1666. The Goodbye Girl (1977) 3.0/4 2.7/4
1667. Waitress (2007) 3.0/4 2.7/4
1668. Becoming Jane 3.0/4 2.7/4
1669. My Best Friend's Wedding (1997) 3.0/4 2.5/4
1670. The Ugly Truth 3.0/4 2.5/4
1671. My Big Fat Greek Wedding 3.0/4 2.6/4
1672. Teacher's Pet (1958) 2.5/4 2.8/4
1673. 1984 ( Nineteen Eighty-Four ) 2.5/4 2.8/4
1674. Music and Lyrics 2.5/4 2.5/4
1675. Sabrina (1995) 2.5/4 2.5/4
1676. Miss Congeniality 3.0/4 2.5/4
1677. The Accidental Tourist 2.5/4 2.7/4
1678. Absence of Malice 2.5/4 2.6/4
1679. The Seven Year Itch 3.0/4 2.7/4
1680. Things We Lost in the Fire 3.0/4 2.6/4
1681. Pillow Talk 2.5/4 2.7/4
1682. Of Human Bondage (1934) 3.0/4 2.8/4
1683. The Prime of Miss Jean Brodie 3.0/4 2.8/4
1684. What Happens in Vegas 2.5/4 2.5/4
1685. The French Lieutenant's Woman 2.5/4 2.6/4
1686. Born Yesterday (1950) 3.0/4 2.8/4
1687. Two for the Road 2.5/4 2.7/4
1688. Just Friends (2005) 2.5/4 2.5/4
1689. Just Wright 2.5/4 2.6/4
1690. Rachel Getting Married 2.5/4 2.6/4
1691. The Jane Austen Book Club 3.0/4 2.6/4
1692. One Day 3.0/4 2.5/4
1693. Dave 2.5/4 2.6/4
1694. Just Like Heaven 3.0/4 2.5/4
1695. The Joy Luck Club 3.0/4 2.6/4
1696. Music from Another Room 2.5/4 2.8/4
1697. The End of the Affair (1999) 2.5/4 2.6/4
1698. No Strings Attached 2.5/4 2.4/4
1699. Emma (1996) 2.5/4 2.6/4
1700. Dark Victory 2.5/4 2.8/4
1701. The Age of Innocence (1993) 2.5/4 2.7/4
1702. Save the Last Dance 2.5/4 2.5/4
1703. Vanilla Sky 3.0/4 2.4/4
1704. Big Miracle 3.0/4 2.6/4
1705. Love and Other Drugs 3.0/4 2.5/4
1706. Hysteria (2012) 3.0/4 2.7/4
1707. Two Weeks Notice 3.0/4 2.5/4
1708. Tess 2.5/4 2.7/4
1709. Seems Like Old Times 2.5/4 2.6/4
1710. Shampoo 3.5/4 2.6/4
1711. The Cooler 2.5/4 2.6/4
1712. Waiting for Forever 2.5/4 2.5/4
1713. How to Make an American Quilt 3.0/4 2.6/4
1714. Phenomenon 3.0/4 2.5/4
1715. Shopgirl 2.5/4 2.5/4
1716. The Other Boleyn Girl 3.0/4 2.5/4
1717. Someone Like You (2001) 3.0/4 2.5/4
1718. Indecent Proposal 3.0/4 2.4/4
1719. The Prince of Tides 3.0/4 2.6/4
1720. Sex and the City: The Movie 3.5/4 2.4/4
1721. The Disorderly Orderly 2.5/4 2.8/4
1722. Remember Me (2010) 2.5/4 2.5/4
1723. The World of Suzie Wong 3.0/4 2.6/4
1724. Father of the Bride (1950) 3.0/4 2.7/4
1725. Martian Child 2.5/4 2.5/4
1726. Message in a Bottle 2.5/4 2.4/4
1727. Murphy's Romance 2.5/4 2.5/4
1728. Step Up Revolution 2.5/4 2.5/4
1729. Bachelor Party (1984) 1.5/4 2.4/4
1730. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 2.0/4 2.3/4
1731. The Matrix 3.0/4 3.2/4
1732. District 9 2.5/4 3.0/4
1733. I Am Legend 3.5/4 2.8/4
1734. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
1735. The Fly (1986) 3.0/4 2.9/4
1736. Source Code 3.0/4 2.9/4
1737. Contact (1997) 3.0/4 2.7/4
1738. WarGames 3.0/4 2.8/4
1739. Soylent Green 2.5/4 2.8/4
1740. The Time Machine (1960) 3.0/4 2.9/4
1741. Cloud Atlas 3.0/4 2.9/4
1742. The Time Traveler's Wife 3.0/4 2.7/4
1743. Star Trek: Generations 3.0/4 2.7/4
1744. The War of the Worlds (2005) 3.0/4 2.6/4
1745. Enemy Mine 3.0/4 2.7/4
1746. Frequency 3.0/4 2.7/4
1747. THX 1138 3.0/4 2.7/4
1748. The Day After (1983) 3.0/4 2.8/4
1749. In Time 3.0/4 2.6/4
1750. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2.5/4 2.6/4
1751. Fahrenheit 451 (1966) 3.0/4 2.7/4
1752. Short Circuit 3.0/4 2.6/4
1753. Seconds 3.0/4 3.0/4
1754. Ghostbusters 2 3.0/4 2.5/4
1755. Melancholia (2011) 2.5/4 2.7/4
1756. Charly (1968) 3.0/4 2.8/4
1757. The Man Who Fell to Earth 3.0/4 2.8/4
1758. Monkey Business (1952) 2.5/4 2.8/4
1759. eXistenZ 2.5/4 2.6/4
1760. 2012 4.0/4 2.5/4
1761. Last Night (1998) 3.0/4 3.0/4
1762. Surrogates (2009) 3.0/4 2.5/4
1763. Solaris 3.0/4 2.4/4
1764. Battle: Los Angeles 2.5/4 2.3/4
1765. Repo Men (2010) 3.5/4 2.4/4
1766. The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 2.0/4 2.4/4
1767. Sky Captain and the World of Tomorrow 2.5/4 2.4/4
1768. Happy Accidents 3.0/4 2.8/4
1769. K-PAX 3.0/4 2.4/4
1770. Push 3.0/4 2.3/4
1771. The Man with Two Brains 2.0/4 2.5/4
1772. Mission to Mars 3.0/4 2.4/4
1773. Waterworld 3.0/4 2.3/4
1774. Iceman (1984) 2.5/4 2.7/4
1775. Capricorn One 2.5/4 2.5/4
1776. The Time Machine (2002) 2.5/4 2.3/4
1777. Star Trek V: The Final Frontier 3.0/4 2.3/4
1778. The 6th Day 3.0/4 2.3/4
1779. Green Lantern 3.0/4 2.2/4
1780. The X Files: I Want to Believe 3.0/4 2.3/4
1781. The Black Hole (1979) 3.0/4 2.3/4
1782. Splice 2.5/4 2.3/4
1783. Journey to the Center of the Earth (2008) 2.5/4 2.3/4
1784. Escape from the Planet of the Apes 2.5/4 2.5/4
1785. Batteries Not Included 3.5/4 2.3/4
1786. The Invasion (2007) 2.5/4 2.2/4
1787. Mimic (1997) 3.0/4 2.3/4
1788. The Nutty Professor (1963) 2.5/4 2.4/4
1789. The Manhattan Project 2.5/4 2.5/4
1790. Bicentennial Man 3.0/4 2.3/4
1791. Flash Gordon (1980) 2.0/4 2.2/4
1792. The Day the Earth Stood Still (2008) 3.0/4 2.1/4
1793. Lost in Space 3.0/4 2.1/4
1794. The Arrival (1996) 2.5/4 2.3/4
1795. SpaceCamp 2.5/4 2.2/4
1796. Virtuosity 2.5/4 2.2/4
1797. The Watch 2.5/4 2.1/4
1798. The Core 2.5/4 2.1/4
1799. Next 3.0/4 2.2/4
1800. The Island of Dr. Moreau (1977) 2.5/4 2.3/4
1801. The Darkest Hour (2011) 2.5/4 2.1/4
1802. The Lawnmower Man 3.0/4 2.2/4
1803. The Incredible Shrinking Woman 2.5/4 2.2/4
1804. Paycheck 3.0/4 2.1/4
1805. My Stepmother is an Alien 2.5/4 2.2/4
1806. Unforgettable (1996) 2.5/4 2.5/4
1807. The Puppet Masters (1994) 2.5/4 2.2/4
1808. The Box (2009) 2.5/4 2.1/4
1809. Johnny Mnemonic 2.5/4 2.1/4
1810. Red Planet 3.0/4 2.1/4
1811. The Final Cut (2004) 2.5/4 2.2/4
1812. Barbarella 2.0/4 2.1/4
1813. Conquest of the Planet of the Apes 2.5/4 2.2/4
1814. The Divide 2.5/4 2.2/4
1815. Saturn 3 2.5/4 2.2/4
1816. Son of Flubber 2.5/4 2.2/4
1817. Beneath the Planet of the Apes 2.5/4 2.3/4
1818. The Happening (2008) 2.5/4 1.9/4
1819. The Illustrated Man 3.0/4 2.4/4
1820. Meet Dave 2.5/4 2.0/4
1821. Apollo 18 2.5/4 2.0/4
1822. Battle for the Planet of the Apes 2.5/4 2.0/4
1823. The Natural 3.0/4 2.9/4
1824. Any Given Sunday 3.0/4 2.7/4
1825. The Color of Money 2.5/4 2.8/4
1826. Soul Surfer 2.5/4 2.9/4
1827. We Are Marshall 2.5/4 2.6/4
1828. Seabiscuit 2.5/4 2.6/4
1829. Radio 3.0/4 2.6/4
1830. Secretariat 2.5/4 2.8/4
1831. The Mighty Ducks 2.5/4 2.5/4
1832. Tin Cup 2.5/4 2.5/4
1833. Wildcats (1986) 2.5/4 2.5/4
1834. The Replacements 2.5/4 2.4/4
1835. The Boxer (1997) 2.5/4 2.7/4
1836. The Waterboy (1998) 2.5/4 2.3/4
1837. The Legend of Bagger Vance 3.0/4 2.4/4
1838. One on One 2.5/4 2.8/4
1839. Hard Ball ( Hardball ) 2.0/4 2.4/4
1840. The Main Event 2.5/4 2.2/4
1841. The Endless Summer 2.5/4 2.7/4
1842. The Champ (1979) 2.5/4 2.4/4
1843. Ice Castles 2.5/4 2.4/4
1844. Bring It On 2.5/4 2.2/4
1845. Personal Best 2.5/4 2.3/4
1846. Downhill Racer 2.5/4 2.7/4
1847. American Flyers 2.5/4 2.4/4
1848. The Bad News Bears Go to Japan 2.5/4 2.0/4
1849. Winning 2.5/4 2.3/4
1850. Tall Story 2.0/4 2.2/4
1851. Bring It On: All or Nothing 2.0/4 2.1/4
1852. That's My Boy (1951) 2.0/4 2.1/4
1853. Rocky V 2.5/4 1.8/4
1854. Across the Tracks 2.5/4 2.2/4
1855. Eddie 2.5/4 1.8/4
1856. Zero Dark Thirty 3.0/4 3.1/4
1857. Moon 3.0/4 3.1/4
1858. Law Abiding Citizen 2.5/4 2.8/4
1859. Limitless 3.0/4 2.8/4
1860. Fatal Attraction 3.0/4 2.8/4
1861. Cape Fear (1991) 3.0/4 2.8/4
1862. Experiment, The ( Experiment, Das ) 3.0/4 3.0/4
1863. Signs 3.0/4 2.7/4
1864. In the Line of Fire 2.5/4 2.9/4
1865. Disturbia 3.0/4 2.7/4
1866. Unbreakable 3.0/4 2.8/4
1867. The Crying Game 3.0/4 2.8/4
1868. Play Misty for Me 2.5/4 2.9/4
1869. Lifeboat 2.5/4 2.9/4
1870. Men of Honor 3.0/4 2.8/4
1871. We Need to Talk About Kevin 3.0/4 3.0/4
1872. Salt (2010) 3.0/4 2.7/4
1873. Straw Dogs (1971) 3.0/4 2.8/4
1874. The China Syndrome 3.0/4 2.9/4
1875. The Road (2009) 3.0/4 2.8/4
1876. The Constant Gardener 2.5/4 2.8/4
1877. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) 3.0/4 2.6/4
1878. Outbreak 3.0/4 2.7/4
1879. Unknown (2011) 3.0/4 2.6/4
1880. Contraband (2012) 2.5/4 2.7/4
1881. Breach (2007) 3.0/4 2.8/4
1882. The Firm (1993) 3.0/4 2.7/4
1883. Missing (1982) 2.5/4 2.9/4
1884. Flatliners (1990) 3.0/4 2.7/4
1885. Sorry, Wrong Number 2.5/4 2.9/4
1886. Runaway Jury 3.0/4 2.7/4
1887. No Way Out (1987) 2.5/4 2.7/4
1888. Man on a Ledge 2.5/4 2.7/4
1889. Panic Room 3.0/4 2.6/4
1890. The Pelican Brief 3.0/4 2.6/4
1891. Tinker Tailor Soldier Spy 2.5/4 2.7/4
1892. Arlington Road 2.5/4 2.6/4
1893. Compliance 2.5/4 2.9/4
1894. Phone Booth 2.5/4 2.6/4
1895. Airport 2.5/4 2.6/4
1896. A Perfect Getaway 2.5/4 2.7/4
1897. The Parallax View 3.0/4 2.9/4
1898. Martha Marcy May Marlene 3.0/4 2.8/4
1899. Unfaithful (2002) 3.5/4 2.6/4
1900. Fear (1996) 2.5/4 2.6/4
1901. Disclosure 3.0/4 2.6/4
1902. Murder in the First 2.5/4 2.7/4
1903. The Lovely Bones 3.0/4 2.5/4
1904. One Hour Photo 3.0/4 2.6/4
1905. The Kingdom (2007) 2.5/4 2.6/4
1906. In the Valley of Elah 3.0/4 2.7/4
1907. The International 2.5/4 2.6/4
1908. The Bedford Incident 3.0/4 3.1/4
1909. Double Jeopardy 3.0/4 2.5/4
1910. Along Came a Spider 3.0/4 2.4/4
1911. Hannibal (2001) 2.5/4 2.5/4
1912. Spy Game 3.0/4 2.6/4
1913. Edge of Darkness (2010) 2.5/4 2.6/4
1914. Body Heat 3.0/4 2.7/4
1915. The Experiment (2010) 2.5/4 2.6/4
1916. The Tourist (2010) 3.0/4 2.5/4
1917. The Hand That Rocks the Cradle (1992) 3.0/4 2.5/4
1918. Outland 3.0/4 2.6/4
1919. A Perfect Murder (1998) 3.0/4 2.6/4
1920. Rendition 2.5/4 2.5/4
1921. Airport '77 3.0/4 2.6/4
1922. Sleeping with the Enemy 3.0/4 2.4/4
1923. The Debt (2011) 2.5/4 2.6/4
1924. Knowing 3.5/4 2.4/4
1925. Frozen (2010) 2.5/4 2.5/4
1926. Derailed (2005) 3.0/4 2.4/4
1927. Night Moves (1975) 2.5/4 2.8/4
1928. The River Wild (1994) 3.0/4 2.5/4
1929. Murder by Numbers 3.0/4 2.4/4
1930. Niagara 3.0/4 2.7/4
1931. The Falcon and the Snowman 2.5/4 2.7/4
1932. Entrapment 3.0/4 2.4/4
1933. Blown Away (1994) 3.0/4 2.5/4
1934. Chloe 3.0/4 2.5/4
1935. A Dangerous Method 2.5/4 2.6/4
1936. Gone (2012) 3.0/4 2.4/4
1937. The Jackal (1997) 2.5/4 2.4/4
1938. Lions for Lambs 2.5/4 2.5/4
1939. Project X (1987) 2.5/4 2.5/4
1940. Foul Play 3.0/4 2.6/4
1941. The Beguiled (1971) 2.5/4 2.6/4
1942. The Dead Pool 2.5/4 2.5/4
1943. Vantage Point 3.0/4 2.3/4
1944. Flightplan 3.0/4 2.3/4
1945. Changing Lanes (2002) 3.0/4 2.5/4
1946. Red Riding Hood 3.0/4 2.4/4
1947. Ffolkes ( North Sea Hijack ) 2.5/4 2.4/4
1948. Single White Female 3.0/4 2.4/4
1949. High Crimes 2.5/4 2.4/4
1950. The Disappearance of Alice Creed 2.5/4 2.6/4
1951. Raising Cain 2.5/4 2.5/4
1952. Hereafter 2.5/4 2.4/4
1953. Passenger 57 3.0/4 2.4/4
1954. Awake (2007) 3.0/4 2.4/4
1955. The Fourth Kind 2.5/4 2.2/4
1956. The American 2.5/4 2.4/4
1957. Ricochet 3.0/4 2.5/4
1958. One Eight Seven ( 187 ) 2.5/4 2.5/4
1959. Billie (1965) 2.5/4 2.4/4
1960. The Fortune Cookie 3.0/4 2.9/4
1961. Georgy Girl (1966) 3.0/4 2.6/4
1962. A Big Hand for the Little Lady 3.0/4 2.8/4
1963. How to Steal a Million 2.5/4 2.7/4
1964. Walk Don't Run 3.0/4 2.5/4
1965. Inside Daisy Clover 3.0/4 2.6/4
1966. The Trouble with Angels 2.5/4 2.5/4
1967. The Silencers 2.5/4 2.3/4
1968. You're a Big Boy Now 2.5/4 2.4/4
1969. Hawaii 2.5/4 2.5/4
1970. Promise Her Anything 2.5/4 2.4/4
1971. Penelope (1966) 3.0/4 2.4/4
1972. The Group (1966) 2.5/4 2.3/4
1973. After the Fox ( Caccia alla volpe ) 2.5/4 2.4/4
1974. Any Wednesday 2.5/4 2.4/4
1975. The Glass Bottom Boat 2.0/4 2.1/4
1976. Frankie and Johnny (1966) 2.0/4 2.3/4
1977. A Fine Madness 2.0/4 2.2/4
1978. Grand Prix 2.0/4 2.1/4
1979. Alex & Emma 2.5/4 2.1/4
1980. All the Pretty Horses 2.5/4 2.2/4
1981. Along Came Polly 2.5/4 2.3/4
1982. An American Haunting 2.5/4 2.1/4
1983. Anger Management 2.5/4 2.3/4
1984. The Astronaut's Wife 2.5/4 2.2/4
1985. August Rush 3.0/4 2.7/4
1986. Author! Author! 2.5/4 2.5/4
1987. Autumn in New York 2.5/4 2.1/4
1988. Beaches (1988) 3.0/4 2.6/4
1989. Beautiful (2000) 2.0/4 1.8/4
1990. Bend it Like Beckham 2.5/4 2.7/4
1991. Blood Work 2.5/4 2.4/4
1992. The Bodyguard (1992) 2.5/4 2.3/4
1993. Boys on the Side 3.0/4 2.4/4
1994. Breaking and Entering 3.0/4 2.5/4
1995. Bride Wars 3.0/4 2.1/4
1996. Bright Eyes 3.0/4 2.6/4
1997. Brokedown Palace 3.0/4 2.6/4
1998. Catfish 2.5/4 2.8/4
1999. Cat's Eye 2.5/4 2.4/4
2000. Center Stage (2000) 2.5/4 2.4/4
2001. The Children's Hour 3.0/4 2.6/4
2002. The Cider House Rules 2.5/4 2.7/4
2003. City Slickers (1991) 3.0/4 2.6/4
2004. City Slickers II: The Legend of Curly's Gold 2.5/4 2.0/4
2005. Cocktail (1988) 2.5/4 2.3/4
2006. The Company (2003) 2.5/4 2.3/4
2007. Confessions of a Shopaholic 2.0/4 2.0/4
2008. Corrina, Corrina 2.5/4 2.5/4
2009. Crocodile Dundee 2 2.5/4 2.2/4
2010. The Cure (1995) 2.5/4 2.5/4
2011. Dante's Peak 2.0/4 2.2/4
2012. Date with an Angel 1.5/4 1.8/4
2013. The Deep End of the Ocean 2.5/4 2.4/4
2014. Deeply 3.0/4 3.0/4
2015. Diary of a Wimpy Kid (2010) 2.5/4 2.2/4
2016. Dick Tracy (1990) 2.5/4 2.4/4
2017. The Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 3.5/4 2.3/4
2018. Duplex 2.5/4 2.1/4
2019. Dying Young 2.5/4 2.4/4
2020. The Evening Star 2.0/4 2.0/4
2021. The Family Stone 3.5/4 2.4/4
2022. Firewall 2.5/4 2.4/4
2023. Flags of Our Fathers 2.5/4 2.8/4
2024. Forces of Nature 2.5/4 1.8/4
2025. Freaky Friday (2003) 2.5/4 2.4/4
2026. Ghost Ship (2002) 2.0/4 1.8/4
2027. The Glass House 2.0/4 2.0/4
2028. Grand Canyon (1992) 3.0/4 2.7/4
2029. Green Card 2.5/4 2.3/4
2030. Hollow Man 3.0/4 2.1/4
2031. Honeymoon in Vegas 2.5/4 2.4/4
2032. Hope Floats 3.0/4 2.3/4
2033. The Horse Whisperer 3.0/4 2.5/4
2034. The Hours (2002) 3.0/4 2.8/4
2035. House of Sand and Fog 3.0/4 2.8/4
2036. I Am Sam 3.0/4 2.7/4
2037. I'll Do Anything 2.5/4 2.2/4
2038. In Her Shoes 2.5/4 2.4/4
2039. It Runs in the Family 2.5/4 2.4/4
2040. Jack 3.0/4 2.0/4
2041. Jack the Bear 3.0/4 2.7/4
2042. Jakob the Liar (1999) 2.5/4 2.5/4
2043. The Juror 2.5/4 2.3/4
2044. Just Cause 2.5/4 2.3/4
2045. Legally Blonde 3.0/4 2.4/4
2046. Legally Blonde 2: Red, White & Blonde 2.0/4 1.9/4
2047. Life or Something Like It 2.5/4 1.9/4
2048. Life With Mikey 2.0/4 2.1/4
2049. Little Black Book 2.5/4 2.0/4
2050. Look Who's Talking 3.0/4 2.3/4
2051. Look Who's Talking Too 2.5/4 1.9/4
2052. Look Who's Talking Now 2.0/4 1.7/4
2053. Lord of the Flies (1990) 3.0/4 2.4/4
2054. The Magdalene Sisters 3.0/4 3.0/4
2055. The Majestic 2.5/4 2.3/4
2056. Man Without a Face (1993) 3.0/4 2.7/4
2057. Medicine Man (1992) 2.5/4 2.2/4
2058. Meet the Fockers 3.0/4 2.5/4
2059. Mercury Rising 2.5/4 2.3/4
2060. Mermaids (1990) 3.0/4 2.6/4
2061. Milk Money 2.0/4 1.9/4
2062. Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous 2.5/4 2.0/4
2063. The Missing (2003) 3.0/4 2.4/4
2064. Mr. Holland's Opus 3.0/4 2.8/4
2065. Music of the Heart 2.5/4 2.4/4
2066. My Life in Ruins 2.0/4 2.1/4
2067. Nell 3.0/4 2.5/4
2068. The Net 3.0/4 2.3/4
2069. Never Been Kissed 2.5/4 2.5/4
2070. Not Without My Daughter 3.0/4 2.4/4
2071. Now and Then 3.0/4 2.5/4
2072. One Fine Day 3.0/4 2.4/4
2073. One Good Cop 2.5/4 2.1/4
2074. The Other Sister 3.0/4 2.2/4
2075. Paradise (1991) 2.5/4 2.4/4
2076. Patch Adams 3.0/4 2.4/4
2077. Pearl Harbor 3.0/4 2.3/4
2078. Pieces of April 3.0/4 2.7/4
2079. The Pilot's Wife 2.5/4 2.8/4
2080. Places in the Heart 3.0/4 2.8/4
2081. Practical Magic 3.0/4 2.6/4
2082. Problem Child 2.5/4 2.1/4
2083. Raising Helen 2.5/4 2.3/4
2084. Rebecca of Sunnybrook Farm (1938) 3.0/4 2.1/4
2085. Regarding Henry 2.5/4 2.5/4
2086. Satisfaction 2.5/4 2.2/4
2087. The Scarlet Letter (1995) 2.5/4 1.8/4
2088. Shane 3.0/4 3.1/4
2089. She's Out of Control 2.0/4 2.2/4
2090. A Simple Twist of Fate 2.5/4 2.6/4
2091. Spanglish 3.0/4 2.3/4
2092. The Spitfire Grill 2.5/4 2.4/4
2093. Stepmom 3.0/4 2.6/4
2094. The Story of Us 2.5/4 2.4/4
2095. 13 Going On 30 2.5/4 2.4/4
2096. 28 Days 3.0/4 2.5/4
2097. Tea with Mussolini 2.5/4 2.6/4
2098. This is My Life 3.0/4 2.7/4
2099. Three Men and a Little Lady 2.5/4 2.0/4
2100. Troop Beverly Hills 2.0/4 2.0/4
2101. The Truth About Charlie 2.0/4 1.7/4
2102. Two If by Sea 2.5/4 2.3/4
2103. An Unfinished Life 3.0/4 2.6/4
2104. Uptown Girls 2.5/4 2.4/4
2105. View from the Top 2.0/4 1.9/4
2106. War Horse 3.0/4 2.8/4
2107. Weekend at Bernie's 1.5/4 2.3/4
2108. White Oleander 3.0/4 2.7/4
2109. Zathura 2.5/4 2.4/4
2110. Private Benjamin 3.5/4 2.6/4
2111. Three Coins in the Fountain 2.5/4 2.4/4
2112. Susan Slept Here 2.5/4 2.4/4
2113. The Silver Chalice 2.0/4 2.3/4
2114. The Long, Long Trailer 2.5/4 2.2/4
2115. The Last Time I Saw Paris 2.5/4 2.3/4
2116. Track of the Cat 2.5/4 2.1/4
2117. The Black Shield of Falworth 2.0/4 2.2/4
2118. The Master (2012) 2.5/4 3.0/4
2119. Trouble with the Curve 2.5/4 2.8/4
2120. Sessions, The ( Six Sessions ) 3.0/4 2.9/4
2121. The Best Exotic Marigold Hotel 3.0/4 2.8/4
2122. Liberal Arts 2.5/4 2.8/4
2123. Killer Joe 2.5/4 2.7/4
2124. Anna Karenina (2012) 2.5/4 2.6/4
2125. People Like Us 2.5/4 2.6/4
2126. Hope Springs (2012) 3.0/4 2.6/4
2127. The Lucky One (2012) 2.5/4 2.6/4
2128. Magic Mike 3.0/4 2.6/4
2129. Seeking a Friend for the End of the World 3.0/4 2.6/4
2130. Savages (2012) 2.5/4 2.4/4
2131. Won't Back Down 3.0/4 2.7/4
2132. Thin Ice (2012) 2.5/4 2.8/4
2133. Parental Guidance 2.5/4 2.4/4
2134. Taken 2 2.5/4 2.4/4
2135. Salmon Fishing in the Yemen 2.5/4 2.6/4
2136. Joyful Noise 2.5/4 2.5/4
2137. The Five-Year Engagement 2.5/4 2.4/4
2138. Battleship 3.0/4 2.3/4
2139. This is 40 2.5/4 2.4/4
2140. Damsels in Distress 2.5/4 2.6/4
2141. Being Flynn 2.5/4 2.7/4
2142. Rock of Ages 2.5/4 2.4/4
2143. On the Road (2012) 3.0/4 2.4/4
2144. 10 Years 2.5/4 2.5/4
2145. Hyde Park on Hudson 2.5/4 2.5/4
2146. The Campaign 2.5/4 2.4/4
2147. Take Shelter 2.5/4 3.0/4
2148. The Guard (2011) 2.5/4 2.8/4
2149. Beginners 2.5/4 2.9/4
2150. Oranges and Sunshine 2.5/4 3.1/4
2151. Water for Elephants 3.0/4 2.7/4
2152. The Ides of March 2.5/4 2.8/4
2153. Another Earth 2.5/4 2.8/4
2154. Hesher 2.5/4 2.7/4
2155. A Better Life 2.5/4 2.9/4
2156. Extremely Loud and Incredibly Close 3.0/4 2.6/4
2157. The Big Year 3.0/4 2.7/4
2158. Skin I Live In, The ( piel que habito, La ) 2.5/4 2.7/4
2159. My Week with Marilyn 3.0/4 2.7/4
2160. Hop (2011) 2.5/4 2.4/4
2161. The Hangover Part II 2.5/4 2.4/4
2162. The Rite (2011) 2.5/4 2.4/4
2163. Mr. Popper's Penguins 3.0/4 2.4/4
2164. The Change-Up 2.5/4 2.4/4
2165. Buck 3.0/4 2.8/4
2166. I Melt with You 2.5/4 2.5/4
2167. George Harrison: Living in the Material World 3.0/4 2.9/4
2168. Higher Ground 2.5/4 2.8/4
2169. Cinema Verite 2.5/4 2.6/4
2170. The Beaver 2.5/4 2.5/4
2171. Bad Teacher 2.5/4 2.3/4
2172. Carnage (2011) 2.5/4 2.5/4
2173. Anonymous (2011) 2.5/4 2.4/4
2174. Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules 2.5/4 2.4/4
2175. 30 Minutes or Less 2.5/4 2.4/4
2176. Our Idiot Brother 2.5/4 2.4/4
2177. Cedar Rapids 2.5/4 2.4/4
2178. Fireflies in the Garden 2.5/4 2.5/4
2179. Hall Pass 2.5/4 2.3/4
2180. Monte Carlo (2011) 2.5/4 2.4/4
2181. The Eagle (2011) 2.5/4 2.4/4
2182. Zookeeper (2011) 2.5/4 2.2/4
2183. Flipped 2.5/4 2.9/4
2184. It's Kind of a Funny Story 2.5/4 2.8/4
2185. Date Night 2.5/4 2.6/4
2186. The Kids Are All Right 3.0/4 2.7/4
2187. Hot Tub Time Machine 2.5/4 2.6/4
2188. Finding Bliss 2.5/4 2.7/4
2189. Due Date 3.0/4 2.6/4
2190. Grown Ups 3.0/4 2.5/4
2191. Charlie St. Cloud 2.5/4 2.6/4
2192. City Island 3.0/4 2.7/4
2193. Morning Glory (2010) 2.5/4 2.6/4
2194. Burlesque 3.0/4 2.6/4
2195. The Company Men (2010) 2.5/4 2.7/4
2196. Green Zone 2.5/4 2.6/4
2197. The Runaways (2010) 2.5/4 2.5/4
2198. Solitary Man 2.5/4 2.7/4
2199. Tomorrow, When the War Began 2.5/4 2.6/4
2200. Wall Street: Money Never Sleeps 2.5/4 2.5/4
2201. Another Year 2.5/4 2.9/4
2202. Tabloid 2.5/4 2.6/4
2203. Extraordinary Measures 2.5/4 2.5/4
2204. The Last Song 2.5/4 2.5/4
2205. The Twilight Saga: Eclipse 2.5/4 2.4/4
2206. Somewhere (2010) 2.0/4 2.6/4
2207. Please Give 2.5/4 2.6/4
2208. Greenberg 2.5/4 2.5/4
2209. Get Low 2.5/4 2.5/4
2210. The Killer Inside Me (2010) 2.5/4 2.5/4
2211. The Switch (2010) 3.0/4 2.4/4
2212. Cyrus 2.5/4 2.5/4
2213. Casino Jack 2.5/4 2.6/4
2214. Our Family Wedding 2.5/4 2.6/4
2215. Death at a Funeral (2010) 2.5/4 2.4/4
2216. Chatroom 2.5/4 2.5/4
2217. Little Fockers 2.5/4 2.3/4
2218. Eat Pray Love 3.0/4 2.3/4
2219. Mother and Child 2.5/4 2.7/4
2220. An Education 3.0/4 2.9/4
2221. Bright Star 3.0/4 2.9/4
2222. Crazy Heart 3.5/4 2.8/4
2223. A Single Man 3.0/4 2.9/4
2224. My Sister's Keeper 3.0/4 2.8/4
2225. Away We Go 3.0/4 2.7/4
2226. Nothing But the Truth (2009) 3.0/4 2.7/4
2227. Adventureland 2.5/4 2.6/4
2228. The Great Buck Howard 2.5/4 2.6/4
2229. Funny People 2.5/4 2.5/4
2230. Taking Chance (2009) 2.5/4 2.7/4
2231. World's Greatest Dad 2.5/4 2.6/4
2232. 17 Again 2.5/4 2.5/4
2233. Dean Spanley 2.5/4 2.9/4
2234. TiMER 3.0/4 2.8/4
2235. The Men Who Stare at Goats 2.5/4 2.5/4
2236. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 2.5/4 2.4/4
2237. Everybody's Fine (2009) 2.5/4 2.6/4
2238. The Informant! (2009) 2.5/4 2.5/4
2239. The Invention of Lying 2.5/4 2.4/4
2240. He's Just Not That Into You 2.5/4 2.4/4
2241. Taking Woodstock 3.0/4 2.4/4
2242. Disgrace 2.5/4 2.7/4
2243. Unthinkable (2009) 3.0/4 2.5/4
2244. Obsessed (2009) 3.0/4 2.3/4
2245. Extract 2.0/4 2.3/4
2246. Gigantic 2.5/4 2.5/4
2247. Religulous 3.0/4 2.7/4
2248. Penelope (2008) 2.5/4 2.7/4
2249. 21 3.0/4 2.7/4
2250. Yes Man 2.5/4 2.6/4
2251. Miss Pettigrew Lives for a Day 2.5/4 2.7/4
2252. Marley and Me 3.0/4 2.6/4
2253. Baby Mama 2.5/4 2.6/4
2254. Charlie Bartlett 3.0/4 2.6/4
2255. The Family That Preys 2.5/4 2.7/4
2256. The Wackness 2.5/4 2.7/4
2257. W. 3.0/4 2.5/4
2258. Dakota Skye 3.0/4 2.9/4
2259. The Express 3.0/4 2.6/4
2260. Sleepwalking 2.5/4 2.7/4
2261. Recount 3.0/4 2.7/4
2262. Transsiberian 2.5/4 2.5/4
2263. Summer in Genoa 3.0/4 2.9/4
2264. Elegy 2.5/4 2.6/4
2265. Righteous Kill 2.5/4 2.4/4
2266. Flash of Genius 3.0/4 2.5/4
2267. Be Kind Rewind 2.5/4 2.4/4
2268. The House Bunny 2.5/4 2.4/4
2269. Before the Devil Knows You're Dead 3.0/4 2.9/4
2270. My Kid Could Paint That 2.5/4 2.9/4
2271. Charlie Wilson's War 3.0/4 2.7/4
2272. Reign Over Me 2.5/4 2.7/4
2273. Why Did I Get Married? (2007) 2.5/4 2.7/4
2274. A Mighty Heart 2.5/4 2.8/4
2275. P.S., I Love You 2.5/4 2.5/4
2276. King of California 2.5/4 2.6/4
2277. Death Sentence (2007) 2.5/4 2.4/4
2278. Cassandra's Dream 2.5/4 2.5/4
2279. Interview (2007) 2.5/4 2.6/4
2280. Sydney White 2.5/4 2.5/4
2281. The Brave One (2007) 2.5/4 2.4/4
2282. In the Land of Women 2.5/4 2.5/4
2283. Love in the Time of Cholera 2.5/4 2.4/4
2284. Hard Candy 3.0/4 2.9/4
2285. Babel 3.0/4 2.9/4
2286. Notes on a Scandal 2.5/4 2.9/4
2287. Imagine Me & You 2.5/4 2.7/4
2288. Kinky Boots 2.5/4 2.8/4
2289. A Prairie Home Companion 3.0/4 2.7/4
2290. Venus (2006) 2.5/4 2.8/4
2291. The Good Shepherd 2.5/4 2.5/4
2292. A Good Year 2.5/4 2.5/4
2293. North Country 3.0/4 2.8/4
2294. Junebug 3.0/4 2.9/4
2295. Broken Flowers 2.5/4 2.7/4
2296. Heights 2.5/4 2.9/4
2297. Proof (2005) 2.5/4 2.6/4
2298. The Big White 2.5/4 2.7/4
2299. Saint Ralph 2.5/4 2.8/4
2300. Diary of a Mad Black Woman 2.5/4 2.6/4
2301. Must Love Dogs 2.5/4 2.4/4
2302. The Weather Man 2.5/4 2.4/4
2303. The Upside of Anger 2.5/4 2.4/4
2304. Prime 2.5/4 2.4/4
2305. The Interpreter 3.0/4 2.3/4
2306. Ladies in Lavender 2.5/4 2.6/4
2307. Pretty Persuasion 2.5/4 2.5/4
2308. The Patriot (2000) 3.0/4 2.8/4
2309. The Passion of the Christ 3.0/4 2.7/4
2310. A Love Song for Bobby Long 2.5/4 2.7/4
2311. Hidalgo 3.0/4 2.5/4
2312. Taking Lives 3.0/4 2.5/4
2313. Speak (2004) 2.5/4 2.5/4
2314. Cellular 3.0/4 2.4/4
2315. Van Helsing 3.0/4 2.3/4
2316. Bridget Jones: The Edge of Reason 2.5/4 2.4/4
2317. We Don't Live Here Anymore 2.5/4 2.5/4
2318. In Good Company 2.5/4 2.4/4
2319. Flight of the Phoenix (2004) 2.5/4 2.4/4
2320. Vanity Fair (2004) 3.0/4 2.4/4
2321. Freeze Frame 2.5/4 2.8/4
2322. Starsky & Hutch 2.5/4 2.3/4
2323. The Last Samurai 3.0/4 2.8/4
2324. The Station Agent 3.0/4 3.0/4
2325. Open Range 3.0/4 2.9/4
2326. May 2.5/4 2.9/4
2327. The Shape of Things 2.5/4 2.8/4
2328. Thirteen (2003) 3.0/4 2.6/4
2329. Under the Tuscan Sun 3.0/4 2.7/4
2330. Mona Lisa Smile 3.0/4 2.5/4
2331. Calendar Girls (2003) 3.0/4 2.6/4
2332. Beyond Borders (2003) 2.5/4 2.5/4
2333. Out of Time 2.5/4 2.4/4
2334. Basic 2.5/4 2.4/4
2335. The Secret Lives of Dentists 2.5/4 2.7/4
2336. The Human Stain 2.5/4 2.4/4
2337. Down with Love 2.5/4 2.4/4
2338. Shanghai Knights 2.5/4 2.4/4
2339. The Safety of Objects 2.5/4 2.5/4
2340. Wonderland (2003) 2.5/4 2.4/4
2341. Normal (2003) 2.5/4 2.6/4
2342. Lara Croft: Tomb Raider: The Cradle of Life 2.5/4 2.2/4
2343. Japanese Story 2.5/4 2.5/4
2344. Deliver Us from Eva 2.5/4 2.4/4
2345. XX/XY 2.5/4 2.5/4
2346. Laurel Canyon 2.5/4 2.4/4
2347. What a Girl Wants 2.5/4 2.2/4
2348. A Walk to Remember 2.5/4 2.6/4
2349. About Schmidt 3.5/4 2.7/4
2350. The Man from Elysian Fields 3.0/4 2.9/4
2351. Igby Goes Down 2.5/4 2.6/4
2352. Kissing Jessica Stein 3.0/4 2.7/4
2353. The Good Girl (2002) 2.5/4 2.5/4
2354. Windtalkers 2.5/4 2.4/4
2355. The Rules of Attraction 2.5/4 2.4/4
2356. Analyze That 3.0/4 2.4/4
2357. The Importance of Being Earnest (2002) 3.0/4 2.5/4
2358. Tuck Everlasting 2.5/4 2.5/4
2359. The Sum of All Fears 2.5/4 2.4/4
2360. Death to Smoochy 2.5/4 2.4/4
2361. Real Women Have Curves 2.5/4 2.5/4
2362. Hart's War 2.5/4 2.4/4
2363. Drumline 3.0/4 2.3/4
2364. Collateral Damage 2.5/4 2.3/4
2365. Men in Black 2 3.0/4 2.2/4
2366. Die Another Day 3.0/4 2.3/4
2367. Hollywood Ending 2.5/4 2.4/4
2368. Moonlight Mile 2.5/4 2.4/4
2369. Possession (2002) 2.5/4 2.4/4
2370. Maid in Manhattan 3.0/4 2.2/4
2371. Trapped (2002) 2.5/4 2.3/4
2372. Mr. Deeds 2.5/4 2.1/4
2373. Pumpkin 2.5/4 2.3/4
2374. City by the Sea 2.5/4 2.2/4
2375. Ghost World 3.0/4 2.9/4
2376. Songcatcher 3.0/4 2.8/4
2377. Life as a House 2.5/4 2.5/4
2378. Swordfish 2.5/4 2.4/4
2379. Rock Star 2.5/4 2.4/4
2380. The Pledge 2.5/4 2.5/4
2381. The Luzhin Defence 3.0/4 2.7/4
2382. Sweet November (2001) 2.5/4 2.4/4
2383. The Shipping News 3.0/4 2.4/4
2384. The Mexican 2.5/4 2.4/4
2385. Jurassic Park 3 2.5/4 2.3/4
2386. Original Sin 2.5/4 2.4/4
2387. Kate and Leopold 2.5/4 2.3/4
2388. America's Sweethearts 2.5/4 2.3/4
2389. Planet of the Apes (2001) 3.0/4 2.2/4
2390. Wit 3.0/4 2.7/4
2391. Saving Silverman 2.5/4 2.2/4
2392. The Anniversary Party 2.5/4 2.4/4
2393. Heartbreakers (2001) 2.5/4 2.2/4
2394. The Man Who Cried 2.5/4 2.4/4
2395. Shallow Hal 2.0/4 2.2/4
2396. 15 Minutes 3.0/4 2.2/4
2397. Antitrust 2.5/4 2.3/4
2398. Angel Eyes 2.5/4 2.2/4
2399. About Adam 2.5/4 2.4/4
2400. The Virgin Suicides 2.5/4 2.8/4
2401. Finding Forrester 3.0/4 2.8/4
2402. Rules of Engagement 2.5/4 2.5/4
2403. The Cell (2000) 3.0/4 2.5/4
2404. Space Cowboys 3.0/4 2.5/4
2405. Return to Me 2.5/4 2.5/4
2406. Mission: Impossible II 2.5/4 2.4/4
2407. The Tao of Steve 3.0/4 2.6/4
2408. Where the Heart Is (2000) 3.0/4 2.4/4
2409. The Big Kahuna 2.5/4 2.5/4
2410. Love & Sex 2.5/4 2.8/4
2411. Vertical Limit 2.5/4 2.3/4
2412. Keeping the Faith 2.5/4 2.3/4
2413. Proof of Life 3.0/4 2.3/4
2414. Duets 3.0/4 2.4/4
2415. Things You Can Tell Just by Looking at Her 2.5/4 2.3/4
2416. Charlie's Angels (2000) 2.5/4 2.1/4
2417. Coyote Ugly 3.0/4 2.1/4
2418. Up at the Villa 2.5/4 2.5/4
2419. The Skulls (2000) 2.5/4 2.1/4
2420. Three Kings 2.5/4 2.8/4
2421. Sweet and Lowdown (1999) 2.5/4 2.9/4
2422. Legend of 1900, The ( leggenda del pianista sull'oceano, La ) 3.0/4 2.9/4
2423. Big Daddy 2.5/4 2.5/4
2424. Mansfield Park (1999) 3.0/4 2.7/4
2425. Mystery, Alaska 2.5/4 2.6/4
2426. The World is Not Enough 2.5/4 2.5/4
2427. Flawless (1999) 3.0/4 2.5/4
2428. Summer of Sam 2.5/4 2.5/4
2429. The General's Daughter 2.5/4 2.4/4
2430. True Crime (1999) 2.5/4 2.3/4
2431. Blast from the Past 2.5/4 2.3/4
2432. Mystery Men (1999) 2.0/4 2.3/4
2433. The Muse (1999) 3.0/4 2.4/4
2434. Instinct 3.0/4 2.3/4
2435. End of Days 2.5/4 2.2/4
2436. The Devil's Arithmetic 2.5/4 2.4/4
2437. Metroland 2.5/4 2.6/4
2438. A Walk on the Moon 2.5/4 2.5/4
2439. In Dreams 3.0/4 2.3/4
2440. Anywhere But Here 2.5/4 2.3/4
2441. The Minus Man 2.5/4 2.4/4
2442. At First Sight (1999) 2.5/4 2.2/4
2443. Simply Irresistible 2.0/4 2.1/4
2444. Pushing Tin 2.0/4 2.1/4
2445. Runaway Bride (1999) 2.5/4 2.1/4
2446. Dick 2.5/4 2.2/4
2447. Crazy in Alabama 2.0/4 2.3/4
2448. Three to Tango 2.5/4 2.1/4
2449. EDtv ( Ed TV ) 2.5/4 2.2/4
2450. Gloria (1999) 2.5/4 2.3/4
2451. Your Friends & Neighbors 2.5/4 2.8/4
2452. Waking Ned Devine 3.0/4 2.8/4
2453. Sliding Doors 2.5/4 2.7/4
2454. Little Voice 3.0/4 2.9/4
2455. Wild Things (1998) 2.5/4 2.5/4
2456. Star Trek: Insurrection 3.0/4 2.5/4
2457. Bulworth 2.5/4 2.6/4
2458. A Civil Action 3.0/4 2.5/4
2459. Great Expectations (1998) 3.0/4 2.5/4
2460. Return to Paradise (1998) 2.5/4 2.6/4
2461. The Mighty 2.5/4 2.7/4
2462. Can't Hardly Wait 2.5/4 2.3/4
2463. One True Thing 3.0/4 2.5/4
2464. Next Stop, Wonderland 2.5/4 2.7/4
2465. Disturbing Behavior 2.5/4 2.3/4
2466. Two Girls and a Guy 2.5/4 2.4/4
2467. Simon Birch 3.0/4 2.3/4
2468. Halloween H20: 20 Years Later 2.5/4 2.3/4
2469. The Object of My Affection 2.5/4 2.3/4
2470. Cousin Bette 2.5/4 2.8/4
2471. The Last Days of Disco 2.5/4 2.6/4
2472. Primary Colors 2.5/4 2.3/4
2473. Slums of Beverly Hills 2.5/4 2.3/4
2474. Living Out Loud 3.0/4 2.4/4
2475. Six Days, Seven Nights 3.0/4 2.1/4
2476. Desperate Measures 2.5/4 2.2/4
2477. Urban Legend 2.5/4 2.1/4
2478. All I Wanna Do ( Strike! ) 2.5/4 2.5/4
2479. Dancer, Texas Pop. 81 2.5/4 2.4/4
2480. The Odd Couple II 2.5/4 2.2/4
2481. Ulee's Gold 2.5/4 2.8/4
2482. Deconstructing Harry 2.5/4 2.7/4
2483. Midnight in the Garden of Good and Evil 3.0/4 2.4/4
2484. In & Out 2.5/4 2.5/4
2485. The House of Yes 2.5/4 2.8/4
2486. Fierce Creatures 2.5/4 2.5/4
2487. Smilla's Sense of Snow 3.0/4 2.5/4
2488. The Devil's Own 2.5/4 2.4/4
2489. Playing God 2.5/4 2.5/4
2490. G.I. Jane 2.0/4 2.3/4
2491. Inventing the Abbotts 2.5/4 2.5/4
2492. Romy and Michele's High School Reunion 2.5/4 2.3/4
2493. Murder at 1600 2.5/4 2.3/4
2494. The Peacemaker (1997) 2.5/4 2.3/4
2495. Fools Rush In 2.5/4 2.3/4
2496. Blood and Wine 2.0/4 2.4/4
2497. 'Til There Was You 2.5/4 2.4/4
2498. The Matchmaker (1997) 2.5/4 2.4/4
2499. Mouse Hunt 2.0/4 2.3/4
2500. A Life Less Ordinary 2.0/4 2.2/4
2501. That Old Feeling 2.5/4 2.3/4
2502. ...First Do No Harm 2.5/4 2.5/4
2503. The Winter Guest 2.5/4 2.5/4
2504. The Shining (1997) 2.5/4 2.1/4
2505. The Beautician and the Beast 2.0/4 2.1/4
2506. The Daytrippers 2.5/4 2.4/4
2507. Red Corner 2.5/4 2.2/4
2508. Picture Perfect 2.5/4 2.2/4
2509. Excess Baggage 2.0/4 2.0/4
2510. Unhook the Stars 2.5/4 2.2/4
2511. She's So Lovely 2.5/4 2.3/4
2512. Big Night (1996) 3.0/4 3.0/4
2513. Beautiful Girls 2.5/4 2.8/4
2514. Romeo + Juliet (1996) 2.5/4 2.7/4
2515. Trees Lounge 3.0/4 2.8/4
2516. The First Wives Club 3.0/4 2.6/4
2517. Ghosts of Mississippi 2.5/4 2.6/4
2518. That Thing You Do! 2.5/4 2.5/4
2519. Eraser 2.5/4 2.5/4
2520. It's My Party 3.0/4 2.8/4
2521. Eye for an Eye 2.5/4 2.4/4
2522. Before and After 2.5/4 2.7/4
2523. The Mirror Has Two Faces (1996) 3.0/4 2.5/4
2524. Faithful 3.0/4 2.6/4
2525. The Truth About Cats & Dogs 2.5/4 2.4/4
2526. Mars Attacks! 2.0/4 2.3/4
2527. I'm Not Rappaport 3.0/4 2.6/4
2528. The Last Supper (1996) 2.5/4 2.7/4
2529. Up Close & Personal 3.0/4 2.4/4
2530. Bed of Roses (1996) 2.5/4 2.4/4
2531. Mary Reilly 2.5/4 2.4/4
2532. The Portrait of a Lady 2.0/4 2.4/4
2533. A Family Thing 2.5/4 2.5/4
2534. She's the One (1996) 2.5/4 2.3/4
2535. Chain Reaction (1996) 2.5/4 2.3/4
2536. If These Walls Could Talk 2.5/4 2.4/4
2537. Stealing Beauty 2.5/4 2.3/4
2538. The Cable Guy 2.0/4 2.2/4
2539. Marvin's Room 3.0/4 2.4/4
2540. Mulholland Falls 2.5/4 2.3/4
2541. Broken Arrow (1996) 2.5/4 2.2/4
2542. Mrs. Winterbourne 2.5/4 2.3/4
2543. Cold Comfort Farm 2.5/4 2.7/4
2544. Kansas City 2.0/4 2.4/4
2545. My Fellow Americans 2.5/4 2.3/4
2546. City Hall 2.5/4 2.3/4
2547. Two Much 2.5/4 2.4/4
2548. Extreme Measures 2.5/4 2.2/4
2549. Tremors 2: Aftershocks 2.5/4 2.2/4
2550. Last Dance (1996) 2.5/4 2.4/4
2551. Jack & Sarah 2.5/4 2.4/4
2552. Haunted (1996) 2.5/4 2.4/4
2553. Diabolique (1996) 2.5/4 2.2/4
2554. The Chamber 2.5/4 2.2/4
2555. American Buffalo 2.0/4 2.3/4
2556. Heaven's Prisoners 2.0/4 2.3/4
2557. Jingle All the Way 2.0/4 1.9/4
2558. Feeling Minnesota 2.5/4 2.1/4
2559. To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 3.0/4 2.7/4
2560. Swimming with Sharks 2.5/4 2.7/4
2561. To Die For (1995) 3.0/4 2.6/4
2562. Grumpier Old Men 2.5/4 2.5/4
2563. Waiting to Exhale 3.0/4 2.6/4
2564. Mighty Aphrodite 2.5/4 2.5/4
2565. The Crossing Guard 2.5/4 2.6/4
2566. The Englishman Who Went Up a Hill, But Came Down a Mountain 2.5/4 2.6/4
2567. Don Juan de Marco 2.5/4 2.4/4
2568. Home for the Holidays (1995) 2.5/4 2.4/4
2569. Moonlight and Valentino 3.0/4 2.6/4
2570. French Kiss 3.0/4 2.4/4
2571. Unstrung Heroes 2.5/4 2.7/4
2572. Something to Talk About 3.0/4 2.4/4
2573. Forget Paris 3.0/4 2.4/4
2574. The Brothers McMullen 3.0/4 2.4/4
2575. Nine Months (1995) 2.5/4 2.3/4
2576. Reckless (1995) 2.5/4 2.5/4
2577. Restoration (1995) 2.5/4 2.4/4
2578. Batman Forever 2.5/4 2.1/4
2579. Party Girl (1995) 2.5/4 2.4/4
2580. Judge Dredd (1995) 2.0/4 2.2/4
2581. Georgia 3.0/4 2.8/4
2582. Bye Bye Love 2.5/4 2.3/4
2583. The Brady Bunch Movie 2.0/4 2.1/4
2584. Tank Girl 2.0/4 2.0/4
2585. Circle of Friends 2.5/4 2.2/4
2586. The Perez Family 2.5/4 2.3/4
2587. Congo 2.0/4 1.9/4
2588. Jade 1.5/4 2.0/4
2589. Jefferson in Paris 2.5/4 2.4/4
2590. Nobody's Fool (1994) 3.0/4 2.9/4
2591. Blue Sky 2.5/4 2.8/4
2592. Speechless 2.5/4 2.5/4
2593. It Could Happen to You (1994) 2.5/4 2.4/4
2594. Only You (1994) 2.5/4 2.4/4
2595. The Paper 2.5/4 2.6/4
2596. Arizona Dream 2.5/4 2.6/4
2597. Guarding Tess 2.5/4 2.4/4
2598. I.Q. 2.5/4 2.4/4
2599. My Father the Hero 2.5/4 2.3/4
2600. Mixed Nuts (1994) 2.5/4 2.2/4
2601. I Love Trouble (1994) 2.5/4 2.2/4
2602. Bad Girls (1994) 2.5/4 2.2/4
2603. The Road to Wellville 2.5/4 2.2/4
2604. The Shadow (1994) 2.0/4 2.3/4
2605. China Moon 2.5/4 2.5/4
2606. Beverly Hills Cop III 2.5/4 2.1/4
2607. Intersection (1994) 3.0/4 2.2/4
2608. Angie 3.0/4 2.5/4
2609. Sirens (1994) 2.0/4 2.3/4
2610. Love Affair (1994) 2.5/4 2.6/4
2611. Blink (1994) 2.5/4 2.5/4
2612. The Last Seduction 2.0/4 2.5/4
2613. Greedy (1994) 2.5/4 2.1/4
2614. Trapped in Paradise 2.0/4 2.0/4
2615. The Cowboy Way 3.0/4 2.0/4
2616. Junior 2.0/4 1.8/4
2617. Exit to Eden 2.0/4 1.8/4
2618. Searching for Bobby Fischer 2.5/4 2.9/4
2619. And the Band Played On 3.0/4 2.9/4
2620. Fearless (1993) 3.0/4 2.7/4
2621. Lorenzo's Oil 2.5/4 2.7/4
2622. The Thing Called Love 2.5/4 2.7/4
2623. Rising Sun 2.5/4 2.4/4
2624. The Three Musketeers (1993) 2.5/4 2.5/4
2625. Addams Family Values 2.5/4 2.5/4
2626. My Life 2.5/4 2.5/4
2627. So I Married an Axe Murderer 2.0/4 2.4/4
2628. The Crush (1993) 2.5/4 2.3/4
2629. Sliver 2.5/4 2.2/4
2630. M. Butterfly 2.5/4 2.4/4
2631. Last Action Hero 2.5/4 2.2/4
2632. Guilty as Sin 2.5/4 2.4/4
2633. For Love or Money (1993) 2.0/4 2.3/4
2634. Mr. Jones (1993) 3.0/4 2.3/4
2635. Son in Law 2.0/4 2.0/4
2636. Made in America (1993) 2.5/4 2.1/4
2637. Mr. Wonderful 2.0/4 2.0/4
2638. The Temp 2.0/4 1.8/4
2639. Boxing Helena 2.5/4 1.9/4
2640. Lost in Yonkers 2.5/4 2.3/4
2641. Of Mice and Men (1992) 3.0/4 2.9/4
2642. School Ties 3.0/4 2.8/4
2643. Singles (1992) 3.0/4 2.7/4
2644. The Cutting Edge 2.5/4 2.6/4
2645. White Men Can't Jump (1992) 2.5/4 2.6/4
2646. Enchanted April (1992) 2.5/4 2.6/4
2647. Shining Through 2.5/4 2.4/4
2648. Gas, Food Lodging 2.5/4 2.7/4
2649. Straight Talk 2.5/4 2.4/4
2650. Night and the City (1992) 2.5/4 2.4/4
2651. Peter's Friends 2.5/4 2.6/4
2652. Hero (1992) 3.0/4 2.3/4
2653. Housesitter 2.5/4 2.2/4
2654. Man Trouble 2.5/4 2.3/4
2655. Consenting Adults 3.0/4 2.4/4
2656. City of Joy (1992) 3.0/4 2.6/4
2657. Prelude to a Kiss 3.0/4 2.3/4
2658. Love Potion No. 9 2.0/4 2.1/4
2659. Captain Ron 2.0/4 1.9/4
2660. Cool World (1992) 2.0/4 1.8/4
2661. Final Analysis 3.0/4 2.2/4
2662. Love Field 2.5/4 2.1/4
2663. Honey, I Blew Up the Kid 2.0/4 1.9/4
2664. A Stranger Among Us 2.5/4 2.1/4
2665. Out on a Limb (1992) 1.5/4 1.9/4
2666. Storyville 2.5/4 2.4/4
2667. CrissCross (1992) 2.5/4 2.0/4
2668. L.A. Story 2.5/4 2.7/4
2669. The Commitments (1991) 3.0/4 2.8/4
2670. Little Man Tate 3.0/4 2.6/4
2671. The Hard Way (1991) 2.5/4 2.6/4
2672. Doc Hollywood 2.5/4 2.5/4
2673. Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 2.0/4 2.4/4
2674. Class Action 3.0/4 2.6/4
2675. Frankie & Johnny (1991) 3.0/4 2.5/4
2676. Only the Lonely 2.5/4 2.5/4
2677. The Doctor (1991) 2.5/4 2.7/4
2678. Soapdish 2.5/4 2.4/4
2679. Billy Bathgate 2.5/4 2.4/4
2680. My Heroes Have Always Been Cowboys 2.5/4 2.6/4
2681. He Said, She Said 2.5/4 2.3/4
2682. Wild Hearts Can't Be Broken 2.5/4 2.5/4
2683. The Marrying Man 3.0/4 2.3/4
2684. Curly Sue 2.5/4 2.1/4
2685. Robin Hood (1991) 2.5/4 2.5/4
2686. A Kiss Before Dying (1991) 2.5/4 2.3/4
2687. Deceived 3.0/4 2.3/4
2688. True Colors 2.5/4 2.2/4
2689. For the Boys 2.5/4 2.3/4
2690. The Super (1991) 2.5/4 2.2/4
2691. Other People's Money (1991) 2.5/4 2.2/4
2692. The Butcher's Wife 3.0/4 2.2/4
2693. Once Around 2.5/4 2.2/4
2694. Scenes from a Mall 2.0/4 2.0/4
2695. V.I. Warshawski 2.0/4 2.0/4
2696. Nothing But Trouble (1991) 2.0/4 1.7/4
2697. Queens Logic 3.0/4 2.3/4
2698. King Ralph 2.0/4 2.0/4
2699. Late for Dinner 2.0/4 2.2/4
2700. Switch (1991) 2.5/4 1.9/4
2701. Postcards from the Edge 3.0/4 2.7/4
2702. The Sheltering Sky 2.0/4 2.5/4
2703. Pacific Heights 2.5/4 2.5/4
2704. Quick Change 2.0/4 2.6/4
2705. Air America 2.5/4 2.4/4
2706. Alice (1990) 2.5/4 2.5/4
2707. Another 48 Hrs. 2.5/4 2.3/4
2708. Kindergarten Cop 2.5/4 2.3/4
2709. Mr. & Mrs. Bridge 3.0/4 2.6/4
2710. Days of Thunder 3.0/4 2.3/4
2711. The Two Jakes 2.5/4 2.4/4
2712. Joe Versus the Volcano 2.5/4 2.3/4
2713. Bird on a Wire 3.0/4 2.3/4
2714. Texasville 2.5/4 2.7/4
2715. Desperate Hours (1990) 2.5/4 2.5/4
2716. Stanley & Iris 3.0/4 2.4/4
2717. I Love You to Death 3.0/4 2.3/4
2718. Stella (1990) 2.5/4 2.3/4
2719. Revenge (1990) 2.5/4 2.2/4
2720. White Palace 3.0/4 2.4/4
2721. Men Don't Leave 2.5/4 2.6/4
2722. Cadillac Man 2.0/4 2.1/4
2723. Taking Care of Business 2.0/4 2.3/4
2724. Havana 2.5/4 2.2/4
2725. The Bonfire of the Vanities 2.5/4 2.0/4
2726. Crazy People 2.5/4 2.2/4
2727. The Lemon Sisters 3.0/4 2.5/4
2728. Betsy's Wedding 2.5/4 2.1/4
2729. Too Young to Die? (1990) 2.5/4 2.0/4
2730. Driving Miss Daisy 3.0/4 2.9/4
2731. Sex, Lies, and Videotape 3.0/4 2.8/4
2732. Casualties of War 2.5/4 2.7/4
2733. See No Evil, Hear No Evil 2.0/4 2.5/4
2734. License to Kill 3.0/4 2.6/4
2735. Turner & Hooch 3.0/4 2.4/4
2736. The Dream Team (1989) 3.0/4 2.5/4
2737. Valmont 2.5/4 2.6/4
2738. Fabulous Baker Boys 3.0/4 2.5/4
2739. I Know My First Name Is Steven 2.5/4 2.8/4
2740. Music Box (1989) 2.5/4 2.7/4
2741. The Mighty Quinn 2.5/4 2.5/4
2742. Skin Deep (1989) 2.5/4 2.5/4
2743. Dad 2.5/4 2.4/4
2744. Her Alibi 2.0/4 2.2/4
2745. Cousins (1989) 2.5/4 2.5/4
2746. K-9 2.5/4 2.2/4
2747. Next of Kin (1989) 2.5/4 2.1/4
2748. Miss Firecracker 2.5/4 2.7/4
2749. Immediate Family 3.0/4 2.6/4
2750. Earth Girls are Easy 2.0/4 2.1/4
2751. See You in the Morning 2.5/4 2.5/4
2752. The Fly II 2.0/4 2.1/4
2753. Cookie 2.5/4 2.4/4
2754. The January Man 2.5/4 2.1/4
2755. Dead Ringers (1988) 2.5/4 2.9/4
2756. The Last Temptation of Christ 3.0/4 2.9/4
2757. Clean and Sober 3.0/4 2.8/4
2758. The Great Outdoors 2.5/4 2.6/4
2759. Mystic Pizza 3.0/4 2.6/4
2760. Housekeeping 3.0/4 3.0/4
2761. Cry in the Dark, A ( Evil Angels ) 3.0/4 2.8/4
2762. Moon Over Parador 2.0/4 2.4/4
2763. Biloxi Blues 2.0/4 2.5/4
2764. Funny Farm (1988) 2.5/4 2.4/4
2765. Big Business (1988) 2.5/4 2.4/4
2766. Bright Lights, Big City 2.5/4 2.5/4
2767. Twins (1988) 2.5/4 2.3/4
2768. For Keeps? 2.5/4 2.4/4
2769. The Bourne Identity (1988) 2.5/4 2.7/4
2770. Tequila Sunrise 3.0/4 2.4/4
2771. Everybody's All American 3.0/4 2.5/4
2772. Married to the Mob 3.0/4 2.4/4
2773. Clara's Heart 3.0/4 2.4/4
2774. Crossing Delancey 2.5/4 2.4/4
2775. Torch Song Trilogy 3.0/4 2.8/4
2776. Shoot to Kill (1988) 2.5/4 2.3/4
2777. She's Having a Baby 2.5/4 2.3/4
2778. Betrayed (1988) 2.5/4 2.2/4
2779. Feds 2.0/4 2.1/4
2780. Punchline 2.5/4 2.2/4
2781. The Presidio 2.5/4 2.2/4
2782. Da 2.5/4 2.9/4
2783. Rocket Gibraltar 2.5/4 2.4/4
2784. Casual Sex? 2.0/4 2.0/4
2785. Fresh Horses 2.0/4 2.2/4
2786. The Good Mother (1988) 3.0/4 2.1/4
2787. Miles from Home (1988) 2.5/4 2.3/4
2788. Madame Sousatzka 3.0/4 2.5/4
2789. The Couch Trip 2.5/4 2.1/4
2790. Switching Channels 2.0/4 2.2/4
2791. Ironweed 2.5/4 2.7/4
2792. Tin Men (1987) 2.5/4 2.7/4
2793. Radio Days 3.0/4 2.8/4
2794. The Hanoi Hilton 2.5/4 2.6/4
2795. Anne of Avonlea ( Anne of Green Gables: The Sequel ) 2.5/4 3.2/4
2796. The Living Daylights 2.5/4 2.5/4
2797. The Big Easy 3.5/4 2.6/4
2798. The Secret of My Success (1987) 2.5/4 2.5/4
2799. Blind Date (1987) 3.0/4 2.4/4
2800. Throw Momma from the Train 3.0/4 2.4/4
2801. Someone to Watch Over Me 2.5/4 2.5/4
2802. Suspect (1987) 3.0/4 2.6/4
2803. White Water Summer 2.5/4 2.4/4
2804. Baby Boom 3.0/4 2.3/4
2805. Black Widow ( Bullseye ) 3.0/4 2.3/4
2806. Dragnet (1987) 2.5/4 2.2/4
2807. The Big Town (1987) 2.5/4 2.5/4
2808. Light of Day 2.5/4 2.5/4
2809. September 2.5/4 2.3/4
2810. Anna (1987) 2.0/4 2.4/4
2811. The Principal 2.5/4 2.1/4
2812. Walk Like a Man 2.0/4 2.1/4
2813. Hello Again 2.5/4 2.1/4
2814. The Bedroom Window 2.5/4 2.3/4
2815. Nuts (1987) 3.0/4 2.4/4
2816. Surrender (1987) 2.5/4 2.2/4
2817. Burglar (1987) 2.0/4 2.0/4
2818. Superman IV: The Quest for Peace 2.5/4 1.6/4
2819. Nadine 1.5/4 1.8/4
2820. The Squeeze (1987) 2.0/4 1.7/4
2821. Platoon 2.0/4 3.2/4
2822. The Mission (1986) 2.5/4 2.8/4
2823. The Mosquito Coast 2.5/4 2.6/4
2824. One Crazy Summer 2.5/4 2.5/4
2825. Down and Out in Beverly Hills 3.0/4 2.6/4
2826. Jumpin' Jack Flash 3.0/4 2.5/4
2827. At Close Range 2.5/4 2.7/4
2828. F/X 3.0/4 2.6/4
2829. Poltergeist II 2.5/4 2.4/4
2830. The Money Pit 2.5/4 2.4/4
2831. Just Between Friends 3.0/4 3.0/4
2832. Peggy Sue Got Married 3.0/4 2.4/4
2833. Violets Are Blue... 2.5/4 2.7/4
2834. Haunted Honeymoon 2.0/4 2.2/4
2835. Something Wild (1986) 2.5/4 2.5/4
2836. The Deliberate Stranger 3.0/4 2.6/4
2837. Crimes of the Heart 3.0/4 2.6/4
2838. 'night, Mother 2.5/4 2.5/4
2839. Gung Ho (1986) 2.5/4 2.3/4
2840. Brighton Beach Memoirs 2.5/4 2.5/4
2841. Extremities 2.5/4 2.5/4
2842. Legal Eagles 3.0/4 2.4/4
2843. Nothing in Common 2.5/4 2.3/4
2844. The Best of Times (1986) 2.5/4 2.3/4
2845. About Last Night... (1986) 3.0/4 2.3/4
2846. My Chauffeur 2.0/4 2.3/4
2847. Quicksilver 2.0/4 2.2/4
2848. The Golden Child 2.0/4 2.0/4
2849. Wisdom 2.5/4 2.5/4
2850. Club Paradise 2.0/4 2.1/4
2851. No Mercy 3.0/4 2.1/4
2852. 9½ Weeks aka Nine 1/2 Weeks 2.5/4 2.0/4
2853. Heartburn 2.5/4 2.1/4
2854. Sweet Liberty 2.0/4 2.1/4
2855. Nobody's Fool (1986) 2.5/4 2.1/4
2856. 8 Million Ways to Die 1.5/4 2.0/4
2857. A Fine Mess 2.0/4 2.1/4
2858. Howard the Duck 2.0/4 1.7/4
2859. St. Elmo's Fire 3.0/4 2.6/4
2860. The Trip to Bountiful 3.0/4 2.7/4
2861. Kiss of the Spider Woman (1985) 3.0/4 2.8/4
2862. Girls Just Want to Have Fun 2.5/4 2.4/4
2863. The Mean Season 2.5/4 2.9/4
2864. Joshua Then and Now 2.5/4 2.8/4
2865. The Jewel of the Nile 3.0/4 2.4/4
2866. Stone Pillow 3.0/4 2.7/4
2867. Death Wish 3 2.0/4 2.3/4
2868. A View to a Kill 2.5/4 2.2/4
2869. Marie 2.5/4 2.5/4
2870. Plenty 2.5/4 2.3/4
2871. The Man with One Red Shoe 2.5/4 2.1/4
2872. Target (1985) 2.0/4 2.3/4
2873. That Was Then... This is Now 2.0/4 2.4/4
2874. Twice in a Lifetime 2.5/4 2.4/4
2875. Poison Ivy (1985) 2.5/4 2.2/4
2876. Into the Night 2.5/4 2.4/4
2877. Compromising Positions 3.0/4 2.6/4
2878. Desperately Seeking Susan 2.5/4 2.0/4
2879. Avenging Angel ( Angel II ) 1.5/4 2.3/4
2880. The Aviator (1985) 1.5/4 1.9/4
2881. Creator (1985) 2.0/4 2.1/4
2882. Falling in Love 3.0/4 2.9/4
2883. Broadway Danny Rose 2.5/4 2.7/4
2884. The Lonely Guy 2.5/4 2.6/4
2885. Protocol 2.5/4 2.4/4
2886. Moscow on the Hudson 3.0/4 2.6/4
2887. Birdy 2.5/4 2.6/4
2888. The Little Drummer Girl 3.0/4 2.8/4
2889. Johnny Dangerously 1.5/4 2.4/4
2890. Electric Dreams 2.0/4 2.5/4
2891. Tightrope (1984) 2.5/4 2.5/4
2892. The Philadelphia Experiment 3.0/4 2.4/4
2893. Choose Me 2.0/4 2.4/4
2894. Against All Odds 2.5/4 2.4/4
2895. The Woman in Red (1984) 2.5/4 2.4/4
2896. The River (1984) 3.0/4 2.4/4
2897. Oxford Blues 2.5/4 2.3/4
2898. Oh God, You Devil! 2.5/4 2.4/4
2899. Blame It on Rio 2.5/4 2.2/4
2900. Cannonball Run II 2.5/4 2.1/4
2901. Harry & Son 2.5/4 2.3/4
2902. Tank (1984) 2.0/4 2.2/4
2903. Swing Shift 2.5/4 2.2/4
2904. The Hotel New Hampshire 3.0/4 2.3/4
2905. Mrs. Soffel 2.5/4 2.3/4
2906. Hard to Hold 2.0/4 2.3/4
2907. Supergirl (1984) 2.0/4 1.9/4
2908. Irreconcilable Differences 2.5/4 2.1/4
2909. Country (1984) 3.0/4 2.2/4
2910. Micki + Maude 2.5/4 2.1/4
2911. Garbo Talks 2.5/4 2.1/4
2912. Unfaithfully Yours (1984) 2.0/4 1.8/4
2913. Tender Mercies 3.0/4 3.0/4
2914. Educating Rita 3.0/4 2.9/4
2915. Class (1983) 2.5/4 2.5/4
2916. Never Say Never Again 3.0/4 2.4/4
2917. The Black Stallion Returns 2.5/4 2.6/4
2918. Mr. Mom 3.0/4 2.5/4
2919. Daniel 2.5/4 2.7/4
2920. All the Right Moves 2.5/4 2.4/4
2921. Max Dugan Returns 2.5/4 2.6/4
2922. Never Cry Wolf 3.0/4 2.8/4
2923. The Star Chamber 3.0/4 2.5/4
2924. The Survivors (1983) 2.0/4 2.2/4
2925. Superman III 2.5/4 2.0/4
2926. Tough Enough (1983) 2.5/4 2.6/4
2927. Reuben, Reuben 2.5/4 2.8/4
2928. Romantic Comedy 2.0/4 2.3/4
2929. The Man Who Loved Women (1983) 1.5/4 2.1/4
2930. Breathless (1983) 3.5/4 2.0/4
2931. Without a Trace (1983) 2.5/4 2.5/4
2932. Doctor Detroit 2.0/4 1.9/4
2933. Smokey and the Bandit III 1.5/4 1.7/4
2934. The Lords of Discipline 2.5/4 2.4/4
2935. Baby It's You 2.0/4 2.1/4
2936. Deal of the Century 2.0/4 1.7/4
2937. Lovesick (1983) 1.5/4 1.9/4
2938. High Road to China 2.5/4 2.6/4
2939. Deathtrap 3.0/4 2.5/4
2940. Death Wish II 2.5/4 2.5/4
2941. Night Shift (1982) 2.5/4 2.6/4
2942. Dead Men Don't Wear Plaid 1.5/4 2.5/4
2943. A Midsummer Night's Sex Comedy 3.0/4 2.5/4
2944. Cat People (1982) 2.5/4 2.5/4
2945. Cannery Row 2.0/4 2.3/4
2946. The Toy (1982) 2.0/4 2.1/4
2947. Shoot the Moon 2.5/4 2.3/4
2948. Making Love 2.5/4 2.3/4
2949. Six Pack 1.5/4 2.2/4
2950. I'm Dancing as Fast as I Can 2.5/4 2.3/4
2951. Honkytonk Man 2.5/4 2.2/4
2952. Hanky Panky 2.0/4 2.0/4
2953. Summer Lovers 2.5/4 2.3/4
2954. The Border (1982) 2.5/4 2.2/4
2955. Best Friends 3.0/4 2.3/4
2956. Six Weeks 2.5/4 2.6/4
2957. I Ought to be in Pictures 2.5/4 2.2/4
2958. Kiss Me Goodbye 2.5/4 2.0/4
2959. Monsignor 2.0/4 2.1/4
2960. A Little Sex 2.5/4 2.4/4
2961. Jinxed! 2.0/4 1.7/4
2962. Taps (1981) 2.5/4 2.8/4
2963. Southern Comfort (1981) 2.5/4 2.7/4
2964. Time Bandits 2.5/4 2.6/4
2965. For Your Eyes Only 2.5/4 2.5/4
2966. Prince of the City 2.5/4 2.8/4
2967. Cutter's Way 3.0/4 2.8/4
2968. Bustin' Loose 2.5/4 2.5/4
2969. Eye of the Needle 2.5/4 2.5/4
2970. The Postman Always Rings Twice (1981) 3.0/4 2.4/4
2971. The Four Seasons 3.0/4 2.6/4
2972. Victory (1981) 3.0/4 2.3/4
2973. Fort Apache, the Bronx 2.5/4 2.5/4
2974. Endless Love (1981) 2.5/4 2.3/4
2975. Omen 3: The Final Conflict 2.5/4 2.3/4
2976. Modern Problems 2.0/4 2.2/4
2977. Pennies from Heaven (1981) 2.0/4 2.4/4
2978. All Night Long (1981) 2.5/4 2.5/4
2979. Only When I Laugh 3.0/4 2.5/4
2980. Modern Romance 2.5/4 2.5/4
2981. The Night the Lights Went Out in Georgia 2.5/4 2.3/4
2982. Zorro, The Gay Blade 2.0/4 2.1/4
2983. Continental Divide 2.0/4 2.1/4
2984. Neighbors (1981) 2.0/4 2.0/4
2985. Caveman (1981) 2.0/4 2.0/4
2986. Ghost Story (1981) 3.0/4 2.0/4
2987. The Fan (1981) 2.5/4 2.2/4
2988. Raggedy Man 3.0/4 2.4/4
2989. Buddy Buddy 2.0/4 2.0/4
2990. Hard Country 2.0/4 2.2/4
2991. Under the Rainbow (1981) 2.0/4 1.8/4
2992. So Fine 2.5/4 2.5/4
2993. Rich and Famous (1981) 2.5/4 2.1/4
2994. Back Roads (1981) 2.5/4 2.0/4
2995. ...All the Marbles 2.0/4 1.9/4
2996. Paternity 2.0/4 2.0/4
2997. S.O.B. 2.0/4 1.9/4
2998. Going Ape! 2.0/4 1.8/4
2999. First Monday in October 2.5/4 2.3/4
3000. Carbon Copy 2.0/4 1.8/4
3001. Tarzan, the Ape Man (1981) 2.0/4 1.4/4
3002. My Bodyguard 3.0/4 2.8/4
3003. Brubaker 3.0/4 2.7/4
3004. Urban Cowboy 3.0/4 2.5/4
3005. Hopscotch 2.5/4 2.6/4
3006. Gloria (1980) 3.0/4 2.7/4
3007. Stardust Memories 2.5/4 2.6/4
3008. American Gigolo 3.0/4 2.5/4
3009. Melvin and Howard 2.5/4 2.5/4
3010. Shogun 2.5/4 2.8/4
3011. Inside Moves 2.5/4 2.6/4
3012. The Stunt Man 3.5/4 2.6/4
3013. The Blue Lagoon (1980) 2.5/4 2.2/4
3014. Little Darlings (1980) 2.0/4 2.4/4
3015. Gilda Live 3.0/4 2.5/4
3016. Foxes 2.0/4 2.3/4
3017. Bronco Billy 2.5/4 2.4/4
3018. Willie & Phil 2.5/4 2.6/4
3019. Little Miss Marker (1980) 2.5/4 2.4/4
3020. Smokey and the Bandit II 2.0/4 2.0/4
3021. Middle Age Crazy 2.5/4 2.6/4
3022. Fatso 2.5/4 2.2/4
3023. Carny 2.0/4 2.2/4
3024. Oh Heavenly Dog 2.0/4 2.2/4
3025. Oh God! Book II 2.5/4 2.1/4
3026. The Jazz Singer (1980) 2.5/4 2.2/4
3027. Heart Beat (1980) 3.0/4 2.5/4
3028. Honeysuckle Rose 3.0/4 2.2/4
3029. A Change of Seasons 2.0/4 2.0/4
3030. Xanadu 2.0/4 1.7/4
3031. Wholly Moses! 2.0/4 1.8/4
3032. Simon (1980) 2.0/4 2.1/4
3033. Divine Madness! 3.0/4 2.3/4
3034. It's My Turn 2.5/4 2.4/4
3035. Coast to Coast 3.0/4 2.2/4
3036. How to Beat the High Co$t of Living 2.0/4 2.0/4
3037. The Lathe of Heaven 2.0/4 2.0/4
3038. Just Tell Me What You Want 2.0/4 2.0/4
3039. Rough Cut 2.0/4 1.7/4
3040. Tribute 2.0/4 1.9/4
3041. ...And Justice for All 2.5/4 2.9/4
3042. The Rose (1979) 3.0/4 2.8/4
3043. The Great Santini 2.5/4 2.8/4
3044. Norma Rae 3.0/4 2.8/4
3045. Going in Style (1979) 3.0/4 2.8/4
3046. The Onion Field 2.5/4 2.6/4
3047. Hardcore (1979) 2.5/4 2.6/4
3048. Airport '79 The Concorde 2.5/4 2.3/4
3049. A Little Romance 2.5/4 2.7/4
3050. Moonraker (1979) 2.5/4 2.3/4
3051. The In-Laws (1979) 3.0/4 2.6/4
3052. Starting Over 2.5/4 2.5/4
3053. Butch and Sundance: The Early Days 2.5/4 2.4/4
3054. Love at First Bite (1979) 2.0/4 2.3/4
3055. Yanks 2.5/4 2.3/4
3056. Just You and Me, Kid 2.5/4 2.7/4
3057. Chapter Two 2.5/4 2.3/4
3058. 10 (1979) 3.0/4 2.2/4
3059. Wanda Nevada 2.0/4 2.2/4
3060. Goldengirl 2.0/4 2.2/4
3061. 1941 2.0/4 1.9/4
3062. The Electric Horseman 2.0/4 1.9/4
3063. The Bell Jar 2.0/4 2.1/4
3064. The Villain (1979) 2.0/4 1.8/4
3065. The Sacketts 2.0/4 2.5/4
3066. Coming Home (1978) 3.0/4 2.9/4
3067. Same Time, Next Year 3.0/4 2.8/4
3068. A Wedding (1978) 2.5/4 2.7/4
3069. An Unmarried Woman 3.0/4 2.9/4
3070. Convoy (1978) 2.5/4 2.5/4
3071. The End (1978) 2.5/4 2.6/4
3072. Every Which Way but Loose 2.5/4 2.4/4
3073. Interiors 2.5/4 2.5/4
3074. Goin' South 2.0/4 2.2/4
3075. House Calls 2.5/4 2.4/4
3076. Harper Valley P.T.A. 2.0/4 2.1/4
3077. The Greek Tycoon 2.0/4 2.1/4
3078. Stevie (1978) 2.5/4 2.9/4
3079. Oliver's Story 1.5/4 1.8/4
3080. The Other Side of the Mountain Part II 2.0/4 1.8/4
3081. Black Sunday (1977) 2.5/4 2.9/4
3082. Looking for Mr. Goodbar 3.0/4 2.6/4
3083. Julia (1977) 3.0/4 2.8/4
3084. High Anxiety 2.0/4 2.6/4
3085. The Turning Point (1977) 3.0/4 2.7/4
3086. Herbie Goes to Monte Carlo 2.0/4 2.2/4
3087. Demon Seed 2.0/4 2.5/4
3088. The Late Show 2.5/4 2.7/4
3089. Rollercoaster 2.0/4 2.2/4
3090. The World's Greatest Lover 2.0/4 2.1/4
3091. Fun With Dick and Jane (1977) 2.5/4 2.2/4
3092. Heroes (1977) 2.0/4 2.1/4
3093. You Light Up My Life 2.5/4 2.5/4
3094. I Never Promised You a Rose Garden 3.0/4 2.6/4
3095. Exorcist II: The Heretic 2.0/4 1.4/4
3096. Islands in the Stream 2.5/4 2.6/4
3097. The Other Side of Midnight 2.0/4 2.2/4
3098. Sybil 3.0/4 2.9/4
3099. The Boy in the Plastic Bubble 2.5/4 2.6/4
3100. The Front 2.5/4 2.8/4
3101. Ode to Billy Joe 3.0/4 2.9/4
3102. Silent Movie 2.0/4 2.4/4
3103. Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson 2.5/4 2.6/4
3104. Midway (1976) 2.5/4 2.5/4
3105. The Missouri Breaks 2.5/4 2.3/4
3106. Mother, Jugs & Speed 2.0/4 2.4/4
3107. Nickelodeon 2.5/4 2.6/4
3108. Two-Minute Warning 2.0/4 2.3/4
3109. The Sailor Who Fell from Grace with the Sea 2.5/4 2.4/4
3110. Harry and Walter Go to New York 2.0/4 2.1/4
3111. Lifeguard (1976) 2.0/4 2.4/4
3112. The Big Bus 2.0/4 2.2/4
3113. The Four Musketeers: Milady's Revenge 2.5/4 2.7/4
3114. Mahogany 2.5/4 2.6/4
3115. The Prisoner of Second Avenue 2.5/4 2.6/4
3116. The Sunshine Boys 2.5/4 2.6/4
3117. A Boy and His Dog 2.5/4 2.5/4
3118. The Black Bird (1975) 2.5/4 2.5/4
3119. The Wind and the Lion 2.5/4 2.7/4
3120. The Great Waldo Pepper 2.5/4 2.6/4
3121. The Reincarnation of Peter Proud 2.5/4 2.5/4
3122. Once is Not Enough 2.5/4 2.6/4
3123. The Other Side of the Mountain 2.0/4 2.2/4
3124. Lucky Lady 2.0/4 2.1/4
3125. At Long Last Love 1.5/4 1.8/4
3126. The Taking of Pelham One Two Three (1974) 2.5/4 3.1/4
3127. A Woman Under the Influence 3.0/4 3.0/4
3128. The Longest Yard (1974) 2.5/4 2.9/4
3129. The Nine Lives of Fritz the Cat 3.0/4 2.9/4
3130. The Three Musketeers: The Queen's Diamonds 2.5/4 2.7/4
3131. The Great Gatsby (1974) 2.5/4 2.3/4
3132. The Front Page (1974) 2.5/4 2.4/4
3133. Big Bad Mama 2.0/4 2.2/4
3134. The Autobiography of Miss Jane Pittman 2.5/4 2.9/4
3135. The Lords of Flatbush 2.5/4 2.2/4
3136. The Terminal Man 2.5/4 2.4/4
3137. Freebie and the Bean 2.0/4 2.1/4
3138. Zandy's Bride 2.0/4 2.0/4
3139. For Pete's Sake 2.5/4 2.3/4
3140. The Life and Times of Grizzly Adams 2.0/4 2.1/4
3141. Bang the Drum Slowly 2.5/4 2.6/4
3142. The Paper Chase 3.0/4 2.7/4
3143. Save the Tiger 2.5/4 2.5/4
3144. Cinderella Liberty 2.5/4 2.5/4
3145. A Touch of Class 2.5/4 2.5/4
3146. Don't Be Afraid of the Dark (1973) 2.0/4 2.6/4
3147. Harry in Your Pocket 2.5/4 2.5/4
3148. The World's Greatest Athlete 2.0/4 2.1/4
3149. The Harder They Come 2.5/4 2.0/4
3150. The Harrad Experiment 2.5/4 2.1/4
3151. Play It Again, Sam 3.0/4 2.9/4
3152. Sounder 3.0/4 2.9/4
3153. The Candidate (1972) 3.0/4 2.9/4
3154. The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds 2.5/4 2.9/4
3155. Fellini's Roma 3.0/4 2.9/4
3156. The King of Marvin Gardens 2.5/4 2.7/4
3157. Deep Throat 2.5/4 2.4/4
3158. Blacula 2.0/4 2.3/4
3159. Pete 'n' Tillie 2.5/4 2.8/4
3160. The Life and Times of Judge Roy Bean 2.5/4 2.4/4
3161. Buck and the Preacher 2.0/4 2.3/4
3162. The Valachi Papers 2.5/4 2.4/4
3163. Ben 2.0/4 2.1/4
3164. Dealing: Or the Berkeley-to-Boston Forty-Brick Lost-Bag Blues 2.5/4 2.4/4
3165. Marjoe 2.0/4 1.9/4
3166. Brian's Song 3.0/4 3.0/4
3167. Carnal Knowledge 3.0/4 2.9/4
3168. Two-Lane Blacktop 2.5/4 2.8/4
3169. Support Your Local Gunfighter 2.5/4 2.7/4
3170. Summer of '42 2.5/4 2.5/4
3171. Kotch 2.5/4 2.7/4
3172. Plaza Suite 2.5/4 2.6/4
3173. The Hospital (1971) 2.5/4 2.5/4
3174. Skin Game (1971) 2.5/4 2.6/4
3175. The Mephisto Waltz 2.0/4 2.2/4
3176. The Barefoot Executive 2.0/4 2.1/4
3177. Dollars ( $ ) 2.0/4 2.2/4
3178. Cold Turkey (1971) 2.0/4 2.1/4
3179. Man in the Wilderness 2.0/4 2.3/4
3180. Two Mules for Sister Sara 3.0/4 2.8/4
3181. Catch-22 3.0/4 2.7/4
3182. Let It Be 3.0/4 2.8/4
3183. Sometimes a Great Notion ( Never Give a Inch ) 3.0/4 2.8/4
3184. The Out-of-Towners (1970) 2.5/4 2.7/4
3185. Joe (1970) 3.0/4 2.5/4
3186. Diary of a Mad Housewife 2.5/4 2.6/4
3187. Fellini-Satyricon 3.0/4 2.5/4
3188. Darling Lili 2.0/4 2.3/4
3189. Adam at Six A.M. 2.0/4 2.3/4
3190. Ned Kelly (1970) 2.0/4 2.3/4
3191. Alex in Wonderland 2.0/4 2.3/4
3192. Where Eagles Dare 2.5/4 2.9/4
3193. Support Your Local Sheriff! 2.5/4 2.8/4
3194. Bob & Carol & Ted & Alice 3.0/4 2.7/4
3195. They Shoot Horses, Don't They? 3.0/4 2.7/4
3196. 100 Rifles 2.5/4 2.4/4
3197. Sweet Charity 3.5/4 2.6/4
3198. Mackenna's Gold 3.0/4 2.6/4
3199. Goodbye, Columbus 3.0/4 2.8/4
3200. Alice's Restaurant 3.0/4 2.6/4
3201. John and Mary 2.5/4 2.4/4
3202. The April Fools (1969) 2.5/4 2.6/4
3203. Tell Them Willie Boy is Here 2.5/4 2.3/4
3204. Change of Habit 2.0/4 1.8/4
3205. The Sterile Cuckoo 2.0/4 2.0/4
3206. Popi 2.5/4 2.6/4
3207. Those Daring Young Men in Their Jaunty Jalopies ( Monte Carlo or Bust! ) 2.0/4 2.3/4
3208. Targets (1968) 2.5/4 3.0/4
3209. Buona Sera, Mrs. Campbell 2.5/4 2.7/4
3210. Chitty Chitty Bang Bang 2.5/4 2.6/4
3211. The Heart is a Lonely Hunter 2.5/4 2.7/4
3212. The Scalphunters 2.5/4 2.7/4
3213. The Detective (1968) 2.5/4 2.7/4
3214. Petulia 2.5/4 2.7/4
3215. The Swimmer (1968) 2.0/4 2.7/4
3216. Ice Station Zebra 2.0/4 2.4/4
3217. Pretty Poison 2.5/4 2.3/4
3218. The Devil's Brigade 2.0/4 2.5/4
3219. With Six You Get Eggroll 2.5/4 2.2/4
3220. The Night They Raided Minsky's 2.5/4 2.4/4
3221. Where Were You When the Lights Went Out? 2.5/4 2.6/4
3222. The Shakiest Gun in the West 2.0/4 2.0/4
3223. Isadora 2.0/4 2.1/4
3224. Star! (1968) 2.0/4 2.0/4
3225. The Impossible Years 2.0/4 1.8/4
3226. The Secret War of Harry Frigg 2.0/4 2.4/4
3227. Where Angels Go Trouble Follows! 2.5/4 2.4/4
3228. How Sweet It Is! 2.0/4 2.1/4
3229. Paper Lion 2.0/4 2.1/4
3230. Don't Raise the Bridge, Lower the River 1.5/4 1.7/4
3231. Up the Down Staircase 3.0/4 2.8/4
3232. The Taming of the Shrew (1967) 2.5/4 2.8/4
3233. Valley of the Dolls 2.5/4 2.7/4
3234. The St. Valentine's Day Massacre 2.5/4 2.5/4
3235. Woman Times Seven 2.5/4 2.4/4
3236. A Guide for the Married Man 2.5/4 2.5/4
3237. The Flim-Flam Man 2.5/4 2.5/4
3238. Fathom 1.5/4 2.3/4
3239. Clambake 2.0/4 2.0/4
3240. The Reluctant Astronaut 2.0/4 2.2/4
3241. Divorce American Style 2.0/4 2.3/4
3242. Luv (1967) 2.0/4 2.4/4
3243. Welcome to Hard Times 2.0/4 2.2/4
3244. Caprice 1.5/4 1.7/4
3245. The Big Mouth 2.0/4 2.2/4
3246. The Bobo 2.0/4 1.8/4
3247. Fitzwilly 1.5/4 2.5/4
3248. Double Trouble (1967) 2.0/4 1.8/4
3249. This Property is Condemned 3.0/4 2.7/4
3250. Lord Love a Duck 2.5/4 2.9/4
3251. Follow Me, Boys! 2.0/4 2.2/4
3252. The Russians are Coming, The Russians are Coming 2.0/4 2.1/4
3253. The Night of the Grizzly 2.0/4 2.5/4
3254. Hold On! (1966) 2.0/4 2.2/4
3255. Paradise, Hawaiian Style 2.0/4 2.5/4
3256. The Sons of Katie Elder 3.0/4 3.0/4
3257. A Patch of Blue 3.0/4 2.9/4
3258. The Cincinnati Kid 2.5/4 2.8/4
3259. Shenandoah (1965) 3.0/4 2.8/4
3260. The Family Jewels 2.5/4 2.7/4
3261. Those Magnificent Men in Their Flying Machines 2.5/4 2.6/4
3262. Our Man Flint 2.5/4 2.5/4
3263. A Thousand Clowns 2.5/4 2.5/4
3264. Dear Brigitte 3.0/4 2.4/4
3265. Strange Bedfellows (1965) 2.5/4 2.5/4
3266. The Yellow Rolls-Royce 2.0/4 2.2/4
3267. How to Murder Your Wife 2.0/4 2.0/4
3268. That Funny Feeling 2.0/4 2.3/4
3269. Clarence, the Cross-Eyed Lion 2.0/4 2.3/4
3270. The Battle of the Villa Fiorita 2.5/4 2.8/4
3271. Boeing (707) Boeing (707) 2.5/4 2.5/4
3272. Zorba the Greek 2.5/4 2.6/4
3273. What a Way to Go! 3.0/4 2.5/4
3274. Man's Favorite Sport? 2.5/4 2.6/4
3275. The Americanization of Emily 2.5/4 2.7/4
3276. Send Me No Flowers 2.5/4 2.4/4
3277. Robin and the 7 Hoods 2.5/4 2.7/4
3278. Baby the Rain Must Fall 2.5/4 2.7/4
3279. The World of Henry Orient 3.0/4 2.3/4
3280. Black Like Me 2.5/4 2.6/4
3281. The Pleasure Seekers 2.5/4 2.4/4
3282. The Third Secret 2.5/4 2.3/4
3283. Bedtime Story (1964) 2.5/4 2.4/4
3284. Kisses for My President 2.0/4 2.4/4
3285. Good Neighbor Sam 2.5/4 2.4/4
3286. The Chalk Garden 2.5/4 2.6/4
3287. Ride the Wild Surf 2.0/4 2.5/4
3288. Kissin' Cousins (1964) 2.0/4 2.1/4
3289. The Patsy (1964) 2.0/4 2.3/4
3290. The Brass Bottle 2.5/4 2.5/4
3291. Hud 3.0/4 2.9/4
3292. Captain Newman, M.D. 3.0/4 2.8/4
3293. The Thrill of it All! 3.0/4 2.5/4
3294. Spencer's Mountain 2.5/4 2.4/4
3295. Donovan's Reef 2.5/4 2.5/4
3296. Move Over, Darling 2.5/4 2.3/4
3297. The Caretakers (1963) 2.5/4 2.5/4
3298. Irma la Douce 3.0/4 2.4/4
3299. Toys in the Attic (1963) 2.5/4 2.3/4
3300. Love With the Proper Stranger 2.5/4 2.4/4
3301. Sunday in New York 2.0/4 2.2/4
3302. Beach Party 2.5/4 2.4/4
3303. The Courtship of Eddie's Father 2.5/4 2.3/4
3304. Call Me Bwana 2.0/4 2.3/4
3305. My Six Loves 2.0/4 2.1/4
3306. Who's Been Sleeping in My Bed? 2.0/4 2.2/4
3307. Take Her, She's Mine 2.0/4 2.1/4
3308. The Stripper 2.0/4 2.2/4
3309. Papa's Delicate Condition 2.5/4 2.7/4
3310. Come Fly with Me 2.0/4 2.5/4
3311. Island of Love ( Not On Your Life ) 2.5/4 2.7/4
3312. The Man from the Diners' Club 2.0/4 2.2/4
3313. Flipper (1963) 2.0/4 1.9/4
3314. Under the Yum Yum Tree 2.5/4 2.0/4
3315. The Miracle Worker (1962) 3.0/4 3.0/4
3316. Lonely Are the Brave 3.0/4 3.0/4
3317. Billy Budd 2.5/4 2.6/4
3318. Sweet Bird of Youth (1962) 2.5/4 2.5/4
3319. My Geisha 3.0/4 2.7/4
3320. Kid Galahad (1962) 2.0/4 2.4/4
3321. Two for the Seesaw 2.5/4 2.4/4
3322. The Chapman Report 2.0/4 2.1/4
3323. A Taste of Honey 2.0/4 2.2/4
3324. Girls! Girls! Girls! 2.0/4 1.8/4
3325. Bachelor Flat 2.0/4 2.1/4
3326. The Pigeon That Took Rome 1.5/4 1.7/4
3327. Gigot 2.5/4 2.7/4
3328. The Misfits (1961) 3.0/4 2.8/4
3329. The Roman Spring of Mrs. Stone (1961) 3.0/4 2.9/4
3330. The Ladies Man (1961) 2.5/4 2.5/4
3331. Come September 3.0/4 2.7/4
3332. Tammy Tell Me True 2.5/4 2.8/4
3333. Parrish 2.5/4 2.5/4
3334. The Millionairess 2.5/4 2.6/4
3335. The Last Time I Saw Archie 2.5/4 2.4/4
3336. Wild in the Country 2.0/4 2.2/4
3337. The Pleasure of His Company 2.0/4 2.1/4
3338. All in a Night's Work 2.5/4 2.3/4
3339. On the Double 2.0/4 2.3/4
3340. Something Wild (1961) 2.0/4 2.3/4
3341. The Entertainer 2.5/4 2.9/4
3342. Elmer Gantry 3.0/4 3.0/4
3343. The Bellboy 2.5/4 2.8/4
3344. North to Alaska 2.5/4 2.6/4
3345. Exodus (1960) 2.5/4 2.6/4
3346. From the Terrace 2.5/4 2.5/4
3347. Where the Boys Are 2.5/4 2.6/4
3348. BUtterfield 8 2.0/4 2.2/4
3349. Who Was That Lady? 2.5/4 2.9/4
3350. The Wackiest Ship in the Army 2.0/4 2.2/4
3351. The 3 Worlds of Gulliver 2.0/4 2.1/4
3352. Toby Tyler, or Ten Weeks with a Circus 2.0/4 1.9/4
3353. Peter Pan (1960) 3.5/4 2.8/4
3354. Pepe 2.0/4 1.8/4
3355. The Gazebo 2.0/4 2.3/4
3356. Visit to a Small Planet 1.5/4 2.3/4
3357. Rio Bravo 3.0/4 3.1/4
3358. The Nun's Story 3.0/4 3.0/4
3359. Gidget 2.5/4 2.7/4
3360. Ask Any Girl 2.5/4 2.6/4
3361. The Mouse That Roared 2.5/4 2.6/4
3362. A Hole in the Head 3.0/4 2.5/4
3363. The Last Angry Man 2.0/4 2.0/4
3364. The Gene Krupa Story 2.0/4 2.7/4
3365. The World, the Flesh and the Devil 2.5/4 2.6/4
3366. The Five Pennies 3.0/4 2.6/4
3367. Don't Give Up the Ship 2.0/4 2.6/4
3368. The Mating Game 2.0/4 2.3/4
3369. Separate Tables 3.0/4 3.0/4
3370. The Long, Hot Summer 3.0/4 3.0/4
3371. The Vikings (1958) 2.5/4 2.8/4
3372. Houseboat 3.0/4 2.6/4
3373. Bell, Book and Candle 3.0/4 2.5/4
3374. The Geisha Boy 2.0/4 2.5/4
3375. The Brothers Karamazov (1958) 2.5/4 2.4/4
3376. Marjorie Morningstar 2.5/4 2.1/4
3377. The Barbarian and the Geisha 1.5/4 1.8/4
3378. Rally 'Round the Flag, Boys! 1.5/4 1.9/4
3379. No Time for Sergeants 2.0/4 2.2/4
3380. Onionhead 2.0/4 1.9/4
3381. Love in the Afternoon 3.0/4 2.7/4
3382. Man of a Thousand Faces 2.5/4 2.7/4
3383. Jailhouse Rock 2.5/4 2.5/4
3384. The Prince and the Showgirl 3.0/4 2.4/4
3385. The Sad Sack (1957) 2.5/4 2.7/4
3386. Johnny Tremain 2.0/4 2.2/4
3387. April Love 2.0/4 2.0/4
3388. The Delicate Delinquent 2.0/4 2.3/4
3389. 6 Month Rule 2.5/4 2.0/4
3390. Detachment 3.0/4 3.0/4
3391. Baby Doll 2.5/4 2.9/4
3392. The Rainmaker (1956) 3.0/4 2.5/4
3393. Our Miss Brooks 2.5/4 2.5/4
3394. Bus Stop 3.0/4 2.4/4
3395. Jubal 2.0/4 2.3/4
3396. Bundle of Joy 2.0/4 2.0/4
3397. The Man with the Golden Arm 2.5/4 2.6/4
3398. Picnic 2.5/4 2.4/4
3399. Davy Crockett, King of the Wild Frontier 2.0/4 2.4/4
3400. Abbott and Costello Meet the Mummy 2.5/4 2.2/4
3401. Francis in the Navy 2.5/4 2.5/4
3402. You're Never Too Young 2.5/4 2.6/4
3403. Ma and Pa Kettle at Waikiki 2.0/4 2.4/4
3404. Female on the Beach 2.0/4 2.2/4
3405. Magnificent Obsession (1954) 2.5/4 2.6/4
3406. Executive Suite 2.5/4 2.7/4
3407. Ma and Pa Kettle at Home 2.0/4 2.3/4
3408. The War of the Worlds (1953) 2.5/4 2.8/4
3409. Titanic (1953) 3.0/4 2.8/4
3410. The Wild One 2.5/4 2.7/4
3411. How to Marry a Millionaire 3.0/4 2.8/4
3412. Mogambo 3.0/4 2.7/4
3413. Never Let Me Go (1953) 2.5/4 2.4/4
3414. Money from Home 2.5/4 2.4/4
3415. Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde 2.0/4 2.3/4
3416. The Jazz Singer (1953) 2.5/4 2.6/4
3417. So Big (1953) 2.0/4 2.0/4
3418. High Noon 3.0/4 3.2/4
3419. Pat and Mike 2.5/4 2.3/4
3420. Come Back, Little Sheba 2.5/4 2.6/4
3421. The Stooge 2.5/4 2.6/4
3422. Ruby Gentry 2.5/4 2.6/4
3423. Carbine Williams 2.5/4 2.5/4
3424. Jumping Jacks 2.5/4 2.4/4
3425. Francis Goes to West Point 2.0/4 2.4/4
3426. Ma and Pa Kettle at the Fair 2.0/4 2.2/4
3427. Father's Little Dividend 3.0/4 2.4/4
3428. Abbott and Costello Meet the Invisible Man 2.0/4 2.0/4
3429. My Favorite Spy (1951) 1.5/4 1.8/4
3430. Summer Stock 3.0/4 2.9/4
3431. Treasure Island (1950) 2.5/4 2.7/4
3432. Annie Get Your Gun 2.5/4 2.4/4
3433. Cheaper by the Dozen (1950) 2.5/4 2.5/4
3434. At War With the Army 2.5/4 2.3/4
3435. Francis the Talking Mule 2.5/4 2.3/4
3436. Abbott and Costello in the Foreign Legion 2.5/4 2.4/4
3437. Ma and Pa Kettle Go to Town 2.0/4 2.3/4
3438. Branded (1950) 2.0/4 2.0/4
3439. Key to the City 2.5/4 2.7/4
3440. The Call (2013) 3.0/4 2.6/4
3441. Transit (2012) 2.5/4 2.7/4
3442. Win Win 2.5/4 2.8/4
3443. The Sunset Limited 2.5/4 2.8/4
3444. The Words (2012) 3.0/4 2.5/4
3445. Would You Rather 3.0/4 2.5/4
3446. I Was a Male War Bride 2.5/4 2.7/4
3447. The Barkleys of Broadway 2.5/4 2.5/4
3448. My Friend Irma 2.5/4 2.6/4
3449. Neptune's Daughter (1949) 2.5/4 2.3/4
3450. The Inspector General (1949) 2.5/4 2.3/4
3451. Mr. Blandings Builds His Dream House 3.0/4 2.7/4
3452. Portrait of Jennie 2.5/4 2.7/4
3453. Johnny Belinda 2.5/4 3.0/4
3454. The Fuller Brush Man 2.5/4 2.6/4
3455. Anna Karenina (1948) 2.0/4 2.7/4
3456. The Bishop's Wife 3.0/4 2.9/4
3457. The Bachelor and the Bobby-Soxer 3.0/4 2.6/4
3458. The Secret Life of Walter Mitty (1947) 3.0/4 2.5/4
3459. Road to Rio 2.5/4 2.3/4
3460. The Egg and I 2.5/4 2.7/4
3461. Love Laughs at Andy Hardy 2.5/4 2.5/4
3462. Notorious (1946) 3.0/4 3.2/4
3463. Courage of Lassie 2.5/4 2.3/4
3464. The Bang Bang Club 2.5/4 2.1/4
3465. The United States of Leland 2.5/4 2.4/4
3466. The Lost Weekend 3.0/4 3.0/4
3467. Jane Eyre (1944) 2.5/4 2.8/4
3468. Bathing Beauty 2.5/4 2.5/4
3469. Four Jills in a Jeep 2.5/4 2.4/4
3470. Andy Hardy's Blonde Trouble 2.0/4 2.2/4
3471. Lassie Come Home 2.5/4 2.7/4
3472. Girl Crazy (1943) 2.5/4 2.5/4
3473. Woman of the Year 3.0/4 2.8/4
3474. Holiday Inn 3.0/4 2.9/4
3475. Road to Morocco 2.5/4 2.5/4
3476. A-Haunting We Will Go 2.5/4 3.2/4
3477. Andy Hardy's Double Life 2.5/4 2.4/4
3478. Blondie's Blessed Event 2.0/4 1.8/4
3479. Meet John Doe 3.0/4 2.9/4
3480. The Man Who Came to Dinner 3.0/4 2.8/4
3481. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941) 2.5/4 2.5/4
3482. Road to Zanzibar 2.5/4 2.5/4
3483. The Big Store 2.5/4 2.3/4
3484. Andy Hardy's Private Secretary 2.5/4 2.4/4
3485. Buck Privates 2.0/4 2.0/4
3486. Life Begins for Andy Hardy 2.5/4 2.2/4
3487. Cheers for Miss Bishop 3.0/4 2.4/4
3488. My Favorite Wife 3.0/4 2.9/4
3489. Andy Hardy Meets Debutante 2.0/4 2.1/4
3490. Charlie Chan at the Wax Museum 2.5/4 2.6/4
3491. Tom Brown's School Days (1940) 2.0/4 2.3/4
3492. The Oranges (2012) 2.0/4 2.3/4
3493. The Little Princess (1939) 3.0/4 3.0/4
3494. The Women (1939) 3.0/4 2.7/4
3495. Calling Dr. Kildare 2.5/4 2.8/4
3496. Babes in Arms 2.5/4 2.5/4
3497. Judge Hardy and Son 2.5/4 2.9/4
3498. Blondie Meets the Boss 2.5/4 2.7/4
3499. Andy Hardy Gets Spring Fever 2.5/4 2.7/4
3500. Holiday (1938) 3.0/4 2.9/4
3501. Young Dr. Kildare 2.5/4 2.7/4
3502. Love Finds Andy Hardy 2.5/4 2.3/4
3503. Blondie 2.0/4 2.3/4
3504. Saratoga 2.5/4 2.6/4
3505. Topper 3.0/4 2.4/4
3506. Shall We Dance (1937) 2.5/4 2.8/4
3507. Modern Times 3.0/4 3.3/4
3508. Swing Time 2.5/4 2.7/4
3509. Top Hat 3.0/4 3.0/4
3510. A Night at the Opera 2.5/4 3.0/4
3511. The Little Colonel 3.0/4 2.5/4
3512. Our Little Girl 3.0/4 2.5/4
3513. The Littlest Rebel 3.0/4 2.3/4
3514. The Thin Man 3.0/4 2.9/4
3515. The Gay Divorcee 2.5/4 2.6/4
3516. Baby Take a Bow 3.0/4 2.2/4
3517. Duck Soup (1933) 2.5/4 3.1/4
3518. She Done Him Wrong 2.5/4 2.5/4
3519. Tarzan the Ape Man (1932) 2.5/4 2.8/4
3520. Broken City 2.5/4 2.4/4
3521. Identity Thief 2.5/4 2.2/4
3522. Down the Shore 2.5/4 2.8/4
3523. Beautiful Creatures (2013) 3.0/4 2.3/4
3524. The Lincoln Lawyer 3.0/4 2.9/4
3525. The Company You Keep 3.0/4 2.7/4
3526. Pawn Shop Chronicles 2.0/4 2.6/4
3527. Good Neighbors (2011) 2.5/4 2.3/4
3528. Promised Land (2013) 3.0/4 2.5/4
3529. Thor 2.5/4 2.9/4
3530. Stoker (2013) 2.5/4 2.7/4
3531. The Cold Light of Day (2012) 2.5/4 2.1/4
3532. Another Happy Day 2.0/4 2.5/4
3533. A Film with Me in It 2.5/4 2.8/4
3534. Jack the Giant Slayer 2.5/4 2.5/4
3535. Killing Them Softly 3.0/4 2.5/4
3536. Insidious 2.0/4 2.8/4
3537. Seven Psychopaths 3.0/4 2.9/4
3538. John Dies at the End 2.0/4 2.6/4
3539. The Reluctant Fundamentalist 3.0/4 2.8/4
3540. Stealth (2005) 3.5/4 1.9/4
3541. Dead Like Me: Life After Death 2.5/4 2.6/4
3542. It's a Disaster 2.5/4 2.7/4
3543. Tape 2.5/4 2.5/4
3544. Sinister 3.0/4 2.8/4
3545. The Killing Room 2.0/4 1.9/4
3546. Wreck-It Ralph 3.0/4 3.1/4
3547. Rango (2011) 3.0/4 2.8/4
3548. The Perfect Host 2.5/4 2.6/4
3549. Dark Horse (2012) 2.5/4 2.7/4
3550. At Any Price 2.5/4 2.5/4
3551. Absentia 2.5/4 2.4/4
3552. Alexander (2004) 2.0/4 1.8/4
3553. Alice Upside Down 2.0/4 1.8/4
3554. American Dreamz 2.0/4 2.1/4
3555. Another Stakeout 2.0/4 1.9/4
3556. Answers to Nothing 2.5/4 2.0/4
3557. The Apparition (2012) 1.5/4 1.8/4
3558. Around the World in 80 Days (2004) 2.0/4 2.1/4
3559. Article 99 2.0/4 1.9/4
3560. The Associate 2.0/4 1.9/4
3561. The Banger Sisters 3.0/4 2.2/4
3562. A Beginner's Guide to Endings 2.5/4 2.6/4
3563. Being Julia 2.5/4 2.3/4
3564. Bel Ami (2012) 2.0/4 2.1/4
3565. Beloved (1998) 1.5/4 2.1/4
3566. Big Fat Liar 2.0/4 1.8/4
3567. Bio-Dome 1.5/4 1.5/4
3568. The Bleeding House 2.0/4 2.5/4
3569. Blue Car 2.0/4 2.5/4
3570. Bottle Shock 2.0/4 2.4/4
3571. Brake 2.0/4 2.3/4
3572. Bug (2007) 2.0/4 2.4/4
3573. Cafe 2.5/4 1.7/4
3574. Canvas 2.0/4 2.3/4
3575. The Caveman's Valentine 2.5/4 2.2/4
3576. Celeste and Jesse Forever 2.0/4 2.5/4
3577. Charlie's Angels: Full Throttle 2.0/4 1.7/4
3578. Chernobyl Diaries 2.0/4 2.1/4
3579. Children on Their Birthdays 2.0/4 2.3/4
3580. Christmas with the Kranks 1.5/4 1.7/4
3581. Click 2.5/4 2.3/4
3582. Cold Creek Manor 2.0/4 1.9/4
3583. Crazy/Beautiful 2.0/4 2.1/4
3584. Darling Companion 2.5/4 2.1/4
3585. De-Lovely 2.0/4 2.0/4
3586. The Decoy Bride 2.5/4 2.5/4
3587. The Deep End (2001) 2.5/4 2.5/4
3588. The Double (2011) 3.0/4 1.9/4
3589. Oblivion 3.0/4 2.6/4
3590. Every Day (2011) 2.0/4 2.0/4
3591. Eye of the Beholder 2.5/4 1.8/4
3592. The Family Tree (2011) 2.0/4 2.3/4
3593. Father Hood 2.0/4 1.5/4
3594. Fever Pitch (2005) 2.5/4 2.3/4
3595. Flawless (2007) 2.0/4 2.2/4
3596. Flintstones in Viva Rock Vegas 2.0/4 1.6/4
3597. Freakonomics 2.5/4 2.4/4
3598. Freedomland 2.0/4 2.0/4
3599. Friends & Lovers (1999) 0.5/4 1.2/4
3600. Gangster Squad 2.5/4 2.5/4
3601. Girl, The (2012/I) 2.5/4 2.4/4
3602. The Good Doctor 2.0/4 2.3/4
3603. A Good Woman 1.5/4 2.0/4
3604. Guess Who 2.0/4 2.2/4
3605. Hello I Must Be Going 1.5/4 2.2/4
3606. Hick 2.5/4 2.5/4
3607. Hide and Seek (2005) 2.5/4 2.2/4
3608. The History Boys 2.0/4 2.1/4
3609. Hope Springs (2003) 2.0/4 2.3/4
3610. How to Kill Your Neighbor's Dog 2.0/4 2.0/4
3611. Hurt 1.5/4 2.3/4
3612. Hush (1998) 2.0/4 1.6/4
3613. I Don't Know How She Does It 2.0/4 1.9/4
3614. I Still Know What You Did Last Summer 1.5/4 1.5/4
3615. I Want Someone to Eat Cheese With 2.0/4 2.5/4
3616. Inspector Gadget 2.0/4 1.6/4
3617. Intolerable Cruelty 2.5/4 2.2/4
3618. Janie Jones 2.0/4 2.1/4
3619. Jersey Girl (2004) 2.0/4 2.3/4
3620. Kissing a Fool 2.0/4 2.0/4
3621. Laws of Attraction 2.0/4 2.0/4
3622. Lebanon, Pa. 2.0/4 2.1/4
3623. Lola Versus 2.0/4 2.4/4
3624. London (2006) 2.5/4 2.2/4
3625. Love, Wedding, Marriage 2.0/4 2.1/4
3626. Love Wrecked 2.0/4 2.1/4
3627. Lucky (2011) 2.0/4 2.3/4
3628. The Lucky Ones (2008) 2.5/4 2.4/4
3629. Lymelife 2.5/4 2.6/4
3630. Madagascar: Escape 2 Africa 2.5/4 2.6/4
3631. The Magic of Belle Isle 3.0/4 2.4/4
3632. Main Street 2.0/4 1.9/4
3633. Making Mr. Right 1.5/4 1.7/4
3634. Margaret 2.0/4 2.3/4
3635. Messages Deleted 2.0/4 2.0/4
3636. The Mod Squad 1.5/4 1.7/4
3637. Monogamy 1.5/4 1.9/4
3638. Mother's Day (2010) 2.0/4 2.5/4
3639. Mrs. Henderson Presents 2.5/4 2.6/4
3640. The Negotiator (1998) 2.5/4 2.7/4
3641. New Year's Eve 2.0/4 2.0/4
3642. The Next Best Thing 1.5/4 1.7/4
3643. Nobel Son 2.5/4 2.5/4
3644. Nola 2.0/4 2.0/4
3645. On the Inside 2.0/4 2.1/4
3646. On the Line (2001) 2.0/4 2.0/4
3647. The Out-of-Towners (1999) 2.5/4 1.9/4
3648. The Pallbearer 1.5/4 1.7/4
3649. Peace, Love, & Misunderstanding 3.0/4 2.7/4
3650. Perfect Sense 2.5/4 2.5/4
3651. Play It to the Bone 1.5/4 1.7/4
3652. Chained (2012) 2.0/4 2.5/4
3653. Silver Linings Playbook 3.5/4 3.1/4
3654. The Place Beyond the Pines 3.5/4 3.0/4
3655. Admission 2.5/4 2.5/4
3656. The Colony (2013) 2.5/4 2.4/4
3657. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 3.0/4 2.4/4
3658. Cactus Flower 3.0/4 2.8/4
3659. The Preacher's Wife 2.0/4 2.0/4
3660. A Price Above Rubies 2.0/4 2.0/4
3661. Prince of Central Park 2.5/4 2.3/4
3662. The Princess Diaries 2: Royal Engagement 2.0/4 2.2/4
3663. The Ramen Girl 2.5/4 2.3/4
3664. The Samaritan (2012) 2.5/4 2.3/4
3665. Sanctum 2.0/4 2.3/4
3666. Save the Date 2.0/4 1.8/4
3667. Say Anything... 2.5/4 2.9/4
3668. Shadows & Lies 1.5/4 1.9/4
3669. Showgirls 1.5/4 1.6/4
3670. Smashed 2.0/4 2.5/4
3671. Smiley Face 2.0/4 2.4/4
3672. Snake Eyes (1998) 2.5/4 2.2/4
3673. Summer's Blood ( Summer's Moon ) 2.5/4 2.9/4
3674. Supernova (2000) 2.0/4 1.8/4
3675. Take This Waltz 2.0/4 2.2/4
3676. Tanner Hall 2.0/4 2.1/4
3677. Terminal Velocity 2.0/4 1.9/4
3678. Terri 2.0/4 2.3/4
3679. That's My Boy (2012) 1.5/4 1.7/4
3680. That's What She Said 2.0/4 2.5/4
3681. A Thousand Words 2.0/4 2.0/4
3682. To Rome With Love 2.5/4 2.3/4
3683. 2 Days in New York 2.0/4 2.0/4
3684. 2 Days in Paris 2.5/4 2.7/4
3685. Two Family House 2.0/4 2.5/4
3686. Union Square (2012) 2.0/4 2.2/4
3687. Vamps (2012) 1.5/4 2.1/4
3688. Veronica Guerin 2.5/4 2.5/4
3689. Wanderlust 3.0/4 2.3/4
3690. The Wedding Date 2.5/4 2.3/4
3691. The Wedding Planner (2001) 3.0/4 2.0/4
3692. White Noise (2005) 2.5/4 1.9/4
3693. Wild Child (2009) 2.5/4 2.4/4
3694. The Wiz 2.0/4 2.2/4
3695. Woman in the Fifth, The ( femme du Vème, La ) 2.0/4 2.5/4
3696. Womb (2010) 3.0/4 2.7/4
3697. Your Sister's Sister 2.5/4 2.5/4
3698. Accused at 17 2.5/4 2.3/4
3699. All About Steve 2.0/4 1.7/4
3700. Are We Done Yet? 1.5/4 1.8/4
3701. The Astronaut Farmer 2.5/4 2.3/4
3702. The Back-Up Plan 2.5/4 2.3/4
3703. Barney's Version 2.5/4 2.6/4
3704. Be Cool 1.5/4 1.8/4
3705. Because I Said So 2.5/4 2.0/4
3706. Boiler Room 2.5/4 2.7/4
3707. The Bounty Hunter (2010) 2.0/4 2.1/4
3708. Bubble Boy 1.5/4 1.7/4
3709. Carrie (2002) 2.0/4 2.1/4
3710. Casanova 2.0/4 2.3/4
3711. Cats & Dogs 1.5/4 1.8/4
3712. The Cheap Detective 2.0/4 2.3/4
3713. The Collector (1965) 3.0/4 3.0/4
3714. Cop Out 2.5/4 2.2/4
3715. Couples Retreat 2.5/4 2.2/4
3716. Dark Water (2005) 2.0/4 1.8/4
3717. Darkness (2004) 1.5/4 1.6/4
3718. Deck the Halls 1.5/4 1.6/4
3719. Deuce Bigalow: Male Gigolo 1.0/4 1.9/4
3720. Did You Hear About the Morgons? 2.5/4 2.1/4
3721. Do Not Disturb (1965) 2.0/4 2.4/4
3722. The Cat in the Hat (2003) 1.5/4 1.3/4
3723. Drive Angry 2.0/4 2.3/4
3724. Envy 1.5/4 1.7/4
3725. Evan Almighty 2.5/4 2.2/4
3726. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2.0/4 2.0/4
3727. Fantastic Four (2005) 2.0/4 2.1/4
3728. Fatal Beauty 1.5/4 1.7/4
3729. Five Fingers (2006) 2.0/4 1.9/4
3730. Fool's Gold (2008) 2.5/4 1.9/4
3731. Four Christmases 3.0/4 2.3/4
3732. The 4th Floor 2.5/4 2.6/4
3733. Fred Claus 2.0/4 2.1/4
3734. Fun in Acapulco 2.0/4 2.3/4
3735. Georgia Rule 2.5/4 2.1/4
3736. Gulliver's Travels (2010) 2.0/4 1.8/4
3737. Hairspray (1988) 3.0/4 2.7/4
3738. The Haunting of Molly Hartley 2.0/4 2.1/4
3739. The Heartbreak Kid (2007) 2.0/4 2.2/4
3740. Hitman (2007) 2.0/4 2.2/4
3741. A Home at the End of the World 3.0/4 2.4/4
3742. How Do You Know 2.0/4 2.0/4
3743. The In-Laws (2003) 1.5/4 1.9/4
3744. In the Cut 2.0/4 2.0/4
3745. Irresistible (2006) 3.0/4 2.8/4
3746. Jack Frost (1998) 2.0/4 1.8/4
3747. Jumper 2.5/4 2.1/4
3748. Jumping the Broom 2.5/4 2.3/4
3749. Just Married 2.0/4 2.0/4
3750. Keeping Up with the Steins 2.0/4 2.3/4
3751. Kettle of Fish 1.5/4 2.3/4
3752. Land of the Lost 1.5/4 2.0/4
3753. Larry Crowne 2.5/4 2.3/4
3754. The Last Station (2009) 2.5/4 2.5/4
3755. Le Divorce 2.0/4 1.9/4
3756. Like Dandelion Dust 2.5/4 2.6/4
3757. Heat (1995) 3.0/4 3.2/4
3758. Man of the Year (2006) 2.0/4 2.0/4
3759. Miracle at St. Anna 2.5/4 2.4/4
3760. My Best Friend's Girl (2008) 2.5/4 2.3/4
3761. My Soul to Take 2.0/4 2.2/4
3762. My Super Ex-Girlfriend 2.0/4 2.1/4
3763. Sound of My Voice 3.0/4 2.8/4
3764. Nim's Island 2.5/4 2.3/4
3765. Nothing Like the Holidays 2.0/4 2.2/4
3766. Open House (2010) 2.0/4 1.9/4
3767. Prom (2011) 2.5/4 2.4/4
3768. Reservation Road 3.0/4 2.4/4
3769. Roustabout 2.5/4 2.5/4
3770. The Scorpion King (2002) 2.0/4 2.1/4
3771. Sex and the City 2 3.0/4 2.2/4
3772. The Smurfs 2 2.0/4 1.5/4
3773. Smart People 2.5/4 2.4/4
3774. Something Borrowed 2.5/4 2.1/4
3775. Surviving Christmas 2.0/4 2.0/4
3776. The Sweetest Thing 2.0/4 2.0/4
3777. Swimfan 2.0/4 1.8/4
3778. Triple Dog 2.5/4 2.5/4
3779. Tumbleweeds (1999) 2.5/4 2.3/4
3780. The Tuxedo 2.0/4 1.9/4
3781. Twilight (2008) 2.5/4 2.2/4
3782. Valentine's Day 2.5/4 2.2/4
3783. Waking Up in Reno 2.5/4 2.2/4
3784. Wild Wild West 2.0/4 1.6/4
3785. Year One (2009) 1.5/4 1.5/4
3786. You Again 2.5/4 2.2/4
3787. You Kill Me 2.5/4 2.4/4
3788. You, Me and Dupree 2.5/4 2.2/4
3789. You Will Meet a Tall Dark Stranger 2.0/4 2.1/4
3790. After Earth 2.5/4 2.1/4
3791. Apt Pupil 2.5/4 2.6/4
3792. As Cool as I Am 2.0/4 2.0/4
3793. Bee Season 2.5/4 2.2/4
3794. Bending the Rules 1.0/4 1.9/4
3795. Beneath the Darkness 2.5/4 2.1/4
3796. Bringing Up Bobby 2.5/4 2.3/4
3797. Code 46 2.5/4 2.3/4
3798. Danny Deckchair 2.5/4 2.4/4
3799. Dare (2009) 2.0/4 2.1/4
3800. Evelyn 2.5/4 2.6/4
3801. The Exorcism of Emily Rose 2.5/4 2.6/4
3802. 4:44 Last Day on Earth 2.0/4 2.3/4
3803. Free Samples 1.5/4 2.0/4
3804. Hannah Takes the Stairs 1.5/4 2.6/4
3805. Happy Endings (2005) 2.5/4 2.6/4
3806. Haven (2006) 2.0/4 2.4/4
3807. The Incredible Burt Wonderstone 2.0/4 2.2/4
3808. Iron Man 3 3.0/4 2.9/4
3809. Jayne Mansfield's Car 2.5/4 2.3/4
3810. Love and Honor (2013) 2.5/4 2.6/4
3811. A Map of the World 3.0/4 2.5/4
3812. Rescue Dawn 3.0/4 2.8/4
3813. Before Midnight (2013) 3.0/4 3.0/4
3814. Monsters University 3.0/4 3.0/4
3815. 42 3.0/4 3.0/4
3816. This is the End 2.0/4 2.7/4
3817. Epic 3.0/4 2.8/4
3818. Trance (2013) 2.5/4 2.7/4
3819. About Cherry 2.0/4 1.9/4
3820. Between Us (2012) 2.5/4 2.8/4
3821. Byzantium 2.5/4 2.9/4
3822. Grown Ups 2 2.0/4 1.9/4
3823. Dead Ringer (1964) 3.0/4 2.4/4
3824. The People Under the Stairs 2.0/4 2.6/4
3825. Vehicle 19 2.5/4 2.2/4
3826. White House Down 2.5/4 2.6/4
3827. Frozen (2013) 3.0/4 3.0/4
3828. The Conjuring 3.0/4 3.1/4
3829. Now You See Me 3.0/4 2.9/4
3830. Man of Steel 3.0/4 2.7/4
3831. The Heat (2013) 3.0/4 2.7/4
3832. The Great Gatsby (2013) 3.0/4 2.7/4
3833. Elysium 2.5/4 2.7/4
3834. Pacific Rim 2.5/4 2.6/4
3835. Quartet (2013) 3.0/4 2.8/4
3836. The Lone Ranger (2013) 2.5/4 2.5/4
3837. Dark Skies 2.5/4 2.5/4
3838. Snitch 2.5/4 2.4/4
3839. The Hangover Part III 2.5/4 2.3/4
3840. The Internship 3.0/4 2.4/4
3841. The Purge (2013) 2.5/4 2.4/4
3842. A Dark Truth 2.5/4 2.2/4
3843. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
3844. The Impossible 3.0/4 3.0/4
3845. Chasing Mavericks 2.5/4 2.7/4
3846. Woody Allen: A Documentary 2.5/4 2.9/4
3847. Dear Lemon Lima 2.5/4 2.6/4
3848. The Abandoned (2007) 2.5/4 2.4/4
3849. Breaking the Waves 2.5/4 3.0/4
3850. Breaking Upwards 2.0/4 2.3/4
3851. Felicia's Journey 2.5/4 2.4/4
3852. A Good Day to Die Hard 2.0/4 1.9/4
3853. The Ward 2.0/4 2.1/4
3854. The Ladykillers (2004) 2.0/4 2.3/4
3855. Late Bloomers (2011) 2.5/4 2.3/4
3856. A Little Help 2.0/4 2.1/4
3857. Little Manhattan 3.0/4 2.7/4
3858. The Lords of Salem 2.0/4 2.0/4
3859. Pecker 1.5/4 2.5/4
3860. Eraserhead 1.0/4 2.9/4
3861. The River Why 2.5/4 2.4/4
3862. See Girl Run 2.5/4 2.3/4
3863. Prisoners (2013) 3.0/4 3.2/4
3864. We're the Millers 3.0/4 2.9/4
3865. Disconnect (2013) 3.0/4 3.0/4
3866. The Way Way Back 2.5/4 3.0/4
3867. Ain't Them Bodies Saints 2.5/4 2.6/4
3868. Parkland 2.5/4 2.5/4
3869. Some Girl(s) (2013) 1.5/4 1.9/4
3870. The Canyons 2.0/4 2.2/4
3871. The Mortal Instruments: City of Bones 2.5/4 2.3/4
3872. Apartment 1303 3D 1.0/4 1.4/4
3873. Breaking Point (2009) 2.5/4 2.8/4
3874. Grand Theft Parsons 1.5/4 1.6/4
3875. Iris (2001) 2.5/4 2.6/4
3876. Like Water for Chocolate 2.5/4 2.8/4
3877. Little Secrets 1.5/4 1.8/4
3878. Mesmerized 2.0/4 1.5/4
3879. Passion Fish 3.0/4 2.9/4
3880. Captain Phillips 3.0/4 3.1/4
3881. Blue Jasmine 3.0/4 2.9/4
3882. Red 2 2.5/4 2.5/4
3883. R.I.P.D. 2.0/4 2.0/4
3884. Thor: The Dark World 2.5/4 2.8/4
3885. About Time 3.5/4 3.0/4
3886. Enough Said 2.5/4 3.0/4
3887. The Wolverine 3.0/4 2.7/4
3888. Ender's Game 2.5/4 2.6/4
3889. The Brass Teapot 2.5/4 2.7/4
3890. Austenland 2.5/4 2.6/4
3891. Kill Your Darlings (2013) 2.5/4 2.7/4
3892. Runner Runner 2.5/4 2.2/4
3893. The Normal Heart 3.0/4 3.1/4
3894. The Counselor 2.5/4 2.2/4
3895. Veronica Mars 2.5/4 2.4/4
3896. At Middleton 3.0/4 2.2/4
3897. Gravity 3.5/4 3.1/4
3898. The Hobbit: The Desolation of Smaug 3.0/4 3.0/4
3899. American Hustle 3.0/4 3.0/4
3900. Kings of Summer, The ( Toy's House ) 3.0/4 3.0/4
3901. The Book Thief 3.0/4 3.0/4
3902. 2 Guns 3.0/4 2.8/4
3903. Lee Daniels' The Butler 3.0/4 2.9/4
3904. Cloudy with a Chance of Meatballs 2 3.0/4 2.4/4
3905. 12 Years a Slave 4.0/4 3.3/4
3906. Dallas Buyers Club 3.0/4 3.2/4
3907. Rush (2013) 2.5/4 3.1/4
3908. Saving Mr. Banks 3.5/4 3.0/4
3909. The World's End 2.5/4 2.9/4
3910. The Secret Life of Walter Mitty (2013) 3.0/4 2.8/4
3911. Escape Plan 3.0/4 2.6/4
3912. The East 2.5/4 2.7/4
3913. 47 Ronin (2013) 2.5/4 2.4/4
3914. Crawlspace (2013) 2.5/4 2.6/4
3915. The Monuments Men 3.0/4 2.5/4
3916. Adult World 2.5/4 2.5/4
3917. Half of a Yellow Sun 2.5/4 2.5/4
3918. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.0/4 3.0/4
3919. 28 Hotel Rooms 2.5/4 2.4/4
3920. All is Bright 2.5/4 2.3/4
3921. An Invisible Sign 2.0/4 1.8/4
3922. Angels Crest 2.5/4 2.4/4
3923. Best Offer, The ( migliore offerta, La ) 3.0/4 2.8/4
3924. Breaking Up is Hard to Do 1.5/4 2.1/4
3925. Cairo Time 2.5/4 2.8/4
3926. The City of Your Final Destination 2.0/4 1.8/4
3927. Country Strong 2.0/4 2.3/4
3928. Cracks 2.5/4 2.2/4
3929. Crazy Kind of Love 2.5/4 2.8/4
3930. The Cry of the Owl (2010) 2.5/4 2.7/4
3931. Dear Mr. Gacy 1.5/4 1.9/4
3932. Drew Peterson: Untouchable 2.5/4 2.9/4
3933. The Eye of the Storm (2012) 2.0/4 2.0/4
3934. The Face of Love 2.5/4 2.3/4
3935. Falling Up 1.5/4 1.8/4
3936. Farewell, My Queen ( adieux à la reine, Les ) 2.5/4 2.7/4
3937. Father of Invention 2.0/4 2.1/4
3938. The Grace Card 2.5/4 2.7/4
3939. Holy Rollers (2010) 2.5/4 2.4/4
3940. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
3941. In My Sleep 2.5/4 2.8/4
3942. Inhale 2.0/4 2.0/4
3943. The Invisible Woman (2013) 2.5/4 2.9/4
3944. Jolene 2.5/4 2.4/4
3945. Jonah Hex 1.5/4 2.2/4
3946. The Joneses 2.5/4 2.2/4
3947. Knife Fight 1.5/4 1.9/4
3948. Last Night (2011) 2.5/4 2.4/4
3949. The Lie (2011) 2.0/4 2.4/4
3950. Liz & Dick 2.0/4 2.0/4
3951. Love Ranch 2.0/4 1.6/4
3952. Lovely, Still 2.5/4 2.3/4
3953. Malice in Wonderland 2.0/4 2.3/4
3954. Meet Monica Velour 1.5/4 1.9/4
3955. Mercy (2010) 2.0/4 2.5/4
3956. Monsters (2010) 2.0/4 2.5/4
3957. Multiple Sarcasms 2.0/4 2.3/4
3958. Nothing Personal (2010) 2.0/4 2.3/4
3959. Other Woman, The ( Love and Other Impossible Pursuits ) 2.5/4 2.3/4
3960. Peacock (2013) 2.0/4 2.3/4
3961. A Perfect Man (2013) 2.0/4 2.2/4
3962. Pompeii 2.0/4 2.4/4
3963. Repeaters 2.0/4 2.0/4
3964. Restless (2011) 2.5/4 2.7/4
3965. Saint John of Las Vegas 2.0/4 2.4/4
3966. Shame (2011) 2.5/4 3.0/4
3967. A Shine of Rainbows 2.0/4 2.1/4
3968. Sunlight Jr. 2.5/4 2.8/4
3969. Texas Killing Fields 2.0/4 2.1/4
3970. Toast 2.5/4 2.5/4
3971. The Waiting City 2.5/4 2.7/4
3972. Why Stop Now 2.5/4 2.3/4
3973. Wuthering Heights (2012) 2.5/4 2.6/4
3974. Her 3.5/4 3.2/4
3975. Winter's Tale (2014) 3.0/4 2.2/4
3976. Lone Survivor 3.0/4 3.1/4
3977. Non-Stop (2014) 2.5/4 2.7/4
3978. Endless Love (2014) 3.0/4 2.7/4
3979. Reasonable Doubt 2.5/4 2.3/4
3980. Interstellar 4.0/4 3.2/4
3981. Heaven is for Real 2.5/4 2.8/4
3982. Hateship Loveship 3.0/4 2.8/4
3983. Anna ( Mindscape ) 3.0/4 2.6/4
3984. About Last Night (2014) 2.5/4 2.6/4
3985. That Awkward Moment 2.5/4 2.1/4
3986. August: Osage County 3.5/4 2.8/4
3987. Delivery Man 2.5/4 2.4/4
3988. Rust and Bone ( De rouille et d'os ) 2.5/4 3.0/4
3989. Goats (2012) 2.5/4 2.8/4
3990. And Soon the Darkness (2010) 2.5/4 2.4/4
3991. As Good as Dead (2010) 2.0/4 2.3/4
3992. Closed Circuit (2013) 2.0/4 2.4/4
3993. Columbus Circle 2.0/4 1.8/4
3994. Formosa Betrayed 2.0/4 2.2/4
3995. Heatstroke 2.5/4 2.1/4
3996. In Their Skin 2.5/4 2.3/4
3997. Peacock (2010) 2.5/4 2.5/4
3998. The Son of No One 2.0/4 1.9/4
3999. Straw Dogs (2011) 2.5/4 2.3/4
4000. The Truth About Emanuel 2.0/4 2.3/4
4001. What to Expect When You're Expecting 3.0/4 2.6/4
4002. The Amazing Spider-Man 2 2.5/4 2.5/4
4003. Walk of Shame 2.5/4 2.3/4
4004. Jack Goes Boating 2.5/4 2.5/4
4005. Leap Year (2010) 2.5/4 2.1/4
4006. Politics of Love 2.0/4 2.4/4
4007. When in Rome (2010) 2.5/4 2.1/4
4008. You May Not Kiss the Bride 2.0/4 1.8/4
4009. An Affair to Remember 2.5/4 2.9/4
4010. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 2.5/4 3.1/4
4011. Afternoon Delight 2.5/4 2.4/4
4012. Assault on Wall Street 2.0/4 1.6/4
4013. A Bird of the Air 2.5/4 2.0/4
4014. The Collapsed (2011) 1.5/4 1.5/4
4015. The Donner Party 2.0/4 1.8/4
4016. Eden (2012) 2.5/4 2.9/4
4017. The Forger (2012) 2.5/4 2.8/4
4018. Gamer (2009) 2.5/4 2.3/4
4019. S1mØne (2002) 2.5/4 1.9/4
4020. Sunshine (2007) 2.5/4 2.9/4
4021. Only Lovers Left Alive 2.5/4 3.0/4
4022. Divergent 3.5/4 2.7/4
4023. Jack and Diane 1.5/4 2.0/4
4024. CBGB 3.0/4 2.8/4
4025. Rio 2 3.0/4 2.6/4
4026. Transcendence 3.0/4 2.3/4
4027. The Grand Budapest Hotel 3.5/4 3.3/4
4028. Last Vegas 3.0/4 2.5/4
4029. Queen of the Lot 2.5/4 2.8/4
4030. The Other Woman (2014) 2.5/4 2.4/4
4031. Bad Words 3.0/4 2.6/4
4032. For No Good Reason 2.5/4 2.8/4
4033. Moms' Night Out 2.5/4 2.2/4
4034. God's Pocket 3.0/4 2.4/4
4035. Around June 2.0/4 2.4/4
4036. Blended 2.5/4 2.5/4
4037. Blue Caprice 2.0/4 2.4/4
4038. A Case of You 2.0/4 2.0/4
4039. Choke 2.5/4 2.5/4
4040. City of Ember 2.5/4 2.6/4
4041. A.C.O.D. 2.0/4 2.3/4
4042. Coming Soon (2000) 1.5/4 2.0/4
4043. Cypher (2003) 2.0/4 2.5/4
4044. Delivering Milo 2.5/4 2.8/4
4045. Devil's Due 2.0/4 2.0/4
4046. Donovan's Echo 2.5/4 2.4/4
4047. Fish Tank 2.5/4 2.9/4
4048. Grudge Match 2.5/4 2.3/4
4049. Hideous Kinky 2.5/4 2.5/4
4050. Jodorowsky's Dune 3.0/4 3.2/4
4051. The Longest Yard (2005) 2.5/4 2.4/4
4052. The Look of Love 2.5/4 2.8/4
4053. Meeting Evil 2.5/4 2.4/4
4054. The Motel Life 2.5/4 2.6/4
4055. No God, No Master 2.0/4 1.5/4
4056. Nobody Walks 2.5/4 2.5/4
4057. Owning Mahowny 2.5/4 2.6/4
4058. Perfect Sisters 2.5/4 2.7/4
4059. Philomena 3.0/4 3.0/4
4060. Red Riding: 1974 2.5/4 2.5/4
4061. Restraint (2008) 2.5/4 2.8/4
4062. Seconds Apart 2.0/4 2.5/4
4063. Serenity (2005) 2.5/4 3.0/4
4064. Siren (2011) 2.0/4 2.9/4
4065. 6 Souls ( Shelter ) 2.5/4 2.4/4
4066. That's What I Am 2.0/4 2.5/4
4067. Tim's Vermeer 3.0/4 2.8/4
4068. The To Do List 2.0/4 2.4/4
4069. Trust Me 2.0/4 1.8/4
4070. Very Good Girls 2.0/4 2.1/4
4071. The Way Back (2011) 3.0/4 2.8/4
4072. Wonderful World 2.0/4 2.0/4
4073. Wooly Boys 2.5/4 2.8/4
4074. Wristcutters: A Love Story 2.5/4 2.7/4
4075. Addicted to Love 2.5/4 2.2/4
4076. The American President 3.0/4 2.7/4
4077. The Bachelor (1999) 2.0/4 1.8/4
4078. The Beverly Hillbillies 2.0/4 1.6/4
4079. Blues Brothers 2000 2.0/4 1.6/4
4080. Bogus 2.0/4 2.1/4
4081. Boomerang (1992) 2.0/4 2.2/4
4082. Born Yesterday (1993) 2.0/4 1.6/4
4083. Bowfinger 2.0/4 2.5/4
4084. Brassed Off 2.0/4 2.1/4
4085. Bye Bye Birdie (1995) 2.0/4 2.3/4
4086. Cabin Boy 1.5/4 1.7/4
4087. Camilla (1994) 2.5/4 2.8/4
4088. The Cemetery Club 2.5/4 2.4/4
4089. Curtain Call 2.5/4 2.6/4
4090. Dear God 2.0/4 1.9/4
4091. Drive Me Crazy 2.0/4 2.1/4
4092. Greetings from Tim Buckley 2.0/4 2.7/4
4093. ParaNorman 3.0/4 2.9/4
4094. Edge of Tomorrow 3.5/4 3.1/4
4095. Captain America: The Winter Soldier 3.0/4 3.1/4
4096. The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water 2.0/4 2.4/4
4097. Catch Hell 3.0/4 2.8/4
4098. Aeon Flux 2.0/4 2.0/4
4099. Baggage Claim 2.0/4 2.3/4
4100. Belle (2014) 3.0/4 2.9/4
4101. The Best Man Holiday 2.0/4 2.2/4
4102. Breakfast on Pluto 2.0/4 2.5/4
4103. The Calling (2014) 2.5/4 2.4/4
4104. Cold in July 2.5/4 2.6/4
4105. Deliver Us from Evil (2014) 2.5/4 2.5/4
4106. Dom Hemingway 2.5/4 2.5/4
4107. Don't Blink 2.0/4 2.3/4
4108. The Facility 2.0/4 2.4/4
4109. The Fault in Our Stars 3.0/4 2.9/4
4110. The Fifth Estate 2.5/4 2.5/4
4111. Free Ride 2.5/4 2.6/4
4112. Frequencies ( OXV: The Manual ) 2.0/4 2.2/4
4113. Getaway (2013) 2.0/4 1.5/4
4114. Grace is Gone 2.5/4 2.6/4
4115. I Will Follow 1.5/4 1.6/4
4116. Inside Llewyn Davis 2.5/4 3.1/4
4117. Ironclad 2.0/4 2.4/4
4118. Java Heat 2.0/4 2.4/4
4119. Land Ho! 2.5/4 2.7/4
4120. The Last Exorcism 2.0/4 2.2/4
4121. The Last Exorcism Part II 2.0/4 1.7/4
4122. Maleficent 3.0/4 2.8/4
4123. Million Dollar Arm 3.0/4 2.8/4
4124. A Million Ways to Die in the West 2.0/4 2.4/4
4125. My Summer of Love 2.5/4 2.6/4
4126. Neighbors (2014) 2.0/4 2.5/4
4127. The New Daughter 2.0/4 2.2/4
4128. No Such Thing 1.5/4 1.6/4
4129. Nurse 3D 1.0/4 1.8/4
4130. A Promise (2014) 2.0/4 2.6/4
4131. Sex Tape 2.0/4 2.0/4
4132. The Signal (2014) 2.5/4 2.5/4
4133. Simpatico 2.0/4 2.1/4
4134. Tammy 2.0/4 1.8/4
4135. Think Like a Man Too 2.0/4 2.1/4
4136. Third Person 2.5/4 2.5/4
4137. Tomorrow You're Gone 2.5/4 2.6/4
4138. Triangle (2009) 2.5/4 2.5/4
4139. Going Clear: Scientology and the Prison of Belief 3.0/4 3.1/4
4140. The Avengers (2012) 2.5/4 3.3/4
4141. X-Men: Days of Future Past 3.0/4 3.2/4
4142. Guardians of the Galaxy 3.0/4 3.2/4
4143. Dawn of the Planet of the Apes 3.0/4 3.1/4
4144. Boyhood 3.0/4 3.1/4
4145. 22 Jump Street 3.0/4 2.8/4
4146. The Railway Man 2.5/4 2.9/4
4147. Love is Strange 3.0/4 2.9/4
4148. Two Night Stand 2.5/4 2.8/4
4149. This is Where I Leave You 3.0/4 2.6/4
4150. Hellion (2014) 2.0/4 2.6/4
4151. Are You Here 2.5/4 2.5/4
4152. Lucky Them 3.0/4 2.7/4
4153. About Alex 2.5/4 2.6/4
4154. Ask Me Anything 2.0/4 2.3/4
4155. Dark Hearts 2.0/4 2.3/4
4156. Heartless 2.0/4 2.0/4
4157. Hit by Lightning 2.5/4 2.8/4
4158. Into the Storm (2014) 2.5/4 2.5/4
4159. Wrecked 2.0/4 2.0/4
4160. Max (2002) 2.0/4 2.0/4
4161. The Rum Diary 2.0/4 2.1/4
4162. The Croods 2.5/4 2.8/4
4163. Hansel & Gretel: Witch Hunters 2.5/4 2.3/4
4164. Jack Reacher 2.5/4 2.6/4
4165. Snowpiercer 2.0/4 2.9/4
4166. The Hobbit: The Battle of Five Armies 2.5/4 2.8/4
4167. Lucy (2014) 2.5/4 2.7/4
4168. Gone Girl 3.0/4 3.2/4
4169. Begin Again 2.5/4 2.9/4
4170. Big Hero 6 3.0/4 3.2/4
4171. John Wick 2.5/4 3.1/4
4172. The Equalizer 2.5/4 3.0/4
4173. Into the Woods (2014) 2.5/4 2.7/4
4174. The Giver 2.5/4 2.6/4
4175. A Walk Among the Tombstones 2.5/4 2.7/4
4176. The Judge (2014) 3.0/4 2.9/4
4177. Whiplash (2014) 3.0/4 3.4/4
4178. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) 2.5/4 3.2/4
4179. The Theory of Everything 3.0/4 3.1/4
4180. The Drop (2014) 2.5/4 2.9/4
4181. The Book of Life (2014) 2.0/4 2.8/4
4182. Draft Day 2.5/4 2.7/4
4183. I Origins 2.5/4 2.7/4
4184. Get on Up 2.5/4 2.8/4
4185. The Maze Runner 2.5/4 2.6/4
4186. Ride Along 2.5/4 2.4/4
4187. Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day 2.5/4 2.4/4
4188. The Rewrite 2.5/4 2.7/4
4189. A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III 2.0/4 2.1/4
4190. Annabelle 2.0/4 2.1/4
4191. Evolution (2001) 2.0/4 2.2/4
4192. The Hammer (2008) 2.0/4 2.4/4
4193. Nightingale (2015) 1.0/4 2.0/4
4194. Vampire Academy 2.0/4 2.0/4
4195. Across the Universe 2.0/4 2.7/4
4196. CQ 2.0/4 2.4/4
4197. Kelly & Cal 2.5/4 2.2/4
4198. Wolves (2014) 2.0/4 1.9/4
4199. Afflicted 2.0/4 2.6/4
4200. Horrible Bosses 2 2.0/4 2.1/4
4201. Ouija 1.5/4 1.8/4
4202. Song One 2.5/4 2.4/4
4203. Predestination 3.0/4 2.9/4
4204. Kill the Messenger 3.0/4 2.9/4
4205. Maps to the Stars 2.5/4 2.5/4
4206. The Lookout (2007) 3.0/4 2.8/4
4207. The Artist 2.0/4 3.2/4
4208. Miss Meadows 2.0/4 2.3/4
4209. Playing It Cool 3.0/4 2.3/4
4210. Wish I Was Here 2.5/4 2.0/4
4211. Safe Haven 2.5/4 2.7/4
4212. The Last Airbender 2.0/4 1.7/4
4213. Arbitrage 3.0/4 2.8/4
4214. Wild (2014) 4.0/4 3.0/4
4215. Night at the Museum: Secret of the Tomb 2.5/4 2.5/4
4216. St. Vincent 3.0/4 3.0/4
4217. Home Sweet Hell 1.5/4 2.2/4
4218. Exodus: Gods and Kings (2014) 2.5/4 2.2/4
4219. Calvary 3.0/4 3.0/4
4220. Camp X-Ray 3.0/4 2.6/4
4221. Foxcatcher 2.5/4 2.9/4
4222. In the Bedroom 2.5/4 3.0/4
4223. Like Sunday, Like Rain 2.5/4 2.8/4
4224. Lost River 2.0/4 2.5/4
4225. Lovesick (2014) 2.0/4 2.5/4
4226. Take Care 2.0/4 2.0/4
4227. Tiny Furniture 2.0/4 2.8/4
4228. The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia 2.0/4 2.0/4
4229. Innocence (2014) 2.0/4 2.7/4
4230. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 2.5/4 3.2/4
4231. Olympus Has Fallen 2.5/4 2.5/4
4232. Silent Hill: Revelation 3D 2.0/4 2.2/4
4233. American Sniper 3.0/4 3.0/4
4234. The Boy Next Door (2015) 2.0/4 1.7/4
4235. Dracula Untold 2.5/4 2.7/4
4236. Focus (2015) 2.5/4 2.5/4
4237. Good Night, and Good Luck 2.5/4 3.0/4
4238. Jupiter Ascending 2.5/4 2.0/4
4239. The Raven (2012) 2.5/4 2.6/4
4240. Taken 3 2.5/4 2.3/4
4241. Unbroken 3.0/4 2.8/4
4242. Permanent Midnight 2.0/4 2.3/4
4243. The Hollow (2004) 1.5/4 1.9/4
4244. Just Before I Go 2.0/4 2.8/4
4245. The Grey 3.0/4 2.7/4
4246. Jersey Boys 2.5/4 2.9/4
4247. Still Alice 3.0/4 3.0/4
4248. Skyfall 3.0/4 3.1/4
4249. Bernie (2012) 2.5/4 2.8/4
4250. The Way (2011) 3.0/4 2.9/4
4251. The Next Three Days 2.5/4 2.7/4
4252. The Purge: Anarchy 2.5/4 2.5/4
4253. Fifty Shades of Grey 3.0/4 1.8/4
4254. Run All Night 2.5/4 2.7/4
4255. What If ( F Word, The ) 2.5/4 2.7/4
4256. 5 to 7 2.0/4 2.5/4
4257. Cut Bank 2.5/4 2.5/4
4258. Big Game 2.0/4 1.9/4
4259. Strange Magic 2.5/4 1.8/4
4260. Blackhat (2015) 2.0/4 2.2/4
4261. Bless the Child 2.5/4 1.7/4
4262. Compared to What: The Improbable Journey of Barney Frank 2.5/4 2.5/4
4263. A Slipping-Down Life 2.5/4 2.6/4
4264. Vice (2015) 2.0/4 1.6/4
4265. Fantastic Mr. Fox 2.0/4 3.0/4
4266. Rob the Mob 2.5/4 2.3/4
4267. For Colored Girls 2.5/4 2.6/4
4268. Flight (2012) 3.0/4 2.9/4
4269. Insidious: Chapter 2 2.5/4 2.8/4
4270. Killers (2010) 2.5/4 2.2/4
4271. One for the Money 2.5/4 2.3/4
4272. Descendants (2015) 2.5/4 2.5/4
4273. Star Trek Into Darkness 3.5/4 3.0/4
4274. End of Watch 3.0/4 3.1/4
4275. The Guilt Trip (2012) 3.0/4 2.4/4
4276. Everything Must Go 2.5/4 2.5/4
4277. Footloose (2011) 2.5/4 2.3/4
4278. Black Sea (2014) 2.5/4 2.6/4
4279. Seventh Son 2.0/4 2.2/4
4280. McFarland, USA 3.0/4 2.9/4
4281. Insurgent 3.0/4 2.4/4
4282. The Longest Ride 2.5/4 2.5/4
4283. Kingsman: The Secret Service 3.0/4 3.0/4
4284. The Water Diviner 3.0/4 2.8/4
4285. 5 Flights Up ( Ruth & Alex ) 2.5/4 2.9/4
4286. Every Secret Thing 2.0/4 2.3/4
4287. Boulevard 2.0/4 2.6/4
4288. A Little Chaos 2.0/4 2.5/4
4289. Aloha 2.5/4 2.0/4
4290. Get Hard 2.5/4 2.1/4
4291. Mr. Turner 2.5/4 3.2/4
4292. The Marsh 2.0/4 1.9/4
4293. Stolen (2012) 2.5/4 2.3/4
4294. The Thaw 2.0/4 2.3/4
4295. Unaccompanied Minors 2.0/4 1.9/4
4296. What Love Is 2.0/4 2.5/4
4297. The Cabin in the Woods 2.5/4 2.9/4
4298. Drugstore Cowboy 3.0/4 2.8/4
4299. 4.3.2.1. 2.5/4 2.4/4
4300. The Messengers (2007) 2.5/4 2.3/4
4301. The Harvey Girls 2.5/4 2.5/4
4302. My Beautiful Laundrette 2.5/4 2.4/4
4303. The Bling Ring 2.5/4 2.4/4
4304. Fury (2014) 3.0/4 3.0/4
4305. The Hundred-Foot Journey 3.0/4 2.7/4
4306. The Second Best Exotic Marigold Hotel 2.5/4 2.6/4
4307. Cinderella (2015) 3.0/4 2.8/4
4308. Far from the Madding Crowd (2015) 3.0/4 2.8/4
4309. Tomorrowland 3.0/4 2.5/4
4310. The Imitation Game 3.0/4 3.1/4
4311. Last Knights 2.5/4 2.4/4
4312. Entourage 2.0/4 2.2/4
4313. Unfriended 2.0/4 2.2/4
4314. Child 44 2.5/4 2.5/4
4315. Mad Max: Fury Road 1.5/4 3.2/4
4316. True Story 2.5/4 2.1/4
4317. Broken Horses 2.5/4 2.3/4
4318. The Butterfly Effect 2 1.5/4 1.9/4
4319. Cold Comes the Night 2.5/4 2.4/4
4320. 2047 - Sights of Death ( Death Squad ) 1.5/4 1.5/4
4321. The Dramatics: A Comedy 2.5/4 2.5/4
4322. High Fidelity 3.0/4 3.0/4
4323. Killing Season 2.0/4 2.0/4
4324. The Salton Sea 2.5/4 2.4/4
4325. Skipped Parts 2.5/4 2.4/4
4326. Final Destination 2 2.5/4 2.5/4
4327. The Newton Boys 2.5/4 2.4/4
4328. The Order (2003) 2.0/4 2.0/4
4329. Personal Effects 2.5/4 2.5/4
4330. Retroactive 2.0/4 2.2/4
4331. World War Z 3.0/4 2.8/4
4332. Big Eyes 2.5/4 2.9/4
4333. Star Wars: The Force Awakens 3.5/4 3.1/4
4334. Inside Out (2015) 3.0/4 3.3/4
4335. Pitch Perfect 2 3.0/4 2.6/4
4336. Insidious: Chapter 3 2.5/4 2.2/4
4337. Unfinished Business (2015) 2.5/4 2.3/4
4338. Me and Earl and the Dying Girl 3.0/4 3.1/4
4339. The Forger (2015) 2.5/4 2.7/4
4340. San Andreas 2.0/4 2.3/4
4341. Vacation 1.5/4 2.0/4
4342. Magic Mike XXL 2.0/4 1.9/4
4343. Pixels 2.0/4 1.6/4
4344. Cop Car 3.0/4 2.8/4
4345. After Words 3.0/4 3.0/4
4346. Aloft 2.5/4 2.5/4
4347. The Avengers: Age of Ultron 2.5/4 2.9/4
4348. Awaken (2015) 1.5/4 2.3/4
4349. Backcountry 1.5/4 2.4/4
4350. The Horsemen (2009) 2.5/4 2.6/4
4351. Jessabelle 1.5/4 1.7/4
4352. Patrick (2014) 2.0/4 2.5/4
4353. Zodiac (2007) 3.0/4 2.9/4
4354. Bandits (2001) 3.0/4 2.4/4
4355. Buried 2.5/4 2.5/4
4356. Futureworld 2.5/4 2.4/4
4357. Little Nikita 3.0/4 2.5/4
4358. The Outsiders (1983) 3.0/4 2.9/4
4359. Ginger & Rosa 2.0/4 2.3/4
4360. Rudderless 3.5/4 2.8/4
4361. Poltergeist (2015) 2.0/4 2.1/4
4362. Angela's Ashes 3.0/4 2.5/4
4363. Animals (2015) 2.5/4 2.8/4
4364. Apartment Troubles 2.0/4 2.5/4
4365. The Battle of Shaker Heights 2.5/4 2.2/4
4366. Clouds of Sils Maria 2.5/4 2.9/4
4367. 11:14 2.5/4 2.7/4
4368. Eulogy 2.5/4 2.7/4
4369. The Gift (2000) 3.0/4 2.6/4
4370. Testament of Youth 3.0/4 2.7/4
4371. Welcome to New York 2.5/4 2.8/4
4372. The Expendables 2.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name