2013 Rated & Ranked
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gravity | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Hunt, The ( Jagten ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Wolf of Wall Street | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | 12 Years a Slave | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Lone Survivor | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The World's End | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Frozen (2013) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Hunger Games: Catching Fire | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Iron Man 3 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Rush (2013) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Birth of the Living Dead | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Conjuring | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Fruitvale Station | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | World War Z | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | American Hustle | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Captain Phillips | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Man of Steel | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Star Trek Into Darkness | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Saving Mr. Banks | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Side Effects (2013) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | The Spectacular Now | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Nebraska | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Blue Ruin | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Philomena | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | 1 | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 26. | The Hobbit: The Desolation of Smaug | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | Despicable Me 2 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Blue Jasmine | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 29. | The Iceman (2013) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | Lee Daniels' The Butler | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 31. | Blackfish | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 32. | Now You See Me | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 33. | Hours (2013) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 34. | Don Jon | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 35. | Dear Mr. Watterson | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 36. | Disconnect (2013) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 37. | The Broken Circle Breakdown | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 38. | Monsters University | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 39. | Evil Dead (2013) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 40. | The Wolverine | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 41. | Coherence | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 42. | Afternoon Delight | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 43. | Odd Thomas | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 44. | 2 Guns | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 45. | You're Next | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 46. | Europa Report | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 47. | Prince Avalanche | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 48. | White House Down | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 49. | Red 2 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 50. | Maniac (2013) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 51. | V/H/S/2 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 52. | The Brass Teapot | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 53. | Warm Bodies | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 54. | Pacific Rim | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 55. | Elysium | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 56. | All is Lost | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 57. | Ender's Game | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 58. | Anchorman 2: The Legend Continues | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 59. | This is the End | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 60. | Kick-Ass 2 | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 61. | How I Live Now | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 62. | Oblivion | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 63. | Oz the Great and Powerful | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 64. | Spring Breakers | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 65. | Insidious: Chapter 2 | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 66. | Syrup | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 67. | Hansel & Gretel: Witch Hunters | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 68. | Oldboy (2013) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 69. | The Last Stand (2013) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 70. | The Lone Ranger (2013) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 71. | Guillotines, The ( Xue di zi ) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 72. | Family, The ( Malavita ) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 73. | jOBS | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 74. | Lovelace | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 75. | Haunt (2013) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 76. | Redemption (2013) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 77. | Here Comes the Devil ( Ahí va el diablo ) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 78. | Upstream Color | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 79. | Dead Man Down | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 80. | Snitch | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 81. | The Croods | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 82. | The Counselor | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 83. | Delivery Man | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 84. | Welcome to the Punch | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 85. | Last Days, The ( últimos días, Los ) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 86. | Percy Jackson: Sea of Monsters | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 87. | The Institute (2013) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 88. | Lucky Bastard | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 89. | Pain & Gain | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 90. | 47 Ronin (2013) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 91. | Bad Milo | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 92. | Breaking the Girls | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 93. | Violet & Daisy | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 94. | Nurse 3D | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 95. | Proxy | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 96. | Hatchet III | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 97. | Jackass Presents: Bad Grandpa | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 98. | Plus One ( +1 ) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 99. | Evidence | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 100. | Jug Face | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 101. | Trap for Cinderella | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 102. | The Frozen Ground | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 103. | Rapture-Palooza | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 104. | We Are What We Are (2013) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 105. | Kiss of the Damned | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 106. | Dark Skies | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 107. | Stand Up Guys (2013) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 108. | Contracted | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 109. | Devil's Pass ( Dyatlov Pass Incident, The ) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 110. | Dark Circles (2013) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 111. | The Numbers Station | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 112. | Only God Forgives | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 113. | A Good Day to Die Hard | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 114. | Machete Kills | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 115. | Mama (2013) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 116. | Olympus Has Fallen | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 117. | Rigor Mortis ( Geung si ) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 118. | After Earth | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 119. | G.I. Joe: Retaliation | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 120. | Cloudy with a Chance of Meatballs 2 | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 121. | Carrie (2013) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 122. | Escape Plan | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 123. | Paranoia (2013) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 124. | The Host (2013) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 125. | A Haunted House (2013) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 126. | Escape from Planet Earth | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 127. | All the Boys Love Mandy Lane | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 128. | The Lords of Salem | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 129. | 21 & Over | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 130. | Empire State (2013) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 131. | Escape from Tomorrow | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 132. | Strange Color of Your Body's Tears, The ( étrange couleur des larmes de ton corps, L' ) | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 133. | Parker | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 134. | Dark Touch | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 135. | Haunter | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 136. | Texas Chainsaw 3D | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 137. | + 1 ( Plus One ) | 2.0/4 | 1.6/4 | |
| 138. | Erased ( Expatriate, The ) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 139. | Come Out and Play | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 140. | Hansel & Gretel Get Baked | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 141. | Crawlspace (2013) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 142. | Aftershock (2013) | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 143. | The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 144. | Errors of the Human Body | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 145. | The Frankenstein Theory | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 146. | Almost Human (2013) | 1.5/4 | 1.6/4 | |
| 147. | Movie 43 | 1.0/4 | 1.4/4 | |
| 148. | Scary Movie 5 | 1.0/4 | 1.7/4 | |
| 149. | Dracula 3D | 1.0/4 | 1.8/4 |



