Top Mystery Movie List by SallyB

Top Mystery

# Movie Title Rating Overall Add
1. Rear Window 4.0/4 3.3/4
2. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
3. North by Northwest 3.5/4 3.3/4
4. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
5. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
6. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
7. Dial M for Murder 3.0/4 3.2/4
8. Rope 4.0/4 3.1/4
9. Anatomy of a Murder 4.0/4 3.1/4
10. The Andromeda Strain 3.0/4 2.9/4
11. The Client 4.0/4 2.7/4
12. Village of the Damned (1960) 4.0/4 2.8/4
13. Black Widow (1954) 4.0/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name